Rolety zewnętrzne z zabezpieczeniami
Nawet bardzo bezpieczne okna i drzwi balkonowe wyposażone w specjalne okucia nie stanowią przeszkody dla doświadczonego włamywacza. Można jednak uczynić z nich trudną do sforsowania barierę, montując rolety zewnętrzne z odpowiednimi zabezpieczeniami.
Czytaj dalej
Planując wakacyjny wyjazd zazwyczaj jednocześnie staramy się jak najlepiej zabezpieczyć dom na czas naszej nieobecności. Już sama myśl o wizycie nieproszonych gości może skutecznie popsuć nam urlop. Ryzyko włamania możemy znacznie ograniczyć montując rolety zewnętrzne ze specjalnymi mechanizmami blokującymi. Takie rolety skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy, ponieważ czas potrzebny na sforsowanie takiej przeszkody znacznie się wydłuża. Tym samym zwiększa się ryzyko, że złodziej zostanie przyłapany na gorącym uczynku. Nawet jeśli podejmie on próbę podniesienia rolety z blokadami, hałas zaalarmuje sąsiadów lub ochronę.
Czytaj również: Ekologiczne okna z PCV?
Budowa rolety
Najważniejszą częścią każdej rolety jest pancerz, zwany również płaszczem. Jest on wykonany z wysokiej jakości profili aluminiowych, wypełnionych pianką poliuretanową lub bez pianki tzw. profil wzmocniony. Płaszcz przesuwa się po prowadnicach zamontowanych po bokach otworu okiennego. Dzięki ruchomym połączeniom listew nawija się na wał. Zwinięta roleta zajmuje niewiele miejsca i mieści się w skrzynce zamontowanej w górnej części okna lub bezpośrednio w nadprożu. To właśnie na dolnej części rolety i w skrzynce montuje się mechanizmy utrudniające podniesienie rolety od zewnątrz.
Blokady montowane w listwie dolnej pancerza rolety
Rygiel ręczny jest prostym i skutecznym zabezpieczeniem, stosowanym w roletach z napędem ręcznym. Rygle montowane są z obu stron dolnej listwy pancerza, jeden z prawej, drugi z lewej strony. Zamknięcie rygli powoduje przesunięcie sworzni w wykonane w prowadnicach otwory, tym samym pancerz rolety zostaje zablokowany. Dostęp do rygli jest tylko od wewnątrz. Rygiel automatyczny sprawdzi się, gdy w domu jest kilka rolet. Montuje się go podobnie jak rygiel ręczny. Jego działanie polega na automatycznym wysunięciu i wsunięciu sworznia w otwory wykonane w prowadnicach. Pancerz rolety jest blokowany w prowadnicach już w momencie ich opuszczania. Blokada jest zwalniana przy podciąganiu pancerza do góry (rygle wysuwają się z otworów w prowadnicach). Ten rodzaj blokady najlepiej stosować razem z kątownikiem blokującym. Zamek baskwilowy pozwala na zamknięcie rolety na kluczyk. Można go zamontować nie tylko na listwie dolnej, ale także listwie zamkowej. Przekręcenie kluczyka powoduje wsunięcie sztab w otwory prowadnic z obydwu stron listwy. Zamek baskwilowy można obsługiwać zarówno od strony zewnętrznej, jak i od wewnątrz.
Blokady montowane w skrzynce
Kątownik blokujący jest montowany w skrzynce rolety jako element zaporowy. To rozwiązanie powoduje blokadę listew pancerza przy próbie podniesienia rolety od zewnątrz. Szczególnie poleca się je do stosowania razem z ryglami automatycznymi. Kątownik blokujący jest opatentowany przez Anwis. Wieszak blokada może być stosowany wyłącznie w roletach z napędem elektrycznym. Na wale rolety montuje się za pomocą pierścieni zaciskowych co najmniej dwa takie wieszaki blokujące. Zasada ich pracy polega na dociśnięciu i zablokowaniu od góry opuszczonego płaszcza rolety, a tym samym uniemożliwione jego podniesienia od zewnątrz.
Czytaj również: Okna na lata
Automatyczne sterowanie
Elektryczny napęd i system sterowania zwiększa komfort obsługi rolet zewnętrznych, zwłaszcza gdy jest ich dużo, mają znaczne gabaryty lub są zamontowane w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowo dzięki sygnałowi zwrotnemu na pilocie zyskujemy pewność, że wszystkie rolety zostały właściwie zamknięte. Przed wyjazdem na wakacje warto skorzystać z opcji symulacji obecności. Opuszczone przez dłuższy czas rolety zewnętrzne mogą zwrócić uwagę włamywaczy. System sterowania będzie automatycznie podnosić i opuszczać rolety o zaprogramowanej godzinie. Bardziej zaawansowane opcje pozwolą nam zaprogramować nie tylko różne godziny otwierania oraz zamykania rolet, ale także wybrać poszczególne pomieszczenia lub kondygnacje. Ponadto wybierając napędy, które komunikują się z centralą sterującą, możemy zarządzać pracą osłon z dowolnego miejsca na świecie. Pozwoli to stworzyć wrażenie, że jesteśmy w domu. Warto także wiedzieć, że rolety zewnętrzne można zintegrować z systemem alarmowym, który natychmiast je zamknie w razie włączenia alarmu.
Źródło: Dtmedia / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...