Rolki ścierne – kryteria doboru w obróbce drewna

Rolki ścierne – kryteria doboru w obróbce drewna

Rolki ścierne stanowią jedną z bardziej popularnych grup narzędzi ściernych. Oferowane są w specjalnych wersjach do obróbki różnych materiałów - od drewna przez metale aż po lakiery. W ofertach sklepów branżowych znajdziemy szeroki wachlarz wyrobów ściernych w rolce - o różnych wymiarach i granulacjach ziarna ściernego. Produkty te są często wybierane przez użytkowników poszukujących większych rozmiarowo narzędzi od np. powszechnie stosowanych arkuszy ściernych. Czytaj dalej

Dobór odpowiednich rolek ściernych do pracy

Rolki ścierne to taśmy nawiniętego papieru lub płótna ściernego, które można wykorzystać podczas szlifowania ręcznego lub za pomocą elektronarzędzi a nawet maszyn stacjonarnych.

 

Rolki ścierne – kryteria doboru w obróbce drewna

 

Rolki ścierne na podłożu z cieńszego papieru sprawdzą się w ręcznej obróbce powierzchni płaskich i profilowanych – polecane głównie do obróbki wykończeniowej. Rolki papierowe oparte o grubsze podłoże będą dobrym wyborem w przypadku obróbki maszynowej powierzchni płaskich surowego drewna miękkiego i twardego. Ta opcja polecana jest zarówno do szlifu wstępnego jak i wykończeniowego.

 

Elastyczne podłoża płócienne typu J lub JF są trwalsze od papieru oraz lepiej dopasowują się do kształtu elementów profilowanych. Dzięki temu lepiej nadają się do pracy z profilami o mniejszych promieniach oraz innych trudno dostępnych miejsc. Przy ich pomocy np. usuniemy ślady po skrawaniu frezem oraz przeprowadzimy wykończeniową obróbkę wąskich rowków.

 

Materiał ścierny w rolce może być użyty do tradycyjnej obróbki ręcznej, w taki sam sposób w jaki używamy arkuszy ściernych – arkusz to przecież nic innego jak kawałek rolki.

 

Warto przy tym zwrócić uwagę, aby obróbkę prowadzić z wykorzystaniem elementu oporowego, który nada pożądany kształt powierzchni obrabianej. W przypadku płaszczyzny może to być dostępny w handlu dedykowana uchwyt lub zwykły klocek drewniany.

 

Rolki ścierne – kryteria doboru w obróbce drewna

 

Czytaj również: Jak wybrać solidne narzędzia do nitowania?

 

Elektronarzędziami współpracującymi z rolkami ściernymi są przed wszystkim szlifierki oscylacyjne wyposażone w uchwyty. Wyszlifujemy przy ich użyciu wygodnie i bez wysiłku krótsze i dłuższe elementy drewniane: odnowimy drewnianą balustradę na balkonie lub odświeżymy blat stołu.

 

Rolki płócienne lub z papieru płótnowanego w szerokości 200mm stosowane również w starszych typach maszyn do cyklinowania podłóg. Osobną grupą są stacjonarne szlifierki walcowe. Fragment rolki jest w nich nawijany spiralnie na kontaktowy wał szlifujący. Dzięki swojej przelotowej konstrukcji umożliwiają szlifowanie długich elementów drewnianych z bardzo wysoką precyzją wymiarową. Tutaj najczęściej stosowane są rolki z papieru ściernego, rzadziej płócienne.

 

Bogaty wybór rolek ściernych znajdziemy np. w sklepie branżowym Klingspor w kategorii Rolki ścierne (https://sklep.klingspor.pl/5-rolki-scierne).

 

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru rolki jest zwrócenie uwagi na ziarno, z które znajduję się na powierzchni narzędzia . Najczęściej stosowany elektrokorund sprawdzi się w większości zastosowań przy szlifowaniu drewna. Ten typ ziarna zapewnia łatwą i dokładną pracę z materiałem. Natomiast ziarno węglika krzemu dzięki większej twardości i ostrości pozwala na bardzo szybkie i agresywne szlifowanie. Polecane jest w szczególności do zdzierania starych powłok lakierniczych np. z podłóg drewnianych oraz w drobnych granulacjach do wykończenia powierzchni, szczególnie twardych gatunków drewna.

 

Jeśli drewno pokryte jest farbą lub lakierem, wymagać będzie wcześniejszego usunięcia warstwy wierzchniej. W tym celu stosuje się taśmy papieru ściernego o grubym ziarnie typu P16 – P40. Granulacja powinna być dobrana do narzędzia, którym będziemy pracować oraz do ilości materiału który chcemy zeszlifować.

 

Rolki ścierne – kryteria doboru w obróbce drewna

 

Czytaj również: Letnie spodnie robocze - szorty, piratki, rybaczki

 

W przypadku drewna, niezależnie od jego twardości, o szlifowaniu zgrubnym mówimy w kontekście użycia granulacji P40 – P60. Elementy poddane wcześniejszej obróbce ściernej lub dokładnemu frezowaniu powinny być szlifowane międzyoperacyjnie materiałami w zakresie granulacji P80 – P120. Szlifowanie wykończeniowe obejmuje użycie granulacji P150 – P220 w zależności od stopnie oczekiwanej gładkości powierzchni. Z reguły już granulacja P150 zapewni nam wystarczającą gładkość powierzchni, którą możemy następnie zabezpieczyć lakierem lub innym impregnatem. Pamiętać należy o tym aby nie stosować zbyt dużych przeskoków pomiędzy stosowanymi granulacjami ziarna. Optymalny efekt uzyskamy pomijając maksymalnie jedną granulację w szeregu, np. P60 – P100 – P150. W przypadku obróbki ręcznej czy elektronarzędziami można sobie pozwolić na niewielkie odstępstwa od tej zasady, ale trzeba się liczyć z koniecznością dłuższej obróbki aby usunąć rysy powstał po znacznie grubszym ziarnie użytym wcześniej.

 

Dobór odpowiednich narzędzi i rolek ściernych ułatwi pracę z drewnem i pozwoli na uzyskanie gładkiej powierzchni. Dzięki temu lakier na elementach będzie rozkładał się równomiernie, a finalny produkt stanie się kunsztem waloru estetycznego.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 125 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Produkcja płyt granitowych Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie granitu w Gdańsku, moim zdaniem warto zwrócić uwagę na [url]https://granitygdansk.pl/]granity gdańsk W moim odczuciu, of...
  • Jak doborze wybrać kolor elewacji domu? Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, Kolor elewacji domu powinien być dobrany do kolorystyki stolarki drzwiowej i okiennej, pokrycia dachowego, otoczenia domu oraz ogrodzenia. Un...
  • Podatki Liczba postów: 48 Grupa: Moja budowa Hej! Poszukuję sklepu online, w którym mogę kupić wiertnice akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/220-wiertnice-a kumulatorowe/. Potrzebuję narzędzia, które spr...
  • W czym przechowywać rzeczy na budowie? Liczba postów: 8 Grupa: Moja budowa Cześć! Szukam sklepu internetowego, gdzie mogę kupić wiązarki akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/219-wiazarki-ak umulatorowe/. Potrzebuję sprzętu, który spra...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19380 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >