Rośliny, które wysadzamy jesienią
Wiele kwiatów cebulowych sadzi się jesienią by zakwitły nam wiosną. Czas, w którym powinno to następować, to zazwyczaj okres od końca sierpnia do października.
Czytaj dalej
Jesień kojarzy nam się z porą zbiorów i tym, że nasz ogród zaczyna być zasłany różnokolorowymi liśćmi. We wrześniu przeprowadza się zbiór większości plonów: warzyw korzeniowych, kapusty, ziół i owoców. Jest to też dobra pora na zakładanie trawnika. W dalszym ciągu można sadzić rośliny cebulowe oraz drzewa i krzewy.
Powodzenie upraw zależy nie tylko od dobrego przygotowania gleby, ale także od właściwego terminu oraz głębokości i gęstości sadzenia. Rośliny cebulowe i bulwiaste najlepiej rosną i najobficiej kwitną w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych, w glebie niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej, starannie uprawionej. Bardzo ważna jest również jakość cebul. Najlepiej, aby były zdrowe i dorodne. Łuski nie mogą być uszkodzone czy pokryte plamami. Muszą być w stanie spoczynku, czyli nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni.
Czytaj również: Co zamiast trawnika? Najlepsze rośliny zadarniające
Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego.
Cebulki należy sadzić piętką do dołu, na głębokości odpowiadającej jej trzykrotnej wysokości. Jeśli chodzi o czas sadzenia to należy najwcześniej posadzić te, które najwcześniej zakwitają wiosną tzn. przebiśniegi, krokusy i cebulice. Po posadzeniu można cebulki podlewać a po pierwszych przymrozkach okryć torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych. Niektóre gatunki roślin cebulowych, takie jak cebulice, śnieżniki lub szafirki po paru latach rozrastają się i tworzą piękne kwitnące grupy.
Czytaj również: Jak odstraszyć szpaki i kawki z drzewek owocowych?
Jesień to czas sadzenia cebulek kwiatowych tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków oraz przebiśniegów, cebulicy syberyjskiej i krokusów. Cebulki możemy sadzić już od połowy sierpnia, jednak najlepiej zrobić to przed początkiem października, po to aby miały jeszcze czas ukorzenić się przed zimą. Cebulki sadzimy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości, a odległość pomiędzy cebulkami zależy od wysokości kwiatów, im wyższe kwiaty, tym między cebulkami zachowujemy większy odstęp. Unikamy sadzenia cebul rzędach, okręgach, ponieważ wygląda to nienaturalnie. Kwiaty najlepiej prezentują się w nasadzeniach naturalnych.
Jakie rośliny wybrać
Jesień to także doskonała pora aby posadzić w ogrodzie nowe sadzonki róż (Rosa L.) lub przesadzić róże już w nim rosnące. Krzewy sadzone o tej porze roku łatwiej się ukorzeniają i łatwiej będzie nam je przyciąć. Wiosną zaleca się jedynie sadzenie róż piennych, gdyż sadzone jesienią wymagają dosyć kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem ich przed mrozami.
Czytaj również: Prace ogrodowe w sierpniu
Hiacynt (Hyacinthus) to bardzo popularna roślina cebulowa kwitnąca wiosną. Hiacynty mogą być uprawiane na ogrodowych rabatach, w pojemnikach na balkonach i tarasach, jak również pędzone w doniczce w domu. Cebule hiacyntów sadzi się w ogrodzie w okresie od września do października. Przed nadejściem zimy wskazane jest ściółkowanie gleby nad posadzonymi cebulami hiacyntów, co uchroni je przed przemarznięciem.
Narcyzy (Narcissus) są jedną z pierwszych oznak wiosny i wprowadzają radosny kolor do ogrodu. Jednak sadzimy je dość wcześnie, bo już pod koniec sierpnia lub na samym początku września. Późną jesienią, dobrze zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, które wykorzystane zostaną przez rośliny wczesną wiosną, tuż po rozpoczęciu wegetacji. Narcyzy nie wymagają okrywania na zimę, ale aby zabezpieczyć cebule przed dużymi spadkami temperatury, należy okryć miejsce sadzenia kilkucentymetrową warstwą torfu, rozdrobnionej kory, słomy lub suchych liści.
Szafirki (Muscari Mill.) wysadzamy na rabaty jesienią, we wrześniu i październiku. Należy zadbać o dobre odżywienie roślin, poczynając od starannego przygotowania gleby. Cebulki sadzimy w miejscach słonecznych. Wiosną szafirki kwitną, a w ich liściach przebiegają procesy fotosyntezy. W tym okresie warto zasilić rośliny mieszanką nawozową przeznaczoną dla gatunków ogrodowych. Gdy zdarzy się susza, trzeba je podlewać.
Przebiśnieg (Galanthus nivalis L.), zwany również śnieżyczką, jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin cebulowych, a ich kwiaty często wyrastają spod śniegu. Kwitną od lutego do kwietnia. Warto mieć tę roślinę w ogrodzie, gdyż stanowi jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół. Przebiśnieg lubi żyzne, wilgotne i bardzo wilgotne gleby brunatne właściwe. Preferowane stanowisko powinno być półcieniste oraz chłodne. Cebule przebiśniegów sadzi się w terminie jesiennym, a w zasadzie pod koniec lata, bo już w pierwszej połowie września.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 12 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli szukacie sprawdzonego noclegu w Poznaniu, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego Hotel Poznań Włoski - Pracownia Impl...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...