Rośliny miododajne w ogrodzie
Warto posadzić w naszym ogródku czy na działce rośliny miododajne. Przyczyniają się one do ochrony pszczół, przywabiają je, a one zapylają wiele innych cennych gatunków. Warto dlatego poznać najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu, dowiedzieć się więcej o ich pielęgnacji i okresie kwitnienia.
Czytaj dalej
Naturalny ogród powinien stworzyć warunki do życia tak pożytecznym owadom jak pszczoły. Można im pomóc, budując w nim ule lub uprawiając rośliny miododajne. Należy pamiętać że oprócz właściwości miododajnych, większość z tych roślin charakteryzuje się również dużymi walorami estetycznymi. Obecność roślin miododajnych w ogrodzie sprawi, że owady nie będą głodować i z pewnością ich obecność wyjdzie z pożytkiem dla nas wszystkich, a ogród jeszcze bardziej ożyje.
Krótko o miodzie
Któż z nas go nie lubi? Wytwarzany przez pszczoły miód znalazł szerokie zastosowanie w życiu codziennym każdego człowieka. Jest słodki, wysokokaloryczny, konserwujący i ma właściwości lecznicze. Całe zastępy pszczółek pracują na to, by zebrany z kwiatów nektar, został odpowiednio przetworzony i umieszczony w pszczelim królestwie. W zależności od tego jaki chcemy miód, takie rośliny powinnyśmy wybierać. Wśród roślin miododajnych wyróżnia się:
-pyłkodajne
-nektarodajne
-spadziodajne
Czytaj również: Jakie wybrać rośliny jednoroczne najłatwiejsze w uprawie?
Gatunki nektarodajne
Lawenda (Lavandula L.) to roślina kwitnąca w lipcu i sierpniu. Można uprawiać ją w pojemnikach lub na rabatach. Znana i ceniona roślina. Miód lawendowy jest intensywny w samku, jasnożółty lub o herbacianym kolorze.
Lawenda (Lavandula L.)
Kocimiętka (Nepeta L.) zgodnie ze swoją nazwą wabi nie tylko koty, ale także pszczoły. Kwitnie od lipca od września. Sadzi się ją w ogródkach warzywnych i ziołowych. Jest bardzo często uprawiana w pobliżu pasiek.
Kocimiętka (Nepeta L.)
Wrzos (Calluna vulgaris Hull) kwitnie w sierpniu i wrześniu. Jest jednym z ostatnich, jesiennych pożytków dla pszczół. Uprawie się go na wrzosowiskach z innymi kwasolubnymi gatunkami roślin. Miód wrzosowy jest aromatyczny, gęsty i galaretowaty.
Wrzos (Calluna vulgaris Hull)
Jeżówka Purpurowa (Echinacea purpurea) bylina o sztywnych pędach rośnie nawet do 100 cm, dlatego dobrze jest ją podwiązać. Kwitnie od lipca do października. Jeżówka purpurowa jest nie tylko pięknym kwiatem, ale również ma właściwości lecznicze. Ma działanie przeciwzapalne przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Pomaga w chorobach gardła oraz stanach gorączkowych.
Echinacea purpurea "Magnus"
Gatunki pyłkodajne
Niebiesko-fioletowe łany Facelii błękitnej (Phacelia tanacetifolia) zachwycają nie tylko swoim widokiem. Przyciągając do siebie mnóstwo owadów, z pszczołami na czele, gdyż facelia należy do najlepszych i najbardziej cenionych roślin miododajnych. Jest jasnożółty, aromatyczny i bardzo przyjemny w smaku . Często stosowany bywa przy przeziębieniach i nieżycie żołądka. Pomaga przy leczeniu astmy oskrzelowej.
Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)
Brzoza Brodawkowata (Betula verrucosa) występuje w lasach, na obrzeżach pól, przy drogach i na łąkach. Miód z brzozy, obok soku z brzozy, ma nie tylko szerokie zastosowanie kosmetyczne, ale i lecznicze. Zaleca się przy pierwszych objawach grypy, a także wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i moczopędne.
Klon palmowy (Acer palmatum) to drzewo o malowniczym, parasolowatym pokroju, które zachwyca nas delikatnymi, powycinanymi liśćmi w różnych barwach. Miód powstaje z jego białych kwiatów. Jest łagodny, aromatyczny i kwaskowy w smaku. Zawiera mniejszy procent wody niż inne miody. Działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie i moczopędnie.
Klon palmowy (Acer palmatum)
Gatunki spadziodajne
Miód lipowy, tak samo jak napar z kwiatów lipy, posiada właściwości lecznicze. Substancje zawarte w kwiatach lipy, przenoszone przez pszczoły do miodu lipowego, mają działanie wykrztuśne, co jest pożądane w przypadku infekcji gardła. Również w przypadku ogólnego przeziębienia czy grypy, miód lipowy jest zalecany z powodu działania napotnego.
W naszym kraju miód ze spadzi występuje rzadko pochodzi głównie ze spadzi topoli, lipy i brzozy. A szkoda, ponieważ bardzo jest ceniony z uwagi na znaczącą zawartość biopierwiastków, kwasów organicznych i enzymów. Decydują one o wysokich walorach leczniczych tego produktu. Pszczoły mogą pozyskiwać ten rodzaj miodu także z wydzieliny zwanej rosą miodową, wytwarzanej przez różne rośliny zielne, głównie zboża i trawy, a także przez drzewa owocowe. Owady wytwarzające spadź wydzielają ją szczególnie obficie podczas upalnych dni lata i suchej jesieni. W tych warunkach owady pasożytujące na liściach i młodych pędach drzew intensywnie rozmnażają się i pokrywają ich powierzchnię kropelkami spadzi.
Pomoc dla pszczół
W Polsce mamy 470 gatunków pszczół dziko żyjących. Niemal połowa z nich znajduje się na ''czerwonej liście'' i jest zagrożona wyginięciem. Pszczoły giną, ponieważ są coraz to słabsze. Jeżeli pszczoły są coraz to słabsze, to i gatunek ludzki będzie coraz to słabszy i bardziej schorowany. To nikt inny jak Albert Einstein powiedział: ''Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia''. Dzięki ciężkiej pracy owadów zyskuje przemysł odzieżowy, ponieważ to właśnie proces zapylania umożliwia powstawanie materiałów takich jak len, czy bawełna. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. 90% owoców, 4000 odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy.
Urządzając więc na wiosnę swój balkon warto pomyśleć o tym, by wybrać gatunki chętnie odwiedzane przez pszczoły.
Czytaj również: Rośliny trujące w naszych ogrodach
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...