
Rośliny ozdobne najbardziej ekspansywne
Bywają rośliny, które rosną szybko, szeroko się rozrastają zagłuszając przez to inne gatunki rosnące w ich pobliżu. To właśnie je nazywamy roślinami ekspansywnymi. Zanim się na nie zdecydujemy w naszym ogrodzie, warto poznać o nich parę faktów.
Czytaj dalej
Jeśli w ogrodzie posadzimy roślinę ekspansywną, za jakiś czas może okazać się, że więcej jest z nią kłopotu niż pożytku, nie mówiąc o tym, że jej hodowla może nam się wymknąć spod kontroli...
Przykłady roślin ekspansywnych
Chyba najlepszym, bo najpopularniejszym przykładem takowej rośliny jest podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria). Jest byliną rozpowszechnioną w całej Europie i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie masowo w wilgotnych miejscach, w cienistych lasach liściastych, zaroślach, na łąkach i przy drogach, głównie jako uporczywy chwast ogrodowy. Początkowo urocza i delikatna roślinka o zielonych lub biało-zielonych liściach, szybko zaczyna opanowywać teren, rozrastając się za pomocą podziemnych, mięsistych kłączy. Kiedy zauważymy, że zbytnio się rozrosła, może być już za późno na jej szybkie i skuteczne opanowanie, gdyż gatunek ten ma niewiarygodną zdolność odradzania się, nawet z najmniejszego kawałka kłącza pozostającego w podłożu.
Innym równie znanym przykładem takiej rośliny, której hodowla może nas niegatywnie zaskoczyć, jest milin amerykański (Campsis radicans). Jest wieloletnim pnączem, które zrzuca liście na zimę. Rośnie bardzo bujnie, bo potrafi osiągnąć od 6 do 10 metrów wysokości. Kwitnie na przełomie lata i jesieni.
Czytaj również: Co zamiast trawnika? Najlepsze rośliny zadarniające
Kolejną rośliną, którą chętnie zapraszamy do naszego ogrodu a później nie możemy się jej pozbyć, jest gajowiec żółty (Galeobdolon luteum). Z kształtu pędów i liści przypomina pokrzywę, od której odróżniają ją drobne, żółte kwiaty, kwitnące w maju. Najlepiej czuje się na glebach żyznych i wilgotnych, w cieniu i półcieniu, ale bez problemu urośnie także na glebach słabszych i suchych. Gajowiec żółty to bardzo dobra roślina okrywowa pod drzewa i krzewy, jednak potrzebuje bardzo dużo przestrzeni. W dobrych warunkach z łatwością pokonuje inne byliny, trawę, a nawet mniejsze krzewy.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to bylina z rodziny astrowatych. Krwawnik pospolity może rosnąć w każdej ziemi, ale najlepiej rośnie na glebach żyźniejszych, zasobnych w azot. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i suche. Krwawnik jest całkowicie odporny na mróz. W ogrodzie za pomocą kłączy szybko się rozrasta i może zagłuszyć inne rośliny. Krwawnik kwitnie od lipca do października.
Czytaj również: Keramzyt jak wykorzystać w ogrodzie i uprawie roślin doniczkowych?
Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) występuje w Europie oraz Azji i na Kaukazie. W Polsce jest dość pospolitą rośliną, ponieważ można ją spotkać w całym kraju. Jest typową rośliną okrywową, jej łodygi są gęsto ulistnione na całej długości. Roślina lubi podłoże wilgotne, gliniaste, może być średnio żyzne, ale o odczynie obojętnym. Tojeść rozesłana kwitnie od czerwca do sierpnia. Ze względu na to, że ma tendencję do ''rozpełzania'' się po ogrodzie, dobrze jest izolować ją od innych roślin.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...
- pies ze schroniska Liczba postów: 198 Grupa: Nasze zwier... Pies ze schroniska to jest czasami spore wyzwanie ale zawsze warto potem okazuje się że jest to przyjaźń na całe życie. Jeżeli chodzi o odżywianie to polecam od...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Dla kocich rodziców Liczba postów: 4 Grupa: Nasze zwier... I think your way is right. papa's games