Rośliny ozdobne o właściwościach leczniczych

Rośliny ozdobne o właściwościach leczniczych

Rośliny możemy wykorzystać w różny sposób, najczęściej jako ozdobę naszych domów, balkonów czy ogrodów. Są jednak takie, które oprócz tego, że ładnie wyglądają, posiadają właściwości lecznicze. Możemy z nich stworzyć zielnik, który będzie nam służył jako domowa apteczka pomocna w pozbyciu się różnych dolegliwości. Czytaj dalej

Jiaogulan


Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) - zwane zielem długowieczności. Roślinę tę można uprawiać w mieszkaniu, ogrodzie lub na balkonie. Zazwyczaj pnącze osiąga do ok 2-3m wysokości. Z wyglądu przypomina winobluszcz.
 

Właściwości lecznicze
Picie wywaru z liści i pędów „ziela długowieczności” wzmacnia nasz organizm, wspomaga koncentrację oraz poprawia pracę serca.
 

Jak uprawiać?
Roślina nie lubi nadmiaru słońca, więc warto ustawić ją od strony północnej lub wschodniej. Do prawidłowego rozwoju wymaga podpórek i częstego przycinania. Jiaogulan może zimą przemarznąć, więc najlepiej uprawiać go w pojemnikach, tak żeby można było go zimą wstawić do jakiegoś chłodnego pomieszczenia, w tym czasie należy ograniczyć jego podlewanie. Nasiona najlepiej wysiewać od wiosny do lata. Podczas wzrostu rośliny warto zadbać aby ziemia była stale wilgotna i nasłoneczniona.
 

Walory estetyczne
Jeśli chodzi o walory estetyczne rośliny, to przypomina ona winorośl, więc na pewno znajdziemy jakieś miejsce na balkonie gdzie będzie się ładnie prezentować.

 

Lawenda


Lawenda (łac. Lavandula) – Roślina często widziana w naszych ogrodach, większość ludzi potrafi docenić wartości estetyczne tej rośliny, ale nie wszyscy wiedzą o jej właściwościach leczniczych.
 

Właściwości lecznicze
Lawenda ułatwia zasypianie, wspomaga trawienie, łagodzi bóle pourazowe i wspomaga gojenie się ran. Jest też surowcem, z którego produkuje się olejki.


Jak uprawiać?
Lawenda kwitnie od czerwca do października, potrzebuje słonecznego miejsca, a podłoże powinno mieć dużą zawartość wapnia. Roślina nie lubi przeciągów i podmokłego gruntu.


Walory estetyczne
Roślina jest bardzo urodziwa i prezentuje się ładnie w każdym ogrodzie lub na balkonie. Ma jasnofioletowe kwiaty, których może być naprawdę sporo.

 

Czytaj również: Ozdobne krzewy dziko rosnące, które warto mieć w swoim ogrodzie




Czystek

Czystek (łac. Cistus incanus) – krzew, który liczy ponad 50 gatunków, w Polsce występuje tylko w uprawie.


Właściwości lecznicze
Dzięki dużej zawartości polifenoli jest skuteczną ochroną przeciwko różnego rodzaju infekcjom. Pomaga też w walce boreliozą i alergiami.

Jak uprawiać?
Czystek to roślina uprawna którą w sezonie można wystawić na zewnątrz, ale zimą należy go przenieść do pomieszczenia, aby nie zmarzł. Powinien być umieszczony w jasnym ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem miejscu. Krzew nie znosi nadmiaru wilgoci, także podlewajmy go oszczędnie.


Walory estetyczne
Czystek jest krzewem ozdobnym o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Występuje w wielu gatunkach i kolorach. Latem kwiat może ozdabiać nasz balkon podczas gdy zimą można ustawić go na jakiejś wystawie w domu.


Macierzanka piaskowa


Macierzanka piaskowa (łac. Thymus serpyllum) –Nieduży krzew, występuje w Europie i na Syberii. Jej aromat przypomina tymianek.

Właściwości lecznicze
Wyciągi z rośliny są dobrym lekiem wykrztuśnym. Zapobiega wzrostowi bakterii w drogach oddechowych.

Jak uprawiać?
Dobrze znosi słabej jakości glebę, a nawet rośnie na niej lepiej. Najlepiej zasadzić ją w pełnym słońcu, bo to właśnie tam będzie się czuła najlepiej. Wymagać będzie od nas jedynie odchwaszczenia, najlepiej ręcznego. Roślina bez większego trudu powinna przetrwać zimę w ogródku.

Walory estetyczne
Macierzanka to piękna roślina o różowawych kwiatkach, czasem mogą być również białe. Nadaje się i do ogródka i do doniczki w domu czy na balkonie. Zarówno w jednym jak i drugim miejscu będzie cieszyła oko i upiększała przestrzeń.

 

Czytaj również: Kwiaty na balkon cieniolubne


 


Jeżówka
Jeżówka (łac. Echinacea) – Roślina która może urozmaicić każdy ogródek. Pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie jest często uprawiana również w Europie, ze względu na niskie wymagania i walory estetyczne.

Właściwości lecznicze
Zapobieganie i leczenie zakażeń bakteryjnych i wirusowych np. grypa. Pomaga też w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Warto też ją stosować podczas kuracji antybiotykowej i ogólnego osłabienia organizmu. Działa też łagodząco na skórę. Robiąc z niej okład możemy się pozbyć między innymi stanów alergicznych skóry


rośliny ozdobne o właściwościach leczniczych/ echinacea jeżówka


Jak uprawiać?
Jeżówka jest rośliną łatwą w uprawie. Wymaga jednak dość dobrej gleby i dużej ilości promieni słonecznych. Ważnym elementem w opiece nad rośliną jest pozbywanie się chwastów. W pobliżu jeżówki nie należy sadzić innych roślin, gdyż szybko się rozmnaża i produkuje samosiejki. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu i podwiązywaniu rośliny, aby pędy nie opadały.  

Walory estetyczne
Środek kwiatu jest duży i wypukły o brązowawym kolorze, który wyglądem przypomina jeża. Kwiaty mogą być różnego koloru w zależności od odmiany. Najczęściej uprawiana w Polsce jest Jeżówka purpurowa, której kwiaty są purpurowe lub różowawe. Kwiatostan rośliny jest bardzo okazały. Mocno się rozrasta i tworzy piękne kolonie kwiatowe, które naprawdę mogą cieszyć oko.


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >