Rośliny trujące w naszych  ogrodach

Rośliny trujące w naszych  ogrodach

Nie każdy z nas jest świadomy, że w ogrodzie mogą się znajdować również rośliny trujące. Mimo piękna, mogą zaszkodzić nam bądź pociechom. Dlatego przyjrzyjmy się trującym roślinkom. Czytaj dalej

 

 

Często nie jesteśmy świadomi, że w naszym ogrodzie rosną niebezpieczne rośliny, które zagrażają naszemu organizmowi. Szczególnie niebezpieczne są dla pociech, które poznając świat, mogą zainteresować się ową rośliną. Warto przejrzeć, które rośliny są najbardziej toksyczne. Oczywiście, roślin trujących jest tysiące, jednak zwróćmy uwagę na te najniebezpieczniejsze Z pozoru owe rośliny są piękne i nieszkodliwe. Często nie wzbudzają w nas żadnych sygnałów ostrzegawczych. Jednak lepiej zabezpieczyć się, przed niepotrzebnym nieszczęściem.

Jedną z najbardziej toksycznych roślin jest Tojad mocny (Aconitum napellus). Jest uważana za roślinę bardzo silnie trującą. Trująca jest cała roślina, jednak najsilniejsze są nasiona i korzeń – akonityna (toksyna). Za śmiertelną dawkę przyjmuję się 2 do 5g tej rośliny, przy spożyciu do ustnym. Przy mniejszych dawkach działa pobudzająco, jednak później paraliżuje. Roślina wnika również przez skórę. Zwierzęta instynktownie omijają roślinę.

Tojad mocny osiąga wysokość od 100 do 200cm. Kwiaty są w kolorze fioletowym. Wykorzystywany jest w ogrodach naturalistycznych(rabaty).

 


tojad mocny, roślina trująca

 

 

Czytaj również: Najpiękniejsze kwiaty w kolorze żółtym

 

Drugą rośliną uważaną za trującą jest Miłek wiosenny (Adonis vernalis). Tu również roślina jest cała trująca. U ludzi objawami zatrucia mogą być mdłości, wymioty, skurcze oraz paraliże. Dodatkowo zaburzenia widzenia. Przy większych dawkach może doprowadzić do zatrzymania pracy serca.

Roślina jest często wykorzystywana jako dekoracja ogrodu (skalniaki, rabaty). Wykorzystywana jest również w przemyśle farmaceutycznym. Osiąga wysokość między 15-25cm. Kwiaty są w kolorze żółtym.

 


miłek wiosenny, roślina trująca

 

Trzecią rośliną trującą jest Bieluń (Datura). Trująca jest cała roślina. Spożycie jej roślin jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić. Roślina jest silnie trująca, a objawy są różne. Najbardziej popularnymi objawami są między innymi mdłości, pobudzenie(nagłe ataki szaleństwa), omamy(halucynacje) bądź zaburzenia widzenia oraz paraliż układu oddechowego.

Popularna roślina do dekoracji balkonów, bądź tarasów. Osiąga zwykle od 100 do 200cm wysokości. Kolor kwiatu zależnie od gatunku.

 


roslina trująca, bieluń

 

 

Czwartą rośliną, należąca do silnie trujących jest Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus). Roślina jest cała trująca, jednak najbardziej owoce krzewu. Zatrucie Trzmieliną pospolitą może skutkować biegunką, zanurzeniem pracy serca oraz paraliżem, który może doprowadzić do śmierci. Dawką śmiertelną dla człowieka to około 35 owoców.

 

Rośliny trujące w naszych ogrodach/ Trzmielina pospolita

Krzew, który osiąga do kilku metrów. Wykorzystywana do ogrodów naturalistycznych oraz wiejskich.

 

Piątą rośliną trującą jest Cis pospolity (Taxus baccata). Roślina jest cała trujący, z wyjątkiem owoców, jednakże nasiona są trujące. Zatrucie można rozpoznawać między innymi poprzez wymioty, biegunki, zakłócenia pracy serca. W wyjątkowych sytuacjach śmierć.

Cis pospolity jest krzewem ozdobnym wykorzystywany niemal wszędzie. Krzew osiąga kilka metrów wysokości. Charakterystyczne owoce(miękkie, czerwone osnówki), nadają krzewowi uroku, oraz karmią wiele ptaków.

 

krzewy trujące

 


Szóstą rośliną trującą jest Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea). Trująca jest cała roślina. Objawy możemy rozpoznać poprzez mdłości, wymioty, zaburzenia widzenia, paraliż oraz zatrzymanie pracy serca co skutkuje śmiercią.

Naparstnica purpurowa osiąga 80-150cm wysokości. Kwiaty są fioletowe. Roślina wykorzystywana na rabaty, oraz w ogrodach naturalistycznych czy wiejskich. Wykorzystywana również w przemyśle farmaceutycznym do preparatów nasercowych.

 

napartnica, roślina trująca

 

Czytaj również: Najpiękniejsze kwiaty w kolorze czerwonym 

Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Kawecka

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >