Generation Park Y to nasz pierwszy w Polsce wysokościowy biurowiec. W planie na najbliższe lata mamy kolejne, jak np. Spark A czy Warsaw One, który powstanie przy Rondzie ONZ. Skanska ma bogate doświadczenie w realizacji wysokościowców na świecie. Warto wymienić tu londyńskie ikony, jak: 180-metrowy Gherkin Tower czy 230-metrowy Salesforce Tower (dawniej Heron Tower). Korzystamy z tego doświadczania przy realizacji projektów w Polsce. Dzięki programowi międzynarodowej wymiany pracowników w Skanska, możemy czerpać z wiedzy naszych kolegów z całego świata – doskonałych ekspertów. Spotykamy się w międzynarodowym gronie, dyskutujemy i analizujemy jak powielać dobre praktyki, dostarczyć najwyższą jakość i eliminować ryzyka. Zależy nam, aby nasi pracownicy z zespołów projektowych brali udział w wizytach studyjnych na obecnie prowadzonych zagranicznych projektach takich, jak 2+U w Seattle, czy Scalpel w Londynie. Globalna skala, własne finansowanie i właśnie wymiana wiedzy, dają gwarancję jakości naszych projektów.
Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska
Generation Park został zaprojektowany z myślą o człowieku i codziennych potrzebach. Inwestujemy w ścieżkę rowerową i inne udogodnienia dla rowerzystów. Zielona przestrzeń między budynkami to kilkadziesiąt typów roślin oraz kilkanaście gatunków drzew tworzących przyjazny klimat w centrum miasta. Przez zastosowanie zielonego betonu oczyszczającego powietrze, czy ule dające schronienie miejskim pszczołom, rozumiemy w Skanska odpowiedzialne, zrównoważone budownictwo z korzyścią dla ludzi.
Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.
Czytaj również: Rewitalizacja Parku Handlowego Auchan Bielany
Projekt Generation Park to faktycznie zabudowa miejskiego kwartału pomiędzy ulicami: Towarową, Prostą, Wronią i Łucką. Już w trakcie opracowywania i realizacji projektu zostały zorganizowane warsztaty architektoniczne “Nowa Towarowa”. Zaprezentowany w nich pomysł na nowe oblicze ulicy, która z “obwodnicy śródmiejskiej” ma przeistoczyć się w miejski bulwar, bardzo dobrze łączy się z ideą naszego projektu.
Marcin Citko z pracowni JEMS Architekci
Od początku formułowania założeń projektu Generation Park bardzo dużo uwagi poświęciliśmy kwestiom jakości przestrzeni publicznej: stworzeniu miejskiego skweru, pasażu pieszego, który pozwoli na przechodzenie od strony Ronda Daszyńskiego w kierunku ulicy Grzybowskiej. W ramach “oswajania” projektu z miastem, na wolnym od zabudowy fragmencie działki w cieniu rosnących drzew, udało się zaaranżować zalążek miejskiego placyku, miejsca gdzie można zatrzymać się na chwilę by z kubkiem kawy “odpocząć w biegu”. Mamy nadzieję, że ten nastrój uda nam się przenieść do powstających w tym miejscu budynków.
Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci
Czytaj również: Powstaje unikalny koncept o modułowej konstrukcji IMPLANT
Generation Park Y - kluczowe fakty i liczby:
-
Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 84 000 mkw.
-
Całkowita powierzchnia najmu budynku Y: 47 000 mkw.
-
Liczba kondygnacji: 37 naziemnych i 4 podziemne
-
Liczba miejsc parkingowych: 323 + 185 dla rowerów
-
Zakończenie budowy: Q1 2021 r.
-
Certyfikaty: LEED na poziomie Platinum, WELL, „Obiekt bez barier”
-
Miejskie ule na 3 dachach kompleksu
-
Bioróżnorodność w zielonej architekturze
-
Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
-
Projekt architektoniczny: JEMS Architekci