Rozwijać, a nie burzyć!

Rozwijać, a nie burzyć!

Rozmowa z prof. Markiem Bryxem o wyzwaniach dla rynku nieruchomości Czytaj dalej

 

Polska polityka mieszkaniowa wymaga ewolucji, a nie rewolucji. Dużym wyzwaniem dla Narodowego Programu Rewitalizacji będzie zapobieganie gentryfikacji, w które muszą włączyć się państwo i samorządy. Deregulacja zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości była nieszczęściem. To najważniejsze wnioski z rozmowy z prof. Markiem Bryxem, kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i byłym wiceminister infrastruktury. Wywiad został przeprowadzony podczas XX Kongresu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

 

Czytaj również: Würth Polska laureatem rankingu Firmy 25-lecia III RP


Rząd zapowiada budowę 30 tysięcy mieszkań pod wynajem w ciągu 10 lat - pod koniec roku ruszy program finansowania społecznego budownictwa czynszowego. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli budującym preferencyjnych kredytów i gwarancji na łączną kwotę ponad 4 mld zł. Jak Pan – były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast – ocenia politykę mieszkaniową państwa?


- Boli mnie brak ciągłości w tym obszarze – Polsce jest potrzebny rozwój ewolucyjny. Politycy, którzy dochodzą do władzy powtarzają: „my zrobimy to lepiej”. Na ogół jednak zapowiedzi te kończą się tym, że zaczynamy wszystko burzyć i budować na nowo, przez co tracimy czas i nie osiągamy wartości dodanej. Klasycznym przykładem są TBS-y – bardzo dobry pomysł, który się udał i który należało rozwijać. Dzisiaj zaś Bank Gospodarstwa Krajowego próbuje, w czysto komercyjny sposób, wprowadzać na rynek mieszkania pod wynajem. I to też jest dobry pomysł. Tylko, że to są dwa różne rozwiązania i oba są potrzebne. W najbliższym czasie podczas planowanej rewitalizacji polskich miast można np. wygenerować pewne fundusze, które będą wspomagały właścicieli kamienic w ten sposób, aby ci mogli zatrzymać lokatorów, oferując czynsze po obniżonych stawkach.

 

No właśnie – rewitalizacja polskich miast. Przed nami duży impuls rozwojowy związany z funduszami na ten cel. W sumie na Narodowy Program Rewitalizacji rząd przeznaczy 25 mld zł. Jak dobrze i mądrze wykorzystać te pieniądze?


- Konkretny sposób zależy od danego miasta, w którym - mam nadzieję - rozsądna władza miejska zamierza ten proces przeprowadzić. W moim przekonaniu mamy już spore doświadczenie w zakresie rewitalizacji miast. Ustawa, którą obecnie przygotowujemy jest wystarczająco dobra. Jest tylko jeden problem: jak połączyć zapisane w niej rozwiązania z istniejącą ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym. Powinniśmy raczej wykorzystać instrumenty, które już istnieją, jak choćby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i przyjąć, że fragmentem tego planu będzie strefa rewitalizacji czy plan rewitalizacji. W ten sposób można do pewnych rozwiązań dojść szybciej, niż jeśli będziemy budowali nową ustawę czy próbowali tworzyć nowe plany. Dziś spory nacisk jest kładzie się na działania o charakterze społecznym i być może w tym obszarze nasze doświadczenia są jeszcze niewystarczające. Będziemy je jednak nabywać w trakcie. Jestem spokojny o rozsądne wydatkowanie tych pieniędzy.

 

Rewitalizacja to rzeczywiście nie tylko ta rozumiana w sposób urbanistyczno-architektoniczny, ale też związana z działaniami społecznymi. Jak rewitalizować, aby zapobiec gentryfikacji, czyli całkowitej zmianie charakteru danej części miasta?


- Nikt na świecie nie wymyślił jeszcze sposobu na gentryfikację. Kiedy dokonujemy rewitalizacji automatycznie wzrasta wartość nieruchomości w danym rejonie, rosną też czynsze, a nie wszystkich stać na płacenie wyższych kwot. Nawet, gdy są to zmiany w rodzaju tych, które zostały przeprowadzone na przykład w Nowym Jorku, czyli stworzenia High Line Park, czyli wielkiego parku w miejscu linii kolejowej, ciągnącej się przez 22 przecznice. Są oczywiście pewne przykłady ograniczania gentryfikacji, ale w tym przypadku niezbędne są działania państwa i samorządów. W Niemczech po przeprowadzeniu rewitalizacji czynsze nie mogły wzrosnąć przez co najmniej dwa lata. To pozwalało ludziom, którzy tam mieszkali wczuć się w działania rewitalizacyjne, poczuć się dobrze w tym środowisku. Wówczas byli oni skłonni więcej zapłacić za to, że tam mieszkali. W wyniku działań rewitalizacyjnych powstawały też nowe miejsca pracy, więc mieli większe szanse, żeby się utrzymać w tym otoczeniu.

 

Czytaj również: Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE

 

Istotnym wydarzeniem w ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości była deregulacja zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jak Pańskim zdaniem należy działać w przyszłości, żeby utrzymać należyty profesjonalizm i standardy w tym obszarze?


- Deregulacja była nieszczęściem. Kiedy stało się standardem w Polsce, że profesjonalizm jest regulowany prawnie, a nie wyłącznie samym zachowaniem rynku i chęciami, to rząd to prawo zlikwidował. I to pod hasłami, które się nie sprawdzą. „Odblokujemy miejsca pracy”. Komu? No chyba, że chcemy, aby wszystko w naszym kraju działo się nieprofesjonalnie. Jeśli tak, to właśnie stworzyliśmy taką furtkę. Mam jednak nadzieję, że rynek nieruchomości się obroni. Przez kilkanaście ostatnich lat powstało wiele stowarzyszeń, federacji czy związków, które dbają o to, aby ich członkowie działali w sposób profesjonalny. To właśnie stowarzyszenia wezmą na siebie ciężar walki o profesjonalizm, którego rynek potrzebuje. Tym bardziej, że w porównaniu np. do rynku brytyjskiego jest jeszcze wiele do zrobienia. Kupując mieszkanie na Wyspach, rozmawiając z pośrednikiem, dowiemy się wszystkiego włącznie z tym, gdzie będziemy wyprowadzać psa na spacer. U nas takie kompleksowe podejście też już się zaczyna pojawiać. Powinniśmy dążyć do takiego standardu, wtedy rynek będzie życzliwy dla klienta i będzie się powiększał.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

Cały wywiad z prof. Markiem Bryxem, przeprowadzony podczas XX Kongresu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości jest dostępny w Internecie. Można go znaleźć pod linkiem: http://youtu.be/apiT1NdRkP4 .Zapraszamy!

2015-07-10
Źródło: pfrn / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Świadectwa energetyczne - czekanie w blokach Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Doświadczony audytor energetyczny precyzyjnie określi, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i poprawić efektywność cieplną budynku. Wskaże konkretne modernizacje, któ...
  • Auto na okres naprawy szkody Liczba postów: 41 Grupa: Trudne tema... Ja również otrzymałem samochód zastępczy na czas naprawy mojego pojazdu. Auto było utrzymane w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Możesz sprawdzić of...
  • Naprawa samochodu Liczba postów: 217 Grupa: Trudne tema... Może komuś pomogę, bo ja naprawdę straciłem sporo czasu jeżdżąc po różnych firmach... do sedna, w Sprinterze 2019 padło AdBlue, w 2 firmach robiłem ale problem....
  • Mechanika samochodowa Lublin Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Auto Centrum lublin zajmuje się mechaniką samochodową Lublinie na ulicy Inżynierska 12. Ponad 20 doświadczenia w branży: http://autocentrumlublin.com/ - mecha...
  • Biuro rachunkowe online Liczba postów: 97 Grupa: Trudne tema... Dużo fajnych firm tu wrzuciliście, więc również podzielę się pewnym znaleziskiem. Ostatnio znalazłem bardzo fajną usługę, która może pomóc wielu przedsiębiorcom...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19453 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >