Runek nieruchomości na początku 2014 roku

Runek nieruchomości na początku 2014 roku

Jak wynika z najnowszego raportu, pierwszy miesiąc 2014 roku nie przyniósł większych zmian na polskim rynku nieruchomości. Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego wzrosły jedynie o 0,3% w porównaniu do grudnia. Zwiększyły się także marże kredytów, choć zmiana ta nie jest odczuwalna dla kredytobiorców. Czytaj dalej

 

Tanich mieszkań coraz mniej

Pierwszy miesiąc 2014 roku upłynął pod znakiem względnej stabilizacji na rynku wtórnym. Średnie ceny ofertowe w skali kraju, w porównaniu do grudnia, wzrosły jedynie o 0,3%. Chociaż tanich mieszkań przybywa, zauważalne jest spowolnienie tego procesu. – Porównując obecną sytuację ze styczniem 2012 roku, zwiększyła się dostępność mieszkań z najniższych przedziałów cenowych. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Spoglądając jednak na dane z ubiegłego roku, można zauważyć, iż atrakcyjnych ofert nie było aż tak wiele.

Choć pierwszy kwartał nie przyniesie znaczących zmian w strukturze podaży, wprowadzenie na rynek ofert spełniających kryteria cenowe programu MdM może spowodować spadek popytu na rynku wtórnym. – Największe zmiany podaży nastąpią w segmencie do 5-6 tys. złotych. Można prognozować, że pojawi się więcej ofert w przedziałach 4-5 tys. PLN (w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku), a w Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Opolu, Toruniu, Opolu, Katowicach i Białymstoku w cenie do 4 tysięcy PLN – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

 

Czytaj również: Jak funkcjonuje program MdM?

 

Ceny transakcyjne nieco wyższe

W pięciu na siedem analizowanych miast wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego. Podwyżki cen są także widoczne w stosunku do ubiegłego roku. – Wyjątek stanowią Gdańsk i Gdynia, gdzie aktualne ceny są nieco niższe niż przed 12 miesiącami. – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Proporcjonalnie największe podwyżki mają miejsce we Wrocławiu. Mieszkania są tu droższe o 2,2 proc. niż jeszcze miesiąc temu. Aktualnie średnia cena ofertowa za metr kwadratowy w stolicy Dolnego Śląska wynosi 5 411 PLN.

 

Czytaj również: Ile zaoczszędzisz z programem MdM ?

 


 

Podwyżki marż nieodczuwalne dla klientów

W styczniu nadal widoczny jest wzrost marż kredytów hipotecznych. Jak wskazują eksperci, kolejne podwyżki równoważone są jednak rekordowo niskimi stopami procentowymi. – Klienci nie odczuwają jednak zwiększenia miesięcznych rat – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander.  Zaciągając kredyt na 200 000 PLN na 30 lat zapłacą dziś ratę wynoszącą ok. 999 PLN. Na początku 2012 r. było to natomiast 1 250 PLN mimo, że średnia marża kredytu z wysokim wkładem własnym (25 proc.) wynosiła wtedy ok. 1,4 proc. (teraz już 1,68 proc.).

Osoby do 35 roku życia z pewnością ucieszy także wiadomość o rozszerzeniu oferty kredytowej banków. – Młodzi chcący nabyć swoje pierwsze „M” z rynku pierwotnego mogą otrzymać kredyt  w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” już w czterech bankach – PKO BP, Pekao, Alior Bank i Getin Noble – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

 

Czytaj również: Wynajmowanie taniego mieszkania


Dobry moment na kupno mieszkania

Początek roku jest historycznie okresem, w którym aktywność uczestników rynku jest bardzo ograniczona. W skali kraju styczniowe transakcje stanowią zwykle 6 proc. rocznego obrotu. Słabszy popyt jest jednak korzystny dla kupujących. – Wiele osób odkłada decyzję do wiosny, podczas gdy to właśnie teraz, gdy ruch jest mniejszy, możliwości negocjacji cen i warunków zakupu są zazwyczaj najbardziej korzystne. – konkluduje Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Jest jeszcze jeden powód dla którego nie warto zwlekać z zakupem mieszkania. – Zwiększanie marż kredytów to część strategii banków, które, ograniczone przez nadchodzącą Rekomendację U i obniżenie opłaty interchange, chcą zrekompensować swoje straty. Jest więc prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach marże będą dalej rosnąć. Zaciągając kredyt wcześnie możemy więc liczyć na nieco lepsze warunki  – mówi Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

2014-02-12
Źródło: METROHOUSE / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 334

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >