Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2007

Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2007

W III kwartale 2007 roku wzrosła liczba ofert pracy z branży przemysłu chemicznego oraz branży budowlanej i nieruchomości. Rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów ds. transportu i logistyki. Pozycję lidera utrzymała branża „handel i sprzedaż” – oto wynik cyklicznego raportu „Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2007”, przygotowanego przez konsultantów Pracuj.pl. Czytaj dalej


Rynek pracy wciąż dynamicznie rośnie. Ogólna kwartalna liczba ofert (53 886) w porównaniu z analogicznym okresem w 2006 roku wzrosła o ponad 22 tysiące, zaś w porównaniu do II kwartału bieżącego roku ogłoszeń było o ponad 6 tysięcy więcej.

W III kwartale tego roku liderem rankingu pozostaje handel i sprzedaż. Ogłoszenia pochodzące z tej branży stanowią 17,6% wszystkich ofert pracy. Drugie miejsce zajmuje przemysł ciężki, z którego pochodzi co dziesiąta oferta zatrudnienia, a trzecie - branża finansowa, której procentowy udział w stosunku do poprzedniego kwartału nieco spadł i wynosi 9,2%. W pierwszej piątce znalazły się również przemysł lekki oraz budownictwo i nieruchomości, które awansowało z 6. na 4. miejsce w porównaniu z danymi za poprzedni kwartał. Obserwowany wzrost zapotrzebowania na specjalistów z tej branży jest odzwierciedleniem niesłabnącej koniunktury na rynku nieruchomości.

- Brak wykwalifikowanych kadr może niewątpliwie negatywnie wpłynąć na dynamikę rozwoju branży budowlanej. Już w tej chwili liczba pracowników jest niewystarczająca, a pamiętajmy, że przed nami inwestycje związane z Euro 2012. Może się okazać, że w tej sytuacji nieuniknione będzie zatrudnianie obcokrajowców – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Największy wzrost procentowy w porównaniu do poprzedniego kwartału (o ponad 43%), jak również do analogicznego okresu w 2006 roku (o 132%) odnotował przemysł chemiczny. Podobnie było w przypadku transportu i logistyki, z której pochodziło o ponad 1000 ofert więcej niż w III kwartale ubiegłego roku.

W stosunku do II kwartału 2007, a także do porównywalnego okresu roku 2006, spadł nieco udział ofert pracy z telekomunikacji i zaawansowanych technologii. Tendencję zniżkową odnotowała także turystyka, hotelarstwo i gastronomia, ale największy spadek dotyczył branży prawniczej, która w II kwartale oferowała o ponad 1/3 więcej propozycji.

Tabela 1. Oferty pracy w III kwartale 2007 r. według branż.

Źródło: Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2007, Pracuj.pl

Informatycy ciągle w cenie

Wzrost zapotrzebowania na specjalistów z branży budowlanej potwierdza również analiza ofert pracy wg kryterium „Działy w firmach”. W III kwartale tego roku to właśnie inżynierowie i budowlańcy mogli przebierać w ofertach pracy, które stanowiły ponad 10% wszystkich propozycji. Więcej ofert pracy niż rok temu (o blisko 600) było skierowanych do pracowników działów logistyki, spedycji, transportu. W lawinowym tempie w stosunku do II kwartału tego roku wzrosła również liczba ofert dla pracowników działu IT – Internet, e-commerce (wzrost o ponad 80%). W badanym okresie w stosunku do poprzedniego kwartału szukano mniej osób do działów personalnych i prawniczych.

- Coraz częściej poszukuje się informatyków, szczególnie specjalistów od e-commerce i Internetu. Z pewnością wynika to z silnej pozycji polskich firm na internetowym rynku Europy. Potwierdzają to wyniki ostatniej dwunastej edycji prestiżowego rankingu Technology Fast 50, w którym w pierwszej dziesiątce znalazły się aż 4 polskie firmy – mówi Przemysław Gacek.

Tabela 2. Oferty pracy w III kwartale 2007 r. według działów w firmach

Źródło: Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2007, Pracuj.pl

Okresowe zmiany na rynkach regionalnych

Mazowsze nadal znajduje się na najwyższej pozycji w rankingu regionów pod względem liczby oferowanych miejsc pracy. Biorąc jednak pod uwagę znaczący wzrost ogólnej liczby ofert, udział tego regionu w całkowitej liczbie propozycji spadł o prawie 3% względem III kwartału 2006 roku. Największy wzrost w analizowanym okresie odnotowały natomiast województwa lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i pomorskie.

W porównaniu do III kwartału roku 2006 najbardziej znacząco wzrosła liczba ofert pracy  z województw łódzkiego (o 108%), wielkopolskiego (102%) i zachodniopomorskiego (100%),

- Mazowsze jest nadal najbardziej chłonnym rynkiem pracy, choć jego udział w ogólnej liczbie ofert zaczyna spadać na rzecz innych, coraz prężniej rozwijających się regionów. To dobra wiadomość, szczególnie dla tych, którzy rozważają powrót z zagranicy do swojego miasta – dodaje Przemysław Gacek.

Tabela 3. Oferty pracy w III kwartale 2007 r. według regionów.

Źródło: Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2007, Pracuj.pl

Informacje o raporcie:
Raport „Rynek pracy specjalistów” został przygotowany na podstawie analizy 53 886 ofert pracy, które zostały zamieszczone w III kwartale 2007 roku w portalu Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji kierowanych do studentów lub pracowników fizycznych.
Portal Pracuj.pl powstał w 2000 r. Jest portalem rekrutacyjnym, skierowanym do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców. Wspiera firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Równocześnie jest źródłem informacji dla osób zainteresowanych poszukiwaniem pracy, rozwojem swojej kariery zawodowej oraz zdobywaniem dodatkowych kwalifikacji. Portal należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem popularnych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej serwisów rekrutacyjnych i edukacyjnych.

Źródło: pracuj.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 421

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >