
Rynek kryptowalut - czy wprowadzone zasady MiCA będą chroniły inwestorów
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
– Teoretycznie celem rozporządzenia jest regulowanie i obrona obywateli, natomiast moim zdaniem każda próba ingerencji w rynek kryptowalut, który przecież cechuje się niezależnością od rządów i organizacji, może go trochę zniekształcać. Jestem przeciwny ingerencjom w kryptowaluty. Uważam, że ta regulacja jest niepotrzebna – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Marcin Sypniewski, europoseł z Konfederacji.
Co do zasady MiCA ma na celu ochronę inwestorów przy jednoczesnym wspieraniu innowacji w przestrzeni aktywów cyfrowych. Ramy obejmują kryptoaktywa, które nie są chronione i regulowane przez istniejące europejskie prawa i regulacje. Regulacjom podlegają takie aktywa jak tokeny użytkowe czy kryptoaktywa powiązane z walutami fiducjarnymi. Przepisy wprowadzają krytyczne wymagania (np. te dotyczące autoryzacji i licencji oraz zasady przeciwdziałania nadużyciom na rynku) dla dostawców usług kryptoaktywów, w tym giełd i platform kryptopochodnych.
Marcin Sypniewski, europoseł z Konfederacji
Czytaj również: Syndyk Getinu rozstrzygnął przetarg na udziały we wrocławskim biurowcu Sky Tower
– Jeżeli chodzi o standardy globalne dotyczące kryptowalut, to nie widzę potrzeby czegoś takiego, bo jest to system niezależny. Jego główną zaletą jest przede wszystkim to, że jest odporny na wstrząsy, bo jest niezależny od rządów, banków i nie ma tutaj ingerencji, nie ma możliwości dodruku pieniądza, tak jak mamy przy pieniądzu tradycyjnym. Dlatego uważam, że każda ingerencja może być szkodliwa – ocenia europoseł z Konfederacji.
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie o kryptowalutach, zgodnie z którym polityka rządu ma promować możliwości inwestowania w cyfrowe aktywa, jednocześnie wskazuje na sprzeciw wobec wprowadzenia cyfrowego dolara i powołuje grupę roboczą ds. kryptowalut. Jeszcze podczas kampanii wyborczej Trump deklarował, że chce uczynić Stany Zjednoczone kryptostolicą świata. Eksperci oceniają, że jego polityka może zostawić europejski rynek w tyle. Od czasu wyboru Trumpa wartość bitcoina stale rośnie, z ok. 70 tys. dol. na początku listopada 2024 roku do ponad 100 tys. dol. w styczniu br.
– Donald Trump rzeczywiście pokazuje, że stawia na kryptowaluty i uważam, że Europa też powinna postawić na kryptowaluty. Pojawiają się głosy, że powinniśmy budować swój własny niezależny system. Tylko to tak nie działa, przecież nie ma takiej opcji, żeby Unia Europejska nagle postanowiła stworzyć własne kryptowaluty, bo one cechują się niezależnością od rządów i banków, czyli nie ma takiej możliwości, żeby politycy odgórnie stworzyli konkurencję dla bitcoina. To pomysł, który nie ma szans powodzenia i uważam, że podobnie jak Trump, tak samo Unia powinna nie ingerować w rynek kryptowalut, ale rzeczywiście umożliwiać jego rozwój – podkreśla Marcin Sypniewski.
Czytaj również: Które stanowiska oferują więcej świadczeń i bonusów na polskim rynku
Jak wynika z „Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024”, w kryptowaluty lokuje kapitał 22 proc. inwestorów. Jednocześnie, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Popularność kryptowalut w Polsce” z 2023 roku, co piąty korzystający z kryptowalut padł ofiarą oszustwa, a 8 proc. badanych deklaruje, że zna osobiście kogoś, kto wykorzystywał kryptowaluty do nielegalnych transakcji. Dlatego też niemal 61 proc. Polaków jest zdania, że rząd powinien się zająć uporządkowaniem kwestii kryptowalut, żeby inwestowanie w nie było bezpieczniejsze – wynika z raportu UCE Research i Ari10 z 2024 roku.
– To, co jest podnoszone w dyskusjach, to wykorzystywanie kryptowalut do różnych działań przestępczych czy też potrzeba ochrony obywateli. Wydaje mi się, że trzeba by raczej skuteczniej działać, jeżeli chodzi o egzekucję praw obywateli, a nie grzebać przy kryptowalutach. Jestem przeciwny tego typu ingerencjom, bo jest to system, który doskonale się rozwija bez pomocy rządu – przekonuje europoseł z Konfederacji.
O potrzebie wprowadzenia globalnych standardów na rynku kryptowalut europarlamentarzyści dyskutowali podczas styczniowej sesji plenarnej.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 169 Grupa: Trudne tema... Ja mam pytanie - skorzystaliście kiedyś z oferty romantycznego weekendu w tym hotelu https://www.hotelstbruno.pl/oferty-specj alne/romantyczny-weekend-na-mazurac...
- Mieszkanie co i jak? Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Ale jak apartament i to jeszcze inwestycyjny to zobacz co ma Sun&Snow. Nad morzem to maja całkiem fajne buduje w Ustroniu i Mielnie. Na końcówce budowy. Przy ta...
- Kursy i szkolenia dla dorosłych Liczba postów: 130 Grupa: Trudne tema... Ciągle zmieniają się przepisy prawa, pojawiają się nowe obowiązki, ale też większa odpowiedzialność za każdy błąd. Osoby zajmujące się kadrami powinny być zawsz...
- Firma transportowa Liczba postów: 100 Grupa: Trudne tema... Przeprowadzka potrafi być wymagającym doświadczeniem, więc w tej sprawie należy zaufać firmie, która podejdzie do tego zlecenia w pełni profesjonalnie. Sądzę, ż...
- Własny sklep… w kontenerze? Liczba postów: 21 Grupa: Aktualności A w przypadku kiedy szukasz elastycznego rozwiązania na biuro, które dostosujesz do swoich warunków? Coraz większą popularność zyskują kontenery biurowe. To wyg...