Rynek nieruchomości w Gdańsku

Rynek nieruchomości w Gdańsku

Gdańsk jest 6. miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Według danych podawanych prze Główny Urząd Statystyczny, w stolicy województwa pomorskiego od lat 90. liczba ludności oscyluje wokół 460 tysięcy mieszkańców. Postanowiliśmy przeprowadzić krótki rekonesans struktury rynku nieruchomości w tym miejscu posiłkując się danymi własnymi i bazą ogłoszeń portalu. Czytaj dalej

 

Pod lupą – jak wygląda rynek nieruchomości mieszkaniowych w Gdańsku?

 

Na początku warto zauważyć, że rynek mieszkań deweloperskich w Gdańsku rozwija się w szybkim tempie, jednak to oferty sprzedaży wtórnej stanowią przeważającą część rynku mieszkaniowego. Poniżej w tabeli widoczny jest przekrój rynku i średnie ceny jakich można się spodziewać szukając mieszkania w stolicy Trójmiasta. Różnica w cenie pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym to uwzględniony koszt wykończenia, wyposażenia mieszkania. Do własnej oceny czytelników zostawiamy decyzję, czy warto kupić mieszkanie (często będące w budowie) w deweloperskim standardzie i wykończyć pod własne gusta, czy niewiele droższe, ale gotowe i urządzone przez poprzedniego właściciela.

 

Tabela 1. Średnie ceny na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Gdańsku, listopad 2014 r.

rynek pierwotny

rynek wtórny

5 695 zł/mkw.

5 817 zł/mkw.

Źródło: opracowane przez Dział Badań i Analiz Grupa Emmerson na podstawie danych serwisu otoDom.pl

 

 

Najczęściej pojawiające się ogłoszenia o sprzedaży dotyczą mieszkań trzypokojowych oraz dwupokojowych, których jest niewiele mniej. Z kolei patrząc na oferowane powierzchnie, najczęściej pojawiają się mieszkania z zakresu 38 – 59 mkw. Najbardziej ograniczony wybór mają ci, którzy szukają mieszkań o skrajnych parametrach – bardzo małych lub bardzo dużych.

 

 

Osiedle w Gdańsku

Czytaj również: Ceny mieszkań spadają, ale tylko w sześciu miastach

W Gdańsku łatwo wyróżnić „top 5” lokalizacji, w których oferuje się najwięcej mieszkań na sprzedaż. Wśród wszystkich dzielnic króluje pod tym względem Wrzeszcz (Górny i Dolny), w którym najpewniej można znaleźć mieszkanie w cenie najbliższej średniej dla całego miasta. Tańsza w tym względzie jest tylko Morena, a pozostałe lokalizacje z czołówki to koszt rzędu ponad 6 000 zł/mkw.

 

Tabela 2. Top 5 największych ośrodków podaży na rynku wtórnym w Gdańsku, listopad 2014 r.

Lp.

Dzielnica

Średnia cena [zł/mkw.]

1.

Wrzeszcz

5 863

2.

Śródmieście

6 154

3.

Morena

5 604

4.

Przymorze

6 819

5.

Oliwa

6 591

Źródło: opracowane przez Dział Badań i Analiz Grupa Emmerson na podstawie danych serwisu otoDom.pl

 

 

Czytaj również: Migracja wewnętrzna Polaków

 

Agata Polińska, ekspert serwisu otoDom.pl, odnosząc przeanalizowane dane do całego Trójmiasta zauważa, że dla niezdecydowanych nabywców, traktujących je jako jedną zurbanizowaną całość, najlepszy do polecenia i tak pozostaje Gdańsk. Porównując podstawowe dane rynku wtórnego z Gdynią i Sopotem okazuje się, że stolica Trójmiasta i Pomorza wypada najtaniej zarówno w kategorii mieszkań, jak i domów w granicach poszczególnych miast. Jeśli chodzi o mieszkania rynek w Gdyni jest niemal połowę mniejszy, a średnia cena dla miasta jest ponad 600 zł/mkw. wyższa. Sopot ze swym kurortowym, apartamentowym charakterem to bardzo ograniczony i drogi rynek – cena 1 mkw. to niewiele poniżej 9 000 zł.

 

2014-11-14
Źródło: otoDom / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >