Rynny półokrągłe, kwadratowe - czy kształt ma wpływ na skuteczność odprowadzania wody?

Rynny półokrągłe, kwadratowe - czy kształt ma wpływ na skuteczność odprowadzania wody?

Celem systemu rynnowego jest dokładnie odprowadzić wodę spływającą z dachu domu jak najdalej od jego elewacji. Na jego efektywność wpływ ma jednak szereg czynników, takich jak np.: szczelność czy właściwy montaż poszczególnych elementów. Mimo wszystko tym kluczowym, o którym często zapominają prywatni inwestorzy, jest przekrój samej rynny. Czytaj dalej

 

Dla wielu z nich to bowiem kształt rynny, czyli jej wygląd, stanowi najważniejszą cechę systemu orynnowania. Istotniejsza od samej estetyki jest tymczasem kwestia przepustowości, która gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie elewacji budynku. Z tego też powodu przy wyborze konkretnego systemu orynnowania trzeba skupić się nie tylko na jego designie i dopasowaniu do architektury budynku, lecz także – a wręcz przede wszystkim – na skuteczności.


Czy kształt rynny ma wpływ na skuteczność odprowadzania wody?

Drożne rynny – pomocne obliczenia

Doboru rodzaju rynien powinno się dokonać w oparciu o wyniki obliczeń efektywnej powierzchni dachu (EPD). Wyliczenia te pozwalają zaplanować, ile rynien, jakiej długości, średnicy, głębokości i przede wszystkim o jakim kształcie należy zamontować przy danym typie dachu. – Najważniejszym parametrem jest tu szerokość rynny – mówi Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. – Na tej podstawie można ocenić, ile wody i jak szybko nią przepłynie. Drugim istotnym wyznacznikiem odpowiedniej drożności orynnowania jest spadek rynien w stosunku do położenia rur spustowych. Powinien on wynosić 3mm na 1 metr bieżący w kierunku do rury spustowej. Dzięki temu rynny będą się oczyszczać, a woda sprawnie nimi spływać. Wreszcie trzeba też uwzględnić intensywność opadów deszczu w danym regionie. Jest to parametr, który będzie bardzo pomocny przy obliczeniu właściwej przepustowości systemu rynnowego.

Czytaj również: Czy orynnowanie dachu wymaga w zimie specjalnych zabiegów?


jakie znaczenie w odpływie wody z rynien ma ich kształt

Rynny o przekroju półokrągłym

Najpowszechniejszymi rynnami stosowanymi przy odwodnieniu dachu są te o półokrągłym kształcie. Ze względu na ich wysoką wytrzymałość i uniwersalny przekrój nadają się do odprowadzania wody z każdego typu dachu. Te cechy w połączeniu z dużą przepustowością sprawiają, że taki system orynnowania bardzo dobrze sprawdza się w przypadku odprowadzania dużych ilości wody. – Dodatkowo nasi inżynierowie w przypadku systemu PVC, by jeszcze bardziej usprawnić odwodnienie budynku, opatentowali wywinięcie brzegów rynien do wewnątrz – mówi Magdalena Gardyła, ekspert firmy Galeco. – Skutecznie zabezpiecza ono dom przed przelewaniem się wody z rynien w trakcie dużych opadów, zwiększając tym samym ich przepustowość.


Rynny kwadratowe

Rynny kwadratowe

Drugi typ rynien, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, to te o przekroju kwadratowym. Montowane są przede wszystkich w budynkach o małej i średniej powierzchni dachowej, ponieważ najlepiej odprowadzają z nich wodę. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają na budynkach o nowoczesnej bryle architektonicznej, którą świetnie dopełniają swoim modernistycznym kształtem. – Taki wygląd domu pomaga też osiągnąć maskownica podsufitkowa dostępna w systemie STAL2 firmy Galeco – przekonuje Magdalena Gardyła. – Zatrzaskiwana na specjalne haki doczołowe zasłania przednią część rynny, nadając efekt gładkiego wykończenia okapu.


Celem systemu rynnowego jest dokładnie odprowadzić wodę spływającą z dachu domu jak najdalej od jego elewacji.

Czytaj również: PCV, stalowe czy z tytan-cynku - z jakiego surowca wybrać rynny?


Estetycznie wykończone i dopasowane do architektury budynku mieszkalnego orynnowanie to istotna cecha takiego systemu. Ważniejsza jest jednak jego funkcjonalność i tym samym przepustowość. Dlatego system rynnowy o danym przekroju należy dostosować do danego typu dachu i jego powierzchni. To najlepsza gwarancja, że poradzi on sobie z daną ilością wody opadowej, odpowiednio zabezpieczając cały obiekt.

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 515

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >