Rynny w starym domu do wymiany lub modyfikacji

Rynny w starym domu do wymiany lub modyfikacji

System rynnowy to element domu montowany na długie lata. Jego obsługę ograniczamy zwykle do okresowej konserwacji. Są jednak sytuacje, w których warto pomyśleć o modernizacji rynien. Czytaj dalej

 

Dom można porównać do żywego organizmu, który wciąż się zmienia – przebudowa, zmiana pokrycia elewacji, zastosowanie nowego koloru, czy potrzeba zmodyfikowania funkcjonalności - to przykłady działań podejmowanych z chęci unowocześnienia miejsca do życia. Każde z tych działań niesie za sobą konieczność wymiany niektórych elementów obiektu.

 

Rynny do wymiany lub modyfikacji 

Przebudowa domu to zwykle duże przedsięwzięcie wiążące się z wymianą całości lub części dachu, dlatego wymaga też zmiany systemu rynnowego. Taka sytuacja otwiera przed inwestorem spore możliwości, bowiem na rynku dostępnych jest dużo ciekawych rozwiązań rynnowych.

 

- Chcąc unowocześnić wygląd budynku, można zdecydować się na  system rynnowy o przekroju kwadratowym, np. STAL 2 lub PVC 2 z oferty firmy Galeco, cechują się one dużą wydajnością i wysoką jakością  – podpowiada Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco.

 

Rynny do wymiany lub modyfikacji w starym domuFot. Galeco

Czytaj również: Uszczelniane rynien na dachu rąbkowym w budynkach przemysłowych


Dodatkową zaletą systemu STAL 2  jest fakt, że można go ukryć za maskownicą, co umożliwia zmianę estetyki domu i nadanie jej bardziej minimalistycznego charakteru.

 

Wymiany może wymagać także stary system rynnowy, który wraz z upływem czasu uległ zniszczeniu. Jeśli w trakcie przeglądu wykryjemy jakieś nieszczelności lub zauważymy ślady korozji, warto skonsultować się ze specjalistą. Będzie on w stanie ocenić, czy wystarczą drobne prace naprawcze, czy też uszkodzenia są na tyle poważne, że lepiej zdecydować się na zamontowanie nowego.  

 

 Więcej funkcjonalności

Za modernizację systemu rynnowego można także uznać potrzebę zwiększenia jego funkcjonalności.

 

- Rynny nie muszą służyć tylko do odprowadzania wody z budynku, mogą też stanowić pomoc w pozyskiwaniu deszczówki, która posłuży m. in.: do podlewania przydomowego ogródka - radzi ekspert firmy Galeco. - Wykorzystanie wody deszczowej wiąże się ze znacznymi oszczędnościami w gospodarstwie domowym. Dlatego na rynnach można zamontować łapacze deszczówki, czyli elementy pomagające w transportowaniu wody do zewnętrznego zbiornika lub beczki.

 

Rynny do wymiany lub modyfikacji w starym domuFot. Galeco

Czytaj również: Nowoczesne rozwiązanie do łapania deszczówki z rynien. Przydomowy system gromadzenia opadów

 

Te z firmy Galeco montuje się na rurach spustowych o średnicy 90 lub 100 mm (systemy STAL i LUXOCYNK) lub 100 mm (system PVC). Woda, spływając po ściankach rury spustowej, napotyka w jej wnętrzu na dodatkowe korytko, z którego specjalnym otworem trafia do zewnętrznego zbiornika.

 

W ofercie Galeco dostępne są też wyłapywacze wody z otwieranymi klapkami, montowane na stalowych rurach spustowych o średnicach 90 i 100 mm.

 

Z myślą o zimie 

Modernizacji systemu rynnowego warto też podjąć się, jeśli w okresie zimowym w rynnach zalega śnieg. Taka sytuacja może prowadzić do ich odkształcania i odrywania, a w efekcie do zawilgocenia elewacji, czy w skrajnych przypadkach, nawet do uszkodzenia konstrukcji. Rozwiązaniem są kable grzejne, które pozwolą na regularną pracę systemu rynnowego.

 

- Na rynku dostępne są  dwa rodzaje kabli grzejnych – wyjaśnia Damian Dylewski. - Stałooporowe charakteryzują się określoną mocą na metr, co przekłada się na stałą temperaturę. Są łatwe w instalacji i wymagają rozmieszczenia tylko z jednej strony rynny. Drugim rodzajem są kable samoregulujące złożone z dwóch przewodów miedzianych przedzielonych elementem oporowym. Jego rezystancja dobierana jest automatycznie do temperatury otoczenia. Działa to na zasadzie odwrotnej proporcjonalności, to znaczy, że im chłodniej na zewnątrz, tym bardziej zwiększa się opór i tym samym ilość wydzielanego ciepła.

Źródło: Orchidea / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >