Rzeczpospolita – lista artykułów
Mój jest ten kawałek ogrodu
Prawie 1200 hektarów w Warszawie zajętych jest przez działki pracownicze. Jedni uważają to za korzystny dla stolicy fenomen, inni za skandaliczne marnowanie miejsca.
17-04-2009
USA: Rekordowe spadki na rynku nowych budów
Liczba nowych pozwoleń na budowę spadła w marcu w Stanach Zjednoczonych o 9 proc., choć oczekiwano jej wzrostu o 0,5 proc.
16-04-2009
Co zrobić z dzikim lokatorem?
Mam problem z dzikim lokatorem. We wrześniu 2008 r. zakupiłam nieruchomość - pół bliźniaka w wiosce. Jak się okazało poprzedni właściciel pozwolił zamieszkać tam lokatorowi z którym miał inne rozliczenia. Ja chcąc teraz zamieszkać w domku starłam się z dzikim lokatorem, który twierdzi, że został oszukany przez poprzedniego właściciela i nie wyjdzie z domu. Co mam zrobić?
15-04-2009
Kup pan własny grunt
Miasto chce, by jedna ze stołecznych wspólnot mieszkaniowych kupiła grunt pod... swoimi drzwiami
15-04-2009
Zbyt wiele działek w patowej sytuacji
Stan prawny licznych nieruchomości jest tak zagmatwany, że prawie nie ma szans, by go rozwikłać. Przyczyny tkwią w przepisach, błędnych decyzjach urzędników oraz zaniedbaniach inwestorów
15-04-2009
Kolejne uproszczenia przy odrolnianiu gruntów
Proste zasady zmiany statusu gruntów obejmą też obszary wiejskie. Jest projekt w tej sprawie. Gminy mają wyznaczać tereny, na których będzie można budować
15-04-2009
Przybywa złych kredytów
Rośnie wartość należności zagrożonych. Zwiększa się też liczba osób, które nieterminowo spłacają raty
15-04-2009
A może kupi pan gdzie indziej?
Jeśli chcemy kupić grunt budowlany przez agencję nieruchomości, musimy pogodzić się z tym, że mało kto zapewni nam naprawdę profesjonalną usługę. Mimo że pośrednicy biorą nadal niemałe prowizje – zwykle 2,5 – 2,9 proc.
14-04-2009
Nie masz umów, nie masz kredytu
Banki nadal nieufne w stosunku do deweloperów. Prawie 60 procent spośród 83 największych europejskich banków wstrzymało finansowanie nowych inwestycji i nie udziela kredytów pod zastaw nieruchomości komercyjnych – wynika z badania firmy doradczej Cushman & Wakefield
14-04-2009
Gdy upadnie deweloper, nie zamieszkasz na budowanym przez niego osiedlu
W chwili ogłoszenia upadłości firmy deweloperskiej w najtrudniejszej sytuacji znajdą się osoby, które wpłaciły jej pieniądze, ale z deweloperem podpisały umowę przedwstępną bez formy aktu notarialnego. Na co mogą liczyć? Czy syndyk pozwoli im zostać w mieszkaniach, które już na przykład zaczęli wykańczać, mimo że budynek nie był formalnie odebrany?
13-04-2009