Samowystarczalne energetycznie budownictwo
Nowoczesne budownictwo to wyjątkowy design i oszczędność, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Dziś koniecznością stało się tworzenie obiektów samowystarczalnych, pozyskujących energię i wodę z otoczenia oraz będących integralnym elementem tkanki miejskiej. Przyszłością budownictwa jest zatem zielona technologia.
Czytaj dalej
Obecnie coraz większego znaczenia nabiera certyfikowanie obiektów w ramach jednego z istniejących systemów. Do najpopularniejszych należą BREEAM, LEED oraz UE Green Building. Systemów tych nie sposób porównać, ponieważ każdy z nich został stworzony według innej filozofii, można jednak określić obszary dla nich wspólne.
BREEAM ocenia budynki według dziesięciu wskaźników, natomiast LEED tylko siedmiu. W obu tych certyfikatach ważnym elementem jest lokalizacja budynku. Znaczenie ma tu bezpośrednie sąsiedztwo obiektu i jego osadzenie w tkance miasta. Premiowane są: bliskość tras komunikacyjnych, ścieżek rowerowych oraz dostęp do środków transportu publicznego, co wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i zużycia surowców. Istotne jest także dopasowanie inwestycji do okolicy i jej wpływ na jakość życia lokalnej społeczności.
Czytaj również: Energooszczędny dom nawet na Syberii
Nowoczesne budownictwo to coraz wyższe standardy w zakresie ekonomi i ekologii, a także ciekawe formy i śmiałe pomysły, które często wymagają opracowania indywidualnych rozwiązań. Aluprof dzięki ścisłej współpracy z projektantami i wykonawcami tworzy i dostarcza rozwiązania szyte na miarę, dostosowane w sposób optymalny do potrzeb i wymagań technicznych powstającego obiektu.
Systemy firmy zostały wykorzystane w wielu nowoczesnych obiektach m.in.: w Concept Tower w Warszawie, który jest pierwszym w Polsce obiektem posiadającym podwójną certyfikację LEED i BREEAM. W tym piętnastokondygnacyjnym budynku zastosowano okna i elewacje o wysokiej izolacyjności termicznej. Bardzo ważne było zapewnienie maksymalnego dostępu światła dziennego do wnętrz, przed ich nadmiernym przegrzaniem chronią specjalnie skonstruowane żaluzje. Dodatkowo zastosowano systemy oszczędnego oświetlenia (czujniki ruchu), zużycia wody oraz segregacji odpadów. Zgodnie z wytycznymi systemów certyfikacji wprowadzono udogodnienia dla rowerzystów,
a do budowy i wykończenia budowli używano materiałów lokalnych oraz pochodzących z recyklingu. Zastosowano też system parkowania na ruchomych platformach, dzięki czemu na mniejszej powierzchni mieści się więcej aut. W obiekcie zastosowano system Aluprof MB-SR50IW EFEKT. Służy on do konstruowania i wykonywania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego. Specjalna metoda mocowania szyb pozwala uzyskać jednolity obraz gładkiej szklanej ściany, podzielonej jedynie liniami o szerokości 2 cm.
Czytaj również: Jak zaprojektować energooszczędny dom?
W 2012 w Łodzi oddano do użytku Green Horizon. Biurowiec został precertyfikowany w systemie LEED na poziomie Gold. Zastosowano w nim m.in.: energooszczędne oświetlenie oraz wydajny system klimatyzacji, wsparty inteligentnym wykorzystaniem chłodnego powietrza spoza budynku. Rozwiązania te prowadzą do znaczącej redukcji kosztów zużycia energii. Tym co wyróżnia Horizon jest fakt, że 75% jego powierzchni posiada dostęp do światła dziennego i widoków na zewnątrz. Przy realizacji projektu wykorzystano systemy Aluprof MB-SR50N, MB-SR50N EI oraz system MB- 70 HI.
Zastosowanie rozwiązań Aluprof pozwoliło Enterprise Park w Krakowie zdobyć wyróżnienie w konkursie CEE Green Building Award w kategorii „BREAM Application In – Process” (certyfikacja w toku) z przewidywaną oceną końcową bardzo dobry. Oznacza to, że zaproponowane środki proekologiczne, na przykład: uchylne okna zapewniające naturalną wentylację, sieć ścieżek rowerowych, rozległe obszary naturalnej roślinności (aż 40% powierzchni kompleksu to tereny zielone), własna studnia z wodą do podlewania roślin, system żaluzji przeciwsłonecznych, czy strefowanie systemu chłodzenia i ogrzewania oraz oświetlenia, spełniają wyśrubowane kryteria oceny zawarte w specyfikacji BRE (Building Research Establishment). Do budowy kompleksu zastosowano systemy MB-SR 50 oraz MB – 70.
Czytaj również: Rośnie popularność domów pasywnych
Systemy Aluprof dzięki swoim wysokim parametrom technologicznym i szerokim możliwościom aranżacyjnym zalazły się także w PPNT – Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym. Dzięki bliskiej współpracy z architektami udało się uzyskać doskonały rezultat spełniający założenia planu architektonicznego. Współpraca zaowocowała stworzeniem ponad 10-ciu indywidualnych rozwiązań. Tym co ważne dla projektantów była dbałość o detale. Osiągnięto wyjątkowy efekt wizualny i technologiczny, powstała piękna fasada o najwyższej jakości.
Dedykowane rozwiązania od firmy Aluprof znalazły się także w otwartej niedawno Galerii Katowickiej, która ma stać się symbolem aktywności i przedsiębiorczości miasta. Budynek przyciąga wzrok nie tylko za sprawą zmieniającej kolory fasady, ale także olbrzymiej szklanej kopuły oraz świetlików wstęgowych. Przeszklenia dają zachwycający efekt także wewnątrz, świetliki zwiększają ilość naturalnego światła i otwierają przestrzeń. Zakładany projekt sprawił, że konieczne było opracowanie nowego rozwiązania. W tego typu obiektach ważna jest nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo. Konstrukcja musiała być lekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała na ciśnienie, uderzenia i wiatr. Wszystko to udało się osiągnąć właśnie dzięki rozwiązaniu firmy Aluprof.
Czytaj również: Ekologiczna instalacja grzewcza
Zmiany, jakie zachodzą na naszej planecie spowodowały, że w całej Europie dąży się do ograniczenia zużycia surowców naturalnych. Zgodnie z założeniami polityki zrównoważonego rozwoju powinniśmy postępować tak, aby zachować środowisko w stanie nienaruszonym dla przyszłych pokoleń. Budownictwo, jako ważna gałąź gospodarki ma w sobie znaczny potencjał. Eksperci są zgodni, że nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju jest budownictwo energooszczędne.
Obiekty z certyfikatami potwierdzającymi ich wyjątkowe właściwości są przyszłością branży budowlanej. Wpisują się w ogólnoświatowy i europejski trend obniżania zużycia energii, redukcji odpadów i niekorzystnego wpływu na środowisko. Inwestycje stworzone zgodnie z normami organizacji certyfikujących są mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego, trwalsze i tańsze w eksploatacji oraz bardziej komfortowe dla użytkowników. I co najważniejsze to realny sposób pozwalający na łącznie radości z wykorzystywania najnowszych zdobyczy techniki z troską o środowisko naturalne.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...