Ściąganie eternitu. Jak to zrobić bezpiecznie?

Ściąganie eternitu. Jak to zrobić bezpiecznie?

Szczególne zagrożenie dla ludzkiego życia ma eternit, który jest obecny chyba wszędzie, a zawiera bardzo szkodliwy azbest. Dlatego przy usuwaniu eternitu z dachów czy ścian budynków należy przestrzegać pewnych procedur, które zapewniają ochronę naszego zdrowia. Czytaj dalej

  Zgodnie z programem usuwania wyrobów zawierających azbest wszystkie materiały, w których jest ten niebezpieczny dla zdrowia składnik, muszą być unieszkodliwione do końca 2032 roku, chociaż prawdopodobnie, biorąc pod uwagę skalę zjawiska, potrwa to znacznie dłużej.

 Przyjęty w 2002 roku plan określa również zadania i organy odpowiedzialne za ich realizację, tak by bezpiecznie unieszkodliwić groźny dla zdrowia azbest. 

 Oprócz programu usuwania azbestu obowiązują również przepisy prawa, które regulują sprawy związane z użytkowaniem i usuwaniem wyrobów zawierających azbest. 

 

 

Czytaj również: Dekarz potrzebny od zaraz

 

Spadek z przeszłości

 Pokryte płytami azbestowymi dachy to smutny spadek po latach rządów komunistycznych. Jak Polska długa i szeroka, krajobraz psują faliste, szare, dziś już często brudne, omszone lub poszczerbione tafle zalegające na dachach domów, budynków gospodarczych czy garaży. Azbest stosowano wtedy nie tylko do produkcji płyt  dachowych, lecz także okładzin na elewacje, rur, kanałów wentylacyjnych i spalinowych, praktycznie wszędzie gdzie się dało.

  Wyroby z azbestu stosowano na taką skalę, bo były tanie i trwałe, odporne na wysoką temperaturę i mrozy, a przede wszystkim na ogień i korozję. Na zachodzie Europy już dawno przed nami zorientowano się, że azbest jest szkodliwy, i wprowadzono przepisy zakazujące jego stosowania. 

 

 Bezpieczne usunięcie eternitu z dachu

 Najlepiej by zajęła się tym ekipa z firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Posiadają oni nie tylko niezbędny do tego sprzęt, ale i odpowiednią odzież ochronną. My musimy pamiętać, by zabezpieczyć i oznakować teren, przez który będą przenoszone płyty azbestowe. Należy również, jeszcze zanim rozpoczną się pracę związane z usunięciem płyt, systematycznie zwilżać je, aby podczas ściągania nie unosił się z nich szkodliwy pył. Płyty z azbestem ostrożnie usuwa się z dachu, opuszczając je delikatnie na dół i składując bezpośrednio w workach. 

 Po ich zapełnieniu zawierającego odpady opakowania starannie się je zawiązuje, robiąc szczelne paczki, i znakuje odpowiednimi nalepkami informującymi, że paczka zawiera azbest. Odbiór takich odpadów powinien być dokonany przez specjalizującą się w tym firmę, która właściwie zabezpieczone odpady wywiezie na przystosowane do tego przeznaczone składowisko.

 

Czytaj również: Jak wybrać dobrą ekipę dekarską?

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >