
Ściana badawcza AWW w Centrum Szkoleniowo-Badawczym
Siedziba firmy Reynaers Polska w Piasecznie pod Warszawą to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym możliwe jest kompleksowe sprawdzenie rozwiązania architektonicznego jeszcze na etapie projektowym.
Centrum Szkoleniowo-Badawcze Reynaers oferuje unikalną komorę badawczą AWW oraz specjalistyczne szkolenia praktyczne dla klientów firmy. Centrum Szkoleniowo-Badawcze Reynaers w Piasecznie zawiera dwie części – szkoleniową i badawczą. W części szkoleniowej dostępne są stanowiska do prowadzenia szkoleń praktycznych dla Partnerów z zakresu produkcji, montażu i oprogramowania (programy kalkulacyjne i wspomagające projektowanie). Natomiast część badawcza służy testowaniu konstrukcji aluminiowych.
Specjalistyczne badania
Część badawcza Centrum umożliwia Partnerowi Reynaers sprawdzenie konstrukcji aluminiowych pod kątem właściwości szczelnościowo-wytrzymałościowych: przepuszczalności powietrza, wodoszczelności, obciążenia wiatrem, odporności na skręcanie statyczne czy uderzenie ciałem miękkim i ciężkim. Wykonanie kompleksowych testów tego typu jest szczególnie ważne przy testowaniu nowych lub niestandardowych konstrukcji okienno-drzwiowych oraz fasad:
Czytaj również: St. Peter’s Church Architektoniczne Communion Design
Oferowane przez Reynaers rozwiązania bardzo często są adaptowane pod konkretny projekt i znacznie wybiegają poza rozwiązania katalogowe. Konieczne jest zatem wykonanie elementu, na którym można zweryfikować rozwiązania przyjęte na etapie projektowym. Taki prototyp jest następnie testowany w unikalnej na skalę tej części Europy komorze badawczej AWW, znajdującej się w naszym Centrum – wyjaśnia Adam Kwieciński, Kierownik Centrum Szkoleniowo-Badawczego Reynaers Polska.
Ściana badawcza
Komora AWW (Air, Wind, Water), której producentem jest firma K. Schulten, ma 5,9 metra szerokości, 7,1 wysokości oraz 2 metry głębokości, w tym głębokość przestrzeni testowej 0,65 metra. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie właściwości szczelnościowo-wytrzymałościowych elementów o wymiarach nawet 5 (szerokość) na 6 metrów (wysokość). W komorze zainstalowano dmuchawę, która została przystosowana do uzyskania ciśnienia parcia i ssania o wartości 5000 Pa (w standardzie 3500 Pa). Wyposażono ją także w system z zamkniętym obiegiem wody, 9 czujników pomiarowych oraz urządzenie do generowania dymu.
Czytaj również: Biurowiec o innowacyjnej elewacji na zamówienie
Sterowanie komorą odbywa się za pomocą pulpitu sterowniczego i/lub komputera. Oprogramowanie KS Software pozwala na zdefiniowanie przez użytkownika – w sposób zgodny z europejskimi normami dla konstrukcji okienno-drzwiowych i fasadowych – programu oraz sekwencji poszczególnych cyklów badań. Pozwala również dokonać klasyfikacji badanej konstrukcji na podstawie uzyskanych wyników.
Ważne: Komora AWW znajduje się pod nadzorem Zakładu Konstrukcji i Elementów Budowlanych (rozszerzono nadzór Instytutu Techniki Budowlanej nad Systemem Zakładowej Kontroli Produkcji Reynaers Polska), dzięki czemu możliwe jest przeprowadzanie w niej wstępnych badań typu ścian osłonowych oraz okresowych testów gotowego wyrobu (okien i drzwi) w ramach zakładowej kontroli produkcji.
Przetestowane rozwiązania
Wśród ostatnio przeprowadzonych badań w komorze AWW znalazły się prototypowe elementy konstrukcji zastosowane m.in. w Platinium Business Park w Warszawie, Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, University Business Park w Łodzi, Hucie Katowice-EC Nowa w Dąbrowie Górniczej czy Miejskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi.
Źródło: Reynaers Aluminium / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 35 Grupa: Innowacje w... Znalazłem ich przez polecenie znajomego i nie żałuję – https://www.elkaschool.pl Jeździłem z dwoma instruktorami i obaj byli konkretni, bez zbędnego gadania, al...
- Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej... Liczba postów: 5 Grupa: Architektur...
- Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule z praco... Liczba postów: 4 Grupa: Architektur...
- elewacja z cortenu Liczba postów: 19 Grupa: Innowacje w... Nie wygląda źle, bardzo nowocześnie. Jeśli jednak o mnie chodzi wolę elewacje Gregbud z naturalnych kamieni. Sądzę też, że to trwalsze rozwiązanie.
- Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 67 Grupa: Innowacje w... Wielkie projekty budowlane wymagają sprawnej koordynacji i zarządzania. W tym tekście podkreślono, jaką rolę odgrywa generalny wykonawca, który odpowiada za nad...