Ściana, jak ekran kinowy - robimy kino domowe w salonie

Ściana, jak ekran kinowy - robimy kino domowe w salonie

Z czym kojarzy się kino? Przede wszystkim z rozrywką i relaksem w gronie najbliższych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ścian i wsparciu nowych technologii, z magii ekranu możemy też korzystać w zaciszu własnego domu, bez konieczności zakupu telewizora. Jak w swoim M stworzyć komfortową przestrzeń do oglądania ulubionych produkcji? Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od dostępnego budżetu i już w najbliższe święta cieszyć się ze wspólnych seansów z rodziną. Czytaj dalej

 

Na czym polega fenomen filmów i seriali? Przenoszą nas w zupełnie inny świat. Oglądając trafiające w nasze gusta produkcje odcinamy się od problemów i relaksujemy. Nierzadko pełnią one również funkcję antycznego katharsis – mają oczyszczającą, terapeutyczną moc. Czasem służą też jako prosty „umilacz” czasu, w myśl zasady, że śmiech to zdrowie. Wygospodarować „filmową” przestrzeń możemy we własnym mieszkaniu, gdzie w nocy, o północy, a nawet w piżamie, przy dowolnym repertuarze, będziemy śledzić losy ulubionych bohaterów. Gdy zaaranżujemy taki kącik jeszcze teraz, zyskamy również ciekawy sposób na spędzenie czasu z najbliższymi w trakcie świąt.


Ściana jak ekran kinowy - jak w salonie zrobić kino domowe?


Rozwiązanie na każdą kieszeń

Najlepiej, jeśli pomieszczenie na domowe kino będzie miało co najmniej 20 m2 powierzchni. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby przygotować na ten cel również mniejsze wnętrze, jednak będzie to wymagać od nas nieco więcej sprytu. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie przestrzeni w salonie, czyli najważniejszym miejscu spotkań całej rodziny. Przy tej opcji wystarczy jedna, duża i wolna ściana – na jej gładkiej, białej powierzchni będzie można wyświetlać filmy z projektora.


Ściana jak ekran kinowy - jak w salonie zrobić kino domowe?

 

Czytaj również: Zanim wybierzemy kolor na ścinę przygotujmy dobrze mu bazę w postaci równego podłoża

 

Aby obraz był jak najlepszy, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie podłoża – sprawdźmy jego stan, oczyśćmy z kurzu i ewentualnych zabrudzeń. Jeśli wykryjemy pęknięcia, ubytki i dziury po kołkach, wykorzystajmy do ich wypełnienia specjalną masę naprawczą. Następnie powierzchnię delikatnie szlifujemy papierem ściernym, odpylamy, gruntujemy i malujemy. Ściana, która posłuży nam jako ekran powinna być matowa, gdyż rozprasza padające na powierzchnię światło, nie odbierając jakości obrazowi. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie do malowania lateksowej farby Śnieżka Eko Plus, dostępnej w kolorze śnieżnobiałym. To produkt z matowym wykończeniem powłoki, która jest również odporna na szorowanie i działanie promieniowania UV/UVC. Co istotne, farba jest też przyjazna dla alergików i osób szczególnie wrażliwych.


Podczas kontroli ściany może się okazać, że wymaga ona wygładzenia. Wówczas warto sięgnąć po gotową do użycia gładź szpachlową, która jest łatwa i szybka w aplikacji, dzięki czemu remont przeprowadzimy sprawnie i własnymi siłami. Na uzyskanie śnieżnobiałych, gładkich powierzchni pozwala np. zastosowanie gładzi ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ. Pamiętajmy, by wyrób nakładać zgodnie z zaleceniami producenta, a uzyskamy wówczas pożądany efekt końcowy. Ściana, na jakiej wyświetlać będziemy obraz musi być też pozbawiona półek, obrazów czy innych dekoracji.


Zadbajmy również o to, by zapewnić odpowiednią ochronę przed światłem słonecznym i oświetleniem z ulicy – pomogą w tym dopasowane rolety czy zasłony na okna, wykonane z materiału typu blackout. To dobra opcja, która nie obciąży przy tym nadto domowego budżetu. 


Z myślą o kinowych koneserach 

Jeśli zależy nam na domowym kinie z prawdziwego zdarzenia, musimy włożyć więcej trudu w przygotowanie przestrzeni i dobór profesjonalnego sprzętu wraz z wysokiej jakości projektorem na czele. Trzeba przede wszystkim odpowiednio wygłuszyć wszystkie elementy konstrukcyjne pomieszczenia – podłogę, ściany i sufit. Drewniany parkiet (ewentualnie: wykładzinę) możemy położyć na podłoże zaizolowane na bazie podłogi pływającej, która składa się z wełny mineralnej, izolacji przeciwwilgociowej z folii paroprzepuszczalnej oraz betonowego podkładu. Istotne znaczenie ma również wykończenie sufitu – najlepiej zdecydować się na wersję podwieszaną, ze względu na jej właściwości dźwiękochłonne. Specjaliści rekomendują użycie do tego celu płyt warstwowych perforowanych, którymi warto wyłożyć również ściany. Można ewentualnie sięgnąć po płyty kartonowo-gipsowe, pod warunkiem, że wyciszymy je wełną mineralną o podwyższonej gęstości. 


Ściana jak ekran kinowy - jak w salonie zrobić kino domowe?

Czytaj również: Radosne aranżacje wnętrz z różowym kolorem ścian


Jeśli stworzymy taką konstrukcję od podstaw, głośniki (oraz wszelkie inne instalacje) mogą być praktycznie niewidoczne, a projektor wysuwać się z podwieszanego sufitu. Przydatne okaże się z pewnością komfortowe wyposażenie, np. wygodne, rozkładane fotele, obite miękkimi materiałami. Cały proces aranżacji wnętrza może być dość skomplikowany, w związku z tym opłaca się rozważyć wsparcie zespołu specjalistów, którzy posiadają rozległą wiedzę na tematy związane z optyką, akustyką, elektryką, sterowaniem systemami video, kalibracją czy też dystrybucją obrazu i dźwięku.


Ściana jak ekran kinowy - jak w salonie zrobić kino domowe?

 

Nowe filmowe hity, serialowe superprodukcje czy też starsze tytuły, które nigdy się nie starzeją – to, co będziemy oglądać w domowym kinie zależy tylko od nas. Dobrze przygotowana, funkcjonalna przestrzeń pozwoli nam przenieść się do magicznego świata i przeżywać przygody razem z ulubionymi bohaterami – nie tylko od święta, ale i na co dzień.


 

Ściana jak ekran kinowy - jak w salonie zrobić kino domowe?


Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 263

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >