Ściany i elewacje – lista artykułów
Tynki cementowo – wapienne
Po wykonaniu stanu surowego budynku nadchodzi czas na rozpoczęcie kolejnego etapu - prac wykończeniowych w tym tynkarskich.
Docieplanie budynków metodą lekką suchą
Zgodnie z Prawem Budowlanym ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku powinna być utrzymana na racjonalnie niskim poziomie. Aby spełnić ten wymóg ustalono normy cieplne.
Gotowe mieszanki zapraw murarskich
Przystępując do prac murarskich stajemy przed problemem wyboru rodzaju zaprawy – tradycyjnej przygotowywanej na budowie z mieszanki cementu, piasku, wapna lub innych dodatków, bądź gotowej w formie suchej mieszanki spoiwa, kruszyw o odpowiednio drobnej frakcji oraz dodatków uszlachetniających.
Ściany budynku z keramzytobetonu
Keramzytobeton to beton wzbogacony, w którym żwir i gruby piasek zastąpiono granulkami spieczonej gliny, czyli keramzytem. Keramzyt jest bardzo lekki, i lekkość charakteryzuje produkty z jego dodatkiem. Ponieważ materiał ten ma jednocześnie bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, znakomicie nadaje się na ściany budynków nawet bez dodatkowego ocieplenia. Z keramzytobetonu produkuje się również wielkowymiarowe elementy domów prefabrykowanych, na przykład płyty ścienne i stropowe.
Ścianki działowe, rodzaje
Nienośne wewnętrzne ścianki działowe służą do podziału przestrzeni na pomieszczenia, nie pełniąc funkcji statycznych. Powinny one jednak być w stanie przejąć ciężar własny oraz obciążenie działające na powierzchnię i przekazać je na nośne elementy konstrukcyjne. Przy odpowiedniej konstrukcji, ścianki te powinny spełniać ponadto wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przed hałasem, przed wilgocią i stanowić wystarczającą izolację cieplną.
Tynki maszynowe gipsowe
Wewnętrzne sufity i ściany do niedawna były wykańczane tynkami tzw. tradycyjnymi czyli cementowo-wapiennymi. Ze względu na swoje walory użytkowe, coraz większą popularność zyskują obecnie tynki gipsowe. Dzielą się one na tynki ręczne i maszynowe. Tynki maszynowe sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szpitalach, wszelkich pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu ludzi i nie tylko. Stosować można je zarówno w pomieszczeniach o zwykłej wilgotności powietrza, jak również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki.
Murowanie z cegieł klinkierowych
Ze względu na to że odcień cegieł klinierowych z różnych palet może nieznacznie różnić się od siebie, zaleca się przy ich murowaniu mieszanie cegły z kilku palet. Takie równomierne rozłożenie cegieł pozwoli nam uniknąć rażących różnic kolorystycznym.
Cegły klinkierowe i ich wykorzystanie w budownictwie
Cegły klinkierowe służą do murowania elewacji budynków a także słupów, ogrodzeń, czy kominów ponad połacią dachu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz stąd wykonane z niej elementy architektoniczne służą przez wiele lat bez specjalnych śladów zniszczenia.
Zabudowa poddasza z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych
Zabudowę poddasza z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych potocznie płyt GK wykonuje się z reguły na metalowym ruszcie ze specjalnych profili. Obecnie na rynku jest dużo firm oferujących systemy suchej zabudowy stąd nie ma kłopotu w doborze odpowiedniej technologii dla wymagań i specyfiki naszego budynku.