Ściany i elewacje – lista artykułów
Wybór tynków wewnętrznych. Metody wykańczania ścian wewnętrznych i sufitów w budynku mieszkalnym
Obecnie na rynku jest wiele stosowanych technologii i materiałów do wykańczania ścian i sufitów budynków mieszkalnych. Od tradycyjnych cementowo - wapiennych, poprzez gipsowe czy tynki suche z płyt gipsowo kartonowych.
Jaki zastosować materiał i technologię do wznoszenia ścian konstrukcyjnych budynku mieszkalnego?
Jaki wybrać materiał na ścianę konstrukcyjną, to pytanie często zadają sobie inwestorzy. Już na etapie projektowania powinniśmy wybrać i zaplanować docelową technologie. Obecnie na rynku jest mnóstwo materiałów od tradycyjnych cegieł, poprzez pustaki ceramiczne, bloczki z silikatów, gazobetonu czy keramzytobetonu.
Ścianka kolankowa poddasza
W przypadku domów z poddaszem niezbędne jest wymurowanie ścianki kolankowej. Jej wysokość zależy od przeznaczenia poddasza. Jest to zewnętrzna ściana konstrukcyjna na poziomie poddasza, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Ścianka musi więc być tak wykonana, by przenosiła obciążenie z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Wykonuje się ją po to, by zwiększyć wysokość i przestrzeń poddasza wykorzystywanego jako strych, suszarnia czy pomieszczenie mieszkalne.
Kilka sposobów murowania ścian
Zaprawa używana podczas murowania ma wpływ na współczynnik przenikania ciepła ścian jednowarstwowych. Poprawia ona często izolacyjność termiczną ściany. Na wytrzymałość zaprawy ma często wpływ marka. Zasadą jest, że im wyższa marka, tym zaprawa jest mocniejsza.
Błędy w docieplaniu ścian zewnętrznych przy zastosowaniu wełny mineralnej
W trakcie ocieplania ścian zewnętrznych nie widać błędów wykonaniu. Niedoróbki dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie ich naprawa jest zwykle kosztowna, a czasami niemożliwa. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie w trakcie wykonywania docieplenia w kilka istotnych elementów.
Ocieplanie = oszczędność i ochrona środowiska
Zmiany klimatyczne spowodowane oddziaływaniem człowieka na środowisko, mogą w przyszłości przybrać dramatyczne formy. Szansą na ratunek jest m.in. oszczędność energii w postaci izolacji termicznej naszych budynków.