Ściany i elewacje – lista artykułów
Tynki maszynowe gipsowe
Wewnętrzne sufity i ściany do niedawna były wykańczane tynkami tzw. tradycyjnymi czyli cementowo-wapiennymi. Ze względu na swoje walory użytkowe, coraz większą popularność zyskują obecnie tynki gipsowe. Dzielą się one na tynki ręczne i maszynowe. Tynki maszynowe sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szpitalach, wszelkich pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu ludzi i nie tylko. Stosować można je zarówno w pomieszczeniach o zwykłej wilgotności powietrza, jak również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki.
Murowanie z cegieł klinkierowych
Ze względu na to że odcień cegieł klinierowych z różnych palet może nieznacznie różnić się od siebie, zaleca się przy ich murowaniu mieszanie cegły z kilku palet. Takie równomierne rozłożenie cegieł pozwoli nam uniknąć rażących różnic kolorystycznym.
Cegły klinkierowe i ich wykorzystanie w budownictwie
Cegły klinkierowe służą do murowania elewacji budynków a także słupów, ogrodzeń, czy kominów ponad połacią dachu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz stąd wykonane z niej elementy architektoniczne służą przez wiele lat bez specjalnych śladów zniszczenia.
Zabudowa poddasza z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych
Zabudowę poddasza z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych potocznie płyt GK wykonuje się z reguły na metalowym ruszcie ze specjalnych profili. Obecnie na rynku jest dużo firm oferujących systemy suchej zabudowy stąd nie ma kłopotu w doborze odpowiedniej technologii dla wymagań i specyfiki naszego budynku.
Wybór tynków wewnętrznych. Metody wykańczania ścian wewnętrznych i sufitów w budynku mieszkalnym
Obecnie na rynku jest wiele stosowanych technologii i materiałów do wykańczania ścian i sufitów budynków mieszkalnych. Od tradycyjnych cementowo - wapiennych, poprzez gipsowe czy tynki suche z płyt gipsowo kartonowych.
Jaki zastosować materiał i technologię do wznoszenia ścian konstrukcyjnych budynku mieszkalnego?
Jaki wybrać materiał na ścianę konstrukcyjną, to pytanie często zadają sobie inwestorzy. Już na etapie projektowania powinniśmy wybrać i zaplanować docelową technologie. Obecnie na rynku jest mnóstwo materiałów od tradycyjnych cegieł, poprzez pustaki ceramiczne, bloczki z silikatów, gazobetonu czy keramzytobetonu.
Ścianka kolankowa poddasza
W przypadku domów z poddaszem niezbędne jest wymurowanie ścianki kolankowej. Jej wysokość zależy od przeznaczenia poddasza. Jest to zewnętrzna ściana konstrukcyjna na poziomie poddasza, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Ścianka musi więc być tak wykonana, by przenosiła obciążenie z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Wykonuje się ją po to, by zwiększyć wysokość i przestrzeń poddasza wykorzystywanego jako strych, suszarnia czy pomieszczenie mieszkalne.
Kilka sposobów murowania ścian
Zaprawa używana podczas murowania ma wpływ na współczynnik przenikania ciepła ścian jednowarstwowych. Poprawia ona często izolacyjność termiczną ściany. Na wytrzymałość zaprawy ma często wpływ marka. Zasadą jest, że im wyższa marka, tym zaprawa jest mocniejsza.