Secesja w dekoracji wnętrz. Styl dla sentymentalnych romantyczek?

Secesja w dekoracji wnętrz. Styl dla sentymentalnych romantyczek?

Okres secesji w sztuce przypada na przełom XIX i XX wieku. Jego prekursorem jest Gustav Klimt, który jako jeden z pierwszych sprzeciwił się sztywnym, akademickim normom obowiązującym w sztuce. Czytaj dalej

 Ojczyzną secesji jest Francja. To z niej nurt rozlał się na resztę Europy, nadając sztuce płynne formy, subtelną kolorystykę i zmysłową tematykę dzieł malarskich. Artyści secesji dążyli do jedności stylowej wszystkich sztuk. 

Secesja starała się również oddzielić od historyzmu i dążyła do stworzenia czegoś zupełnie nowego i innego. Dlatego odcięła się od stosowanych dotychczas form architektonicznych, czyli między innymi antycznych porządków. W secesji kształtowały się innowacyjne rozwiązania, nowe sposoby ujęcia, nowe metody konstrukcji, techniki i nowe tworzywa. 

 O powodzeniu tego nurtu może świadczyć, że do tej pory powstają meble, artykuły dekoracyjne i inne przedmioty  realizujące założenia stylu secesji. Są to choćby ramki na zdjęcia, obrazy i zegary nawiązujące swoim wyglądem do tego rodzaju sztuki. Dominuje w nich złoto, które najbardziej kojarzy się z epoką secesji. 

 

 

Czytaj również: Jasny przepis na wnętrze

 

Główne cechy stylu


 Styl secesyjny ma swoje charakterystyczne cechy, do których zaliczyć można płynne i faliste linie, inspirowane sztuką japońską, zdobienia roślinne lub abstrakcyjne, asymetrię, linearyzm czy swobodne układy kompozycyjne. 

 Dominujące w secesji były oczywiście motywy kwiatowo-organiczne. Jednak nie tylko one pojawiały się w tym stylu. Obecne były również nurty geometryczne i bardziej abstrakcyjne, fantazyjne. 

 Artyści dążyli do tego, by tym nurtem objąć nie tylko malarstwo, rzeźbę czy architekturę, ale też sposób tworzenia mebli, ceramiki, biżuterii, ubioru i tkaniny. Dzieła te wszystkie miały przede wszystkim charakter dekoracyjny. Efekt ten można było uzyskać stosując różnego rodzaju ornamenty, ale w tej nowej formie, czyli odwołujące się do motywów roślinnych oraz zwierzęcych. 

 Bardzo charakterystyczna dla stylu secesyjnego jest płynna linia. Jej stosowanie związane było z odwoływaniem się do świata roślin. Artyści w secesji podkreślali też pion, co widać w różnych dziedzinach sztuki.  Obrazy miały kształt długich i wąskich prostokątów, pojawiały się strzeliste formy. Dotyczyło to zarówno postaci, jak i choćby tak drobnych rzeczy jak  łodygi roślin. Dla dzieł secesji charakterystyczne będą również kolory, które są jasne, delikatne, często pastelowe.  

 

lampa w stylu artdeco

 

Czy dla każdego? 


 Secesja jest wbrew pozorom bardzo uniwersalnym stylem. Nie kojarzy nam się z tym, ale w każdym mieszkaniu może znaleźć się jakiś drobiazg nawiązujący do niej. Innymi słowy każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. 

 W każdym przecież domu będzie świetnie wyglądała zdobiona ramka na zdjęcie, niewielka figruka czy fantazyjny wazon na kwiaty. Także kwiatowe motywy secesji wracają teraz to łask w postaci tkanin. Krzesła obite takim materiałem będą poprawiać nasz nastrój i samopoczucie samym swoim wyglądem. Zresztą motywy kwiatowesą teraz znów bardzo modne. Nadają wnętrzu uczucia przytulności i bezpieczeństwa. 

krzesło tapicerowane z motywem kwiatowym

Czytaj również: Nowoczesny design blisko natury


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19413 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 334

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >