Secesja w dekoracji wnętrz. Styl dla sentymentalnych romantyczek?
Okres secesji w sztuce przypada na przełom XIX i XX wieku. Jego prekursorem jest Gustav Klimt, który jako jeden z pierwszych sprzeciwił się sztywnym, akademickim normom obowiązującym w sztuce.
Czytaj dalej
Ojczyzną secesji jest Francja. To z niej nurt rozlał się na resztę Europy, nadając sztuce płynne formy, subtelną kolorystykę i zmysłową tematykę dzieł malarskich. Artyści secesji dążyli do jedności stylowej wszystkich sztuk.
Secesja starała się również oddzielić od historyzmu i dążyła do stworzenia czegoś zupełnie nowego i innego. Dlatego odcięła się od stosowanych dotychczas form architektonicznych, czyli między innymi antycznych porządków. W secesji kształtowały się innowacyjne rozwiązania, nowe sposoby ujęcia, nowe metody konstrukcji, techniki i nowe tworzywa.
O powodzeniu tego nurtu może świadczyć, że do tej pory powstają meble, artykuły dekoracyjne i inne przedmioty realizujące założenia stylu secesji. Są to choćby ramki na zdjęcia, obrazy i zegary nawiązujące swoim wyglądem do tego rodzaju sztuki. Dominuje w nich złoto, które najbardziej kojarzy się z epoką secesji.
Czytaj również: Jasny przepis na wnętrze
Główne cechy stylu
Styl secesyjny ma swoje charakterystyczne cechy, do których zaliczyć można płynne i faliste linie, inspirowane sztuką japońską, zdobienia roślinne lub abstrakcyjne, asymetrię, linearyzm czy swobodne układy kompozycyjne.
Dominujące w secesji były oczywiście motywy kwiatowo-organiczne. Jednak nie tylko one pojawiały się w tym stylu. Obecne były również nurty geometryczne i bardziej abstrakcyjne, fantazyjne.
Artyści dążyli do tego, by tym nurtem objąć nie tylko malarstwo, rzeźbę czy architekturę, ale też sposób tworzenia mebli, ceramiki, biżuterii, ubioru i tkaniny. Dzieła te wszystkie miały przede wszystkim charakter dekoracyjny. Efekt ten można było uzyskać stosując różnego rodzaju ornamenty, ale w tej nowej formie, czyli odwołujące się do motywów roślinnych oraz zwierzęcych.
Bardzo charakterystyczna dla stylu secesyjnego jest płynna linia. Jej stosowanie związane było z odwoływaniem się do świata roślin. Artyści w secesji podkreślali też pion, co widać w różnych dziedzinach sztuki. Obrazy miały kształt długich i wąskich prostokątów, pojawiały się strzeliste formy. Dotyczyło to zarówno postaci, jak i choćby tak drobnych rzeczy jak łodygi roślin. Dla dzieł secesji charakterystyczne będą również kolory, które są jasne, delikatne, często pastelowe.
Czy dla każdego?
Secesja jest wbrew pozorom bardzo uniwersalnym stylem. Nie kojarzy nam się z tym, ale w każdym mieszkaniu może znaleźć się jakiś drobiazg nawiązujący do niej. Innymi słowy każdy może w niej znaleźć coś dla siebie.
W każdym przecież domu będzie świetnie wyglądała zdobiona ramka na zdjęcie, niewielka figruka czy fantazyjny wazon na kwiaty. Także kwiatowe motywy secesji wracają teraz to łask w postaci tkanin. Krzesła obite takim materiałem będą poprawiać nasz nastrój i samopoczucie samym swoim wyglądem. Zresztą motywy kwiatowesą teraz znów bardzo modne. Nadają wnętrzu uczucia przytulności i bezpieczeństwa.
Czytaj również: Nowoczesny design blisko natury
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble tapicerowane Liczba postów: 194 Grupa: Najnowsze t... A jak chodzi o Krzesła z tkaniny szenilowej - to koniecznie sobie zobaczcie propozycje Mivi Home. Tam znajdziecie nie tylko coś stylowego, ale prze...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 15 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....