Skandynawska stylizacja mieszkania
Styl skandynawski staje się w Polsce coraz popularniejszy. Pragniemy, by wnętrza, w których mieszkamy były jasne, oryginalnie urządzone, a przy tym funkcjonalne. Skandynawskie rozwiązania zestawiamy z industrialnymi elementami wystroju, czy stylem Nowa Anglia. Oto kilka wskazówek, jak uzyskać taki klimat we wnętrzu.
Czytaj dalej
Światło
W stylu skandynawskim szczególną rolę gra oświetlenie. Nurt ten w architekturze, jak sama nazwa wskazuje narodził się w krajach Półwyspu Skandynawskiego, nazywanych również Krajami północnymi, gdzie nasłonecznienie jest zdecydowanie słabsze niż w krajach południowych. Stąd w projektach skandynawskich architektów najważniejszy we wnętrzu jest dostęp naturalnego światła oraz rozjaśnienie go przy zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki i wystroju.
Czytaj również: Szklane wnętrza
Projektantki wnętrz i właścicielki „A&A Bath” – sklepu z designerskimi meblami i dodatkami do łazienki w stylu skandynawskim podkreślają:
Agnieszka Suchora: Po pierwsze należy zerwać z karniszy te wszystkie ciemne zasłony, czy tłumiące światło firanki. Różnica będzie kolosalna. Wpuścimy światło do środka. A jeśli mieszkamy w bloku i chcemy wieczorem zasłonić okna, doprawdy, wystarczy jedna warstwa jasnej tkaniny, która w ciągu dnia nie będzie utrudniać dostępu promieni słonecznych.
Agnieszka Turosieńska: Wnętrze rozjaśni również pomalowanie okiennic na biało lub szaro. Ciemne, brązowe, często w odcieniu wiśni burzą harmonię całego wystroju. W przypadku sztucznego oświetlenia stawiałabym na boczne lamy i kinkiety, lampki stołowe i podłogowe. Nie jestem fanką górnego oświetlenia, boczne tworzy znacznie przytulniejszy nastrój.
A.S. Nie bez znaczenia jest to, co na zewnątrz. Jeśli okna wychodzą na brzydką, smutną elewację, czy ogrodzenie może warto powalczyć o to, by przemalować je na ładny, jasny kolor. Na balkonie możemy posadzić kolorowe kwiaty w białych donicach lub skrzynkach z drewna, a płytki zamienić na drewniane deski, które można pomalować na jasny odcień szarości lub biały. Są to bardzo proste, a niezwykle skuteczne sposoby na dodatkowe rozjaśnienie wnętrza. Skupiamy się na wystroju wewnętrznym zapominając, że to co za oknem również ma ogromny wpływ na klimat w domu, czy mieszkaniu.
Czytaj również: Kilka rad dotyczących aranżacji przestrzeni na poddaszu
Niuanse kolorystyczne
Ściany we wnętrzach skandynawskich są jasne, najczęściej białe, ale też jasno szare, czy w odcieniach piaskowca. Jednakże myśląc „białe lub szare” często pojawia się obawa, że kolory te nadadzą wnętrzu zimnego, wręcz szpitalnego, czy smutnego wyrazu. Nic bardziej mylnego. Odcieni bieli, czy szarości jest bardzo dużo. Niektórzy producenci farb posiadają oddzielne wzorniki dla tych kolorów. Na przykład Benjamin Moore wszystkie swoje odcienie bieli zaprezentował we wzorniku „Off – White Colors”. Znalazło się w nim 140 tonacji tego koloru.
Firma wprowadziła również do swojej oferty ekologiczną linię produktów Ultra Spec 500 Benjamin Moore dedykowaną jasnym, pastelowym barwom – idealną do stworzenia skandynawskiego wystroju.
Czytaj również: Pokój przyjazny dziecku
A.T. Pamiętam, jak mieszkając w Stanach wybrałam się do Newport, gdzie urzekły mnie domy urządzone w stylu Nowa Anglia, który wciąż mnie inspiruje. Jasne ściany, na tle których stały białe, szare, czy w kolorze zgaszonej oliwki meble. Na przykład moje mieszkanie jest całe białe, poza niektórymi meblami, czy dodatkami, a kiedy odwiedzają mnie znajomi, prawie zawsze słyszę: „Jak tu przytulnie”.
A.S. Odcieni bieli jest naprawdę wiele. Białe meble na tle off-white’ów świetnie się prezentują i wcale takie wnętrze nie jest zimne, czy szpitalne. Spotykamy się z taką obawą wśród naszych klientów, ale kiedy pokazujemy wzorniki, o jakie kolory nam chodzi, jak chcemy je połączyć, wówczas wątpliwości znikają. W Polsce jeszcze do niedawna królowały żółcienie, ciepłe morelowe kolory. Niestety w naszym kraju, który nie jest słoneczną Toskanią takie barwy nigdy nie będą dobrze wyglądać. Kolor morelowy, zamiast kojarzyć się z soczystym owocem wygląda jak zepsuta szynka.
Czytaj również: Jak powinien wyglądać pokój nastolatka
Do skandynawskiego wystroju pasować na pewno też będzie beton architektoniczny. Można nim ozdobić jedną ścianę, na tle której staną oryginalne, designerskie meble. Taki industrialny akcent w połączeniu z naturalnym drewnem da ciekawy efekt we wnętrzu.
Katarzyna Kochańska, projektant wnętrz Galeria na Poddaszu: Beton architektoniczny jest według mnie bardzo uniwersalnym materiałem. Pasuje zarówno do wnętrz o industrialnym charakterze, loftów, ale też zwykłych mieszkań w bloku czy kamienicy. Mimo swojej surowości w połączeniu z drewnem i ciepłymi kolorami dodatków sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Dodatkowo jest to materiał bardzo trwały i odporny na zabrudzenia, a po zaimpregnowaniu również na wilgoć. Dzięki tym cechom można go stosować w każdym pomieszczeniu - świetnie nadaje się do łazienek i kuchni, gdzie z powodzeniem może zastąpić w nadmiarze stosowane płytki. Najchętniej wykorzystuję beton „Colorado Concrete Effect” marki Colorado, który jest w formie pasty gotowej do użycia. Testowałam tynki innych producentów, jednakże ten według mnie daje najlepszy efekt na ścianie, poza tym jest bardzo wydajny i prosty w aplikacji.
Czytaj również: Stylizacja perfekcyjnej sypialni
Meble i dodatki
Skandynawskie wnętrza cechuje minimalistyczny wystrój. Meble oraz dodatki należy ograniczyć do tych niezbędnych, by w ten sposób pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni. W jasnych, przestronnych wnętrzach warto wyeksponować jeden mebel, z którym na przykład wiąże się jakaś historia, czy wyróżnia go oryginalny wygląd. Może to być stół, czy komoda z surowego drewna, pomalowane białą lub szarą farbą, czy pozostawione w naturalnym kolorze. Białe, monochromatyczne przestrzenie możemy ocieplić poduszkami, wełnianymi pledami i świeczkami. Jeśli nie możemy znaleźć mebli w pasującym do naszego wnętrza kolorze, wówczas warto odwiedzić takie sklepy, jak „A&A Bath”, które oferują ich wykonanie. I wbrew pozorom nie muszą być one drogie.
Czytaj również: Pokojowy POP ART
Agnieszka Suchora A&A Bath: Styl skandynawski to również ekologia, dlatego postanowiłyśmy w naszym sklepie oferować meble, którym, jak my to mówimy dajemy jeszcze jedną szansę. Znajdujemy na kiermaszach, u znajomych prawdziwe designerskie perełki, które odnawiamy, przemalowujemy, zmieniamy tapicerkę, czy nadajemy im nowe funkcje.
Agnieszka Turosieńska A&A Bath: Bardzo lubimy przerabiać meble z Ikea. Zmieniamy ich kolor, uchwyty, dodajemy kółka, dzięki czemu nasi klienci w bardzo dobrej cenie otrzymują oryginalny element wystroju. Ikea oferuje naprawdę świetny desing w bardzo przystępnej cenie. Nie znam magazynu wnętrzarskiego, włączając te najbardziej ekskluzywne, w którym nie pojawiłyby się element wystroju tej marki.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...