Skutecznie chroń swoich pracowników.

Skutecznie chroń swoich pracowników.

Każda praca, zwłaszcza praca fizyczna, niesie ze sobą pewnie ryzyko. Dlatego tak ważne jest, by podczas pracy na wysokości, prac budowlanych czy remontowych stosować się do zasad BHP. Niezbędny jest także odpowiedni sprzęt, który będzie chronił pracowników przed uszkodzeniem ciała. Jakie są podstawowe wytyczne bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co powinno znaleźć się w wyposażeniu pracowników fizycznych?

 

Czy BHP jest regulowane przez prawo?

Najważniejsze zasady zostały zebrane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Inne dokumenty poruszające ten temat to między innymi: ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawa o ochronie przeciwpożarowej czy rozporządzenie w sprawie wykazu takich prac jak: prace niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

 

Skutecznie chroń swoich pracowników.

 

Czytaj również: Jakość kabiny w maszynie rolniczej a bezpieczeństwo pracy - o tym musi wiedzieć każdy rolnik


Według zawartych tam przepisów pracodawca musi zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, zamieścić w zakładzie instrukcję, która będzie dostępna dla wszystkich pracowników, a także organizować regularne szkolenia z zakresu BHP. Zobowiązany jest także zapewnić czyste i bezpieczne stanowisko pracy oraz poinformować o wszystkich potencjalnych zagrożeniach. Miejsce pracy musi być także wyposażone w znaki zakazu, nakazu, informacje i ostrzeżenia, do których pracownicy są zobowiązani się stosować. Kolejny aspekt to zapewnienie zatrudnionym odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

 

Środki ochrony indywidualnej – co to jest?

Według oficjalnej definicji jest to „każdy sprzęt przeznaczony do używania lub noszenia przez pracownika w celu jego ochrony przed zagrożeniami, zarówno przed czynnikami niebezpiecznymi, jak i szkodliwymi, jak również wszelkie wyposażenie dodatkowe użyte w tym celu”. W praktyce jest to po prostu wyposażenie każdego pracownika, które chroni go przed zagrożeniami. Odnosi się to przede wszystkim do osób zatrudnionych w zakładach produkcyjnych oraz na budowach. Dobór odpowiednich elementów zależny jest od charakteru wykonywanej pracy. Co istotne, środki ochrony indywidualnej powinny być używane wyłącznie przez jedną osobę. W szczególnych sytuacjach mogą być wykorzystywane przez kilka osób, jednak tylko wtedy, o ile nie będzie to miało wpływu na ich zdrowie.

 

Co zalicza się do środków ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej dzieli się na kilka rodzajów. Jest to przede wszystkim odzież ochronna, czyli ochraniacze klatki piersiowej i brzucha. Kolejna kategoria to środki ochrony kończyn, do których zalicza się buty ochronne, ochraniacze kolan, łokci i dłoni. Równie istotne są środki ochrony głowy, twarzy i oczu – hełmy, okulary ochronne, przyłbice. Oprócz tego są to także: środki ochrony słuchu (np. nauszniki, wkładki przeciwhałasowe), środki izolujące organizm (np. kombinezony przeciwgazowe) oraz środki chroniące przed upadkiem z wysokości (np. uprzęże, liny). Do tej kategorii zalicza się także rękawiczki jednorazowe, środki dezynfekujące czy maseczki medyczne.

 

Skutecznie chroń swoich pracowników.

 

Czytaj również: Strój roboczy równie ważny jak narzędzia do pracy. Wygląd pracownika wizytówką firmy

 

Do środków ochrony indywidualnej nie zalicza się natomiast między innymi zwykła odzież robocza, mundury, wyposażenie ratowników oraz wszelki sprzęt, służący do samoobrony

.

Jak wybrać odzież roboczą?

Pracodawca jest prawnie zobowiązany do dostarczenia swoim pracownikom odpowiedniej, dostosowanej do stanowiska odzieży roboczej. W wyjątkowych przypadkach zatrudnieni mogą wykorzystywać w pracy własną odzież, jednak w takiej sytuacji pracodawca musi wypłacić im specjalny ekwiwalent.


Odzież robocza nie jest elementem środków ochrony indywidualnej, jednak każdy pracownik musi posiadać własne komplety odzieży do pracy. Zadaniem odzieży roboczej jest przede wszystkim ochrona przed zabrudzeniem prywatnych części garderoby. Najczęściej popełnianym błędem podczas wyboru odzieży roboczej jest kierowanie się ceną. Najtańsze warianty zazwyczaj nie są komfortowe w użytkowaniu i szybko się niszczą.


Należy zwrócić uwagę na jakość i grubość materiału (zazwyczaj jest to bawełna) i sposób szycia. Dobrze także, gdyby odzież była wzmacniana w miejscach najbardziej narażonych na obtarcia, czyli między innymi na łokciach i kolanach. Trzeba też pamiętać, by dobrać komplet odpowiednio do warunków, w których będzie użytkowany. Zimą pracownik powinien być wyposażony w ubranie ocieplane i wodoodporne, latem natomiast lepiej zdecydować się na materiały szybkoschnące, zapewniające wentylację. Bardzo ważne jest również, by odzież robocza była wygodna, ponieważ znacznie wpływa to na komfort pracownika i efektywność pracy. Nie może również ograniczać swobody ruchu – w przeciwnym wypadku może to doprowadzić do wypadków lub urazów.


Kompletny zestaw odzieży roboczej obejmuje podkoszulkę, spodnie i bluzę, a także kurtkę (zwłaszcza zimą) oraz nakrycie głowy. Bardzo popularnym wyborem są ogrodniczki, czyli model spodni na szelkach i z kieszenią na wysokości brzucha. To wariant bardzo praktyczny, który sprawdzi się przy każdej pracy.

 

Dobór odpowiedniej odzieży ochronnej oraz środków ochrony indywidualnej jest niezwykle ważny. Przy wyborze należy pamiętać, że istotniejsza w tym przypadku jest jakość, a nie cena. Zapewnienie pracownikom niezbędnego wyposażenia ma wpływ na komfort oraz, przede wszystkim, na ich bezpieczeństwo.

 

Jeśli potrzebujecie efektywnie chronić swoich pracowników to wszystkie niezbędne artykuły BHP w tym celu znajdziecie w sklepie BHP online https://bhp-workcenter.pl/ do którego was serdecznie zapraszamy.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 224

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >