Slaby kamienne – czym są i jak je wykorzystać?

Slaby kamienne – czym są i jak je wykorzystać?

Slaby kamienne to naturalny, bardzo elegancki i przede wszystkim trwały element, który po odpowiedniej obróbce stanowi znakomity rodzaj wykończenia wnętrz – np. biur, hoteli, salonów usługowych czy domów. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jakie płyty określamy mianem slabów kamiennych, a także przedstawiamy pomysły, jak można je wykorzystać w aranżacjach. Czytaj dalej

 

Slaby kamienne – co to jest?

Slaby kamienne to inaczej płyty nieobrabiane, które  mogą mieć różną grubość  i strukturę  powierzchni. Powstają wskutek rozcinania, lub tarcia kształtnych bloków lub brył różnego typu kamienia i są przeznaczone do dalszej obróbki kamieniarskiej. Ze slabów można tworzyć różne elementy, które wpiszą się w aranżację, a wszystko zależy od inwencji, pomysłu, ale też rodzaju kamienia. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się na zewnątrz, np. granity, inne lepiej zastosować wyłącznie we wnętrzach, np. marmur, który jest łatwo nasiąkliwy. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, upewnij się, że spełni on swoją funkcję – np. radząc się ekspertów.

 

Slaby kamienne – czym są i jak je wykorzystać?

 

Czytaj również: Jak wykorzystuje się aluminiowe elementy we współczesnej architekturze wnętrz

 

Slaby przybierają wymiary w zależności od kształtu wydobytej z kopalni bryły kamiennej, ale także są dostosowywane do przeznaczenia płyt. Najczęściej nadaje im się format prostokąta, który łatwo obrobić do celów urządzania wnętrz – np. tworzenia blatów kuchennych, schodów czy ozdobnych płyt naściennych. Ich standardowa grubość waha się od 2 do 6 centymetrów. Warto pamiętać, że slaby kamienne mogą być naprawdę różnorodne pod względem struktury i kolorystyki – wszystko zależy od miejsca, gdzie zostały wydobyte. Jeśli zależy Ci na szerokim wyborze slabów kamiennych, koniecznie poznaj ofertę hurtowni kamienia RR Granity.

 

Jak wykorzystać slaby kamienne?

Slaby kamienne odnajdują się w wielu różnych aranżacjach i stanowią bardzo klasyczne, eleganckie i stylowe wykończenie wnętrz. Mogą być wykorzystane w hotelach i biurach – np. na ścianach, jako lady recepcji czy elementy łazienek. Sprawdzą się także w domach, mieszkaniach i apartamentach – do kuchni jako element dekoracyjny ściany, funkcjonalny blat lub wyspa kuchenna, a także do łazienek, salonów (np. jako obudowa kominka) czy jako schody wewnętrzne. Tutaj warto jednak pamiętać o właściwościach materiałów:

 

  • Granit jest bardzo trwały, odporny na ścieranie i nienasiąkliwy, dlatego z powodzeniem może być wykorzystany w kuchni, łazience, na schodach zewnętrznych czy jako wykończenie tarasu;
  • Marmur ma mniejszą odporność na ścieranie, działanie skrajnych temperatur i jest bardziej nasiąkliwy niż granit, dlatego lepiej sprawdzi się na ścianach salonu, aniżeli w miejscach, gdzie panuje wilgoć, mróz lub ukrop. Marmur we wnętrzu na długo zachowa swój pierwotny urok.

 

Warto też wiedzieć, że marmur łatwo poddaje się formowaniu i jest ceniony przez artystów, którzy potrafią stworzyć z niego prawdziwe dzieła sztuki. Jeśli więc marzy Ci się zwieńczenie schodów przepiękną rzeźbą – marmur będzie do tego idealny. 

 

Podsumowując, slaby kamienne są niezwykle szlachetne i znakomicie prezentują się jako element wykończenia aranżacji w hotelach, biurach, domach itp. Wybierając slaby granitowe, możesz też je wykorzystać do zwieńczenia zewnętrznej architektury – np. na schody, taras czy ogrodową ścieżkę. Klasyczne piękno tych kamieni świetnie wpisze się w gust najbardziej wymagających klientów.

 

Czytaj również: Wyjątkowo odporny na uszkodzenia - dekton pojawił się w wersji slim


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >