Służebność drogi koniecznej - dostęp do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej - dostęp do drogi publicznej

Zabudowana działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Jako „dostęp” rozumie się możliwość zarówno dojazdu, jak i dojścia. Bez spełnienia tego wymogu nie jest możliwe rozpoczęcie budowy domu, nie mówiąc już później o użytkowaniu takiej posesji. Bywa jednak tak, że posiadamy – lub rozważamy zakup – nieruchomości, która nie ma takiego dostępu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Służebność drogi

Dostęp do drogi publicznej w przypadku działki oznacza, że wprost z działki wyjeżdża się na taką drogę albo też że da się do takiej drogi dojechać od danej nieruchomości. Można to robić przez działkę geodezyjnie wydzieloną jako droga (pod zarządem gminy), jeżeli ta jest dostępna powszechnie, nawet jeśli nie jest zaliczona do dróg publicznych.

 

Brak dostępu do drogi w żaden z wymienionych sposobów powoduje, że trzeba ustanowić służebność drogi. Każda bowiem nieruchomość, która jest budowlana i ma być zabudowana, musi posiadać dostęp do drogi gminnej, powiatowej czy wojewódzkiej. Zależy to oczywiście od usytuowania naszej działki.

 

Służebność drogi koniecznej - dostęp do drogi publicznej

 

Czytaj również: Odległość obiektów budowlanych od drogi

 

Gdy zatem takiego dojazdu dana nieruchomość nie posiada, konieczne staje się ustanowienie służebności drogi. Taka sytuacja występuje również, jeśli nie posiadamy dostępu do budynków gospodarskich usytuowanych na działce. Wówczas można dochodzić od właścicieli działek sąsiednich określenia drogi dojazdowej – oraz drogi do chodzenia i przeprowadzania zwierząt. Stanowi o tym art. 145 Kodeksu cywilnego.

 

Warto dążyć do ugodowych rozwiązań i załatwić tę sprawę na drodze dogadania się z danymi sąsiadami. W razie kłótni i niemożności dojścia do kompromisu, ustanowienie służebności drogi pozostawiamy w gestii sądu. Nawet jeśli jednak dogadamy się z sąsiadami, nasze ustalenia muszą przyjąć formę aktu notarialnego. Warto jednak dążyć do tego rozwiązania, ponieważ sprawa w sądzie zawsze wiąże się z wyższymi opłatami i wieloma procedurami.

 

Ustanowienie służebności drogi koniecznej

Ustanowienie drogi koniecznej jest najłatwiejsze i najbardziej opłacalne na drodze prywatnej – ugodowej, przez dogadanie się z sąsiadami. Wniosek do sądu rejonowego (właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, na której ma być ustanowiona służebność) opłacony bowiem już na star musi być kwotą 200 zł.

 

We wniosku określa się osoby – uczestników sprawy o ustanowienie drogi koniecznej. Ustanowienie takiej służebności jest bowiem wymogiem prawnym, gdyż – jak wspomniano – każda zabudowana nieruchomość musi mieć dostęp do drogi publicznej. Sąd jednak określa taką drogę według własnego uznania, nie jest zobowiązany do ustanowienia jej zgodnie z wnioskiem. Bierze pod uwagę różne możliwości związane z lokalizacją danej nieruchomości. Często też wyznacza biegłego sądowego, który w terenie i na podstawie dokumentów jest w stanie wytyczyć możliwie najlepszą służebność.

 

Jak więc widać, proces sądowy jest dość skomplikowany i może rozciągnąć się w czasie. To także przemawia na korzyść ustaleń prywatnych, zatwierdzonych notarialnie.

 

Służebność przejazdu

Ustanowienie drogi koniecznej łączy się ze służebnością przejazdu. Droga służebna musi zatem uwzględniać przejazd przez nią. Szerokość i inne parametry drogi w służebności przejazdu dotyczą potrzeb danej nieruchomości.

 

Inaczej będzie to wyglądać dla zabudowy jednorodzinnej, inaczej w przypadku np. gospodarstwa rolnego. Trzeba brać pod uwagę dojazd samochodem osobowym, ale też dostęp dla śmieciarki czy służb ratunkowych.

 

Szerokość drogi służebnej zależy od potrzeb nieruchomości władnącej, ale związana jest także z możliwie jak najmniejszą uciążliwością dla drogi obciążanej (oraz z możliwościami danego terenu). Według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jezdnia musi być nie węższa niż 3 m, a dojście i dojazd do działki budowlanej (ciąg pieszo-jezdny) ma mieć minimum 5 m.

 

A więc minimalna szerokość drogi dojazdowej do posesji to odpowiednio 3 metry lub 5 metrów.

 

Czytaj również: Usługa budowlana wykonana z chwilą podpisania protokołu - co z podatkiem VAT

 


 

Bibliografia:

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • No co zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Liczba postów: 34 Grupa: Prawo Jeśli ktoś z Was szuka rzetelnej i profesjonalnej agencji nieruchomości, to serdecznie polecam Kenig (agencja nieruchomości bielsko-biała). Miałam okazję współp...
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 328 Grupa: Prawo
  • profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...
  • kupno mieszkania Liczba postów: 821 Grupa: Nieruchomoś... W moim odczuciu, Osiedle Aleksandria to propozycja dla tych, którzy chcą żyć w komfortowych warunkach i cenią sobie dobrą lokalizację. Jeśli jesteś zainteresowa...
  • Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 325

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >