Sofa do salonu. Jak wybrać i dlaczego jedna to za mało
Sofa w salonie to meble niemal oczywisty. Jednak wybór sofy obwarowany jest kilkoma zasadami, które warto poznać, zanim wybierzemy się na zakupy. Zobacz, jak wybrać sofę do salonu.
Czytaj dalej
Sofa do salonu – jak wybrać styl i kolor
Kolor sofy to właściwie pierwsza rzecz, jaką bierze się pod uwagę przy wyborze. Trudno tu dyskutować, czy najważniejsza, jednak niewątpliwie sam wygląd sofy jest istotny, bo wpływa na odbiór salonu jako całości.
Na ogół wybierając meble do salonu, wiemy już, w jakim stylu i kolorystyce chcemy go urządzić. To duże ułatwienie, ale też trzeba pamiętać, że sofę wybiera się nieco inaczej niż łóżko do sypialni. Podczas gdy łóżko niewątpliwie jest najważniejszym meblem w sypialni i ma prawo wyróżniać się na jej tle, z sofą jest inaczej. Ona powinna się wtopić w aranżację salonu jako całości, komponując się bez wybijania na pierwszy plan.
Czytaj również: Urządzanie przestrzeni wypoczynkowej – meble z funkcją spania
Dobrym zwyczajem jest dobór koloru obicia sofy do koloru obić krzeseł, całość wygląda wówczas jak jeden komplet. Innym sposobem (gdy np. w salonie nie ma krzeseł) jest dobranie sofy do koloru zasłon lub dekoracyjnych dodatków.
Styl sofy to styl wnętrza. Trzymając się tej zasady, do minimalistycznego salonu wybierzemy sofę gładką, utrzymaną w formie bryły geometrycznej. Do salonu urządzonego z większym przepychem możemy wybrać sofę z szerokimi ozdobnymi podłokietnikami i pikowanym oparciem. W salonie urządzonym w stylu retro i mieszczańskim ładnie zaprezentuje się sofa na nóżkach.
Sofa z funkcją spania – kiedy warto taką kupić
W zasadzie zawsze, bo dobrze mieć w domu możliwość przenocowania gości inaczej niż na podłodze. Jednak decydując się na taką sofę, warto się zastanowić, czy mamy w salonie dość miejsca, by ją rozłożyć.
Innym przypadkiem, w którym sofa z funkcją spania może okazać się bardzo przydatna, jest małe mieszkanie, w którym nie ma wyodrębnionej sypialni. Wówczas to właśnie sofa będzie łóżkiem do spania na co dzień. W takim przypadku oprócz funkcji spania sofa powinna posiadać też pojemnik na pościel.
Pojedyncza sofa z funkcją spania dobrze sprawdzi się w pokoju dziecinnym. Nie tylko jako łóżko dla naszego dziecka, ale też jako łóżko gościnne. Dzieci chętnie zapraszają na noc kolegów, ale spanie w jednym łóżku nie jest dobrym rozwiązaniem.
Sofa z funkcją spania – jak dobrać rozmiar powierzchni spania
Rozmiar sofy i rozmiar powierzchni do spania nie są ze sobą tożsame. Szerokość sofy podaje się razem z podłokietnikami, rozmiar powierzchni spania zawsze jest węższy. Warto zwrócić na to uwagę, bo można się oszukać.
Sofy na ogół są oznaczone jako jedno, dwu lub trzyosobowe. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to osób siedzących. W nocy lubimy mieć więcej przestrzeni i dlatego dla dwóch osób lepsza będzie sofa trzyosobowa.
Jeśli chodzi o długość powierzchni spania, to obowiązuje ta sama zasada, co przy dobieraniu materaca. Powierzchnia spania musi być minimum dwadzieścia centymetrów dłuższa od wzrostu najwyższej osoby, która będzie spała na sofie. Co prawda trudno to przewidzieć, jeśli sofa ma być łóżkiem gościnnym, ale można założyć, że długość 190 – 200 cm będzie uniwersalna.
Rozmiar sofy a rozmiar salonu
Rzecz niby oczywista, ale nie do końca. Wiadomo, że sofa musi się w salonie zmieścić. Idąc tym tropem, można założyć, że w dużym salonie panuje dowolność, możemy wybrać taką sofę, jaka nam się podoba. Pozornie jest to prawda, ale mała sofa w dużym salonie zniknie lub będzie wyglądała dość groteskowo. Jeśli mamy miejsce – nie oszczędzajmy go. W dużym salonie z powodzeniem możemy ustawić dużą wygodną sofę z szerokimi podłokietnikami. Jeśli salon jest naprawdę duży, sofa nie musi stać pod ścianą. Można ją ustawić w pobliżu stolika kawowego lub kominka, tym samym wydzielając strefę wypoczynkową od miejsca, w którym stoi duży stół.
W małym salonie niestety nie postawimy dużej sofy. Nawet jeśli znajdziemy na nią miejsce, wnętrze wyda się ciasne i nieproporcjonalne. Mała sofa w niedużym salonie raczej stanie pod ścianą niż na środku pomieszczenia. Dyskusyjne jest, pod którą ścianą ją ustawimy. Jeśli w salonie jest kominek, jest niemal oczywiste, że sofa powinna stać do niego przodem. Jeśli go nie ma, najlepiej ustawić sofę prostopadle do ściany z oknem. Będzie dostatecznie dobrze doświetlona, ale słońce nie będzie nikogo raziło w oczy.
Sofa czy narożnik?
Sofa jawi się jako pojedyncze proste siedzisko, tymczasem często pod hasłem „sofa” kryje się właśnie narożnik. Warto rozważyć taką opcję, jeśli szukamy uniwersalnego mebla, który nie tylko nada się na łóżko gościnne, ale też będzie wygodnym meblem do siedzenia dla większej liczby osób. Taki narożnik dobrze sprawdzi się w salonie średniej wielkości. Przed nim ustawiamy stolik kawowy i mamy ładnie zaaranżowany kącik do przyjmowania gości.
Sofa-narożnik może występować w różnych odmianach. Tym, na co na pewno trzeba zwrócić uwagę, jest oparcie, które nie zawsze występuje na krótszym boku. Bardzo często krótsze fragmenty narożnika są go pozbawione, co niestety dyskwalifikuje mebel jako wygodne siedzisko.
Narożnik nie musi, ale może mieć większą powierzchnię spania niż pojedyncza sofa. Jeśli ta kwestia ma dla nas znaczenie, koniecznie trzeba ją wziąć pod uwagę.
Jak wyczyścić sofę
Nie lubimy o tym myśleć przy wyborze sofy, a szkoda. Trudno przypuszczać, że sofa przez wiele lat zachowa niezmienny wygląd i że nigdy nie przydarzy nam się nieprzyjemny wypadek.
Najmniej kłopotliwe są sofy tapicerowane pokryciem imitującym skórę. Można je po prostu przecierać wilgotną ściereczką. Sofy skórzane powinny być czyszczone specjalnymi preparatami do skóry, ale z nimi też nie ma większego problemu.
Najtrudniej może być z sofą tapicerowaną tkaniną obiciową. Tu niestety nie da się łatwo zetrzeć plamy z obicia. Co nie znaczy, że takie sofy należy z marszu dyskwalifikować. Jest wiele detergentów, które pomogą uporać się z zabrudzeniami, przyda się też parownica do odświeżania mebli tapicerowanych. Jeśli mamy obawy, czy uda nam się utrzymać sofę w czystości, zawsze możemy rozważyć położenie dekoracyjnej narzuty.
Ile sof kupić do salonu
Jeden salon – jedna sofa? Może tak być, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca i jak chcemy zaaranżować wnętrze. Niejakim wyznacznikiem jest też styl, w jakim urządzamy salon. W we wnętrzu urządzonym minimalistycznie w zupełności wystarczy jedna sofa. We wnętrzach stworzonych głównie z myślą o odpoczynku (tu wyróżnia się styl Hampton jako typowo wakacyjny) można ustawić więcej sof. Wybór najczęściej pada na dwie ustawione naprzeciwko siebie z niskim stolikiem na środku lub ustawione prostopadle do siebie, wówczas zazwyczaj są otwarte na kominek.
Rzadko bierze się to pod uwagę, ale liczba sof w salonie powinna być dopasowana do liczby domowników. Jeśli mamy dużą rodzinę, mieszkamy w domu wielopokoleniowym lub prowadzimy otwarty dom i często przyjmujemy gości, jedna sofa na pewno okaże się niewystarczająca.
Czytaj również: Designerski fotel Lagom sprawdzi się zarówno w przytulnym wnętrzu jak i surowym, minimalistycznym
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 80 Grupa: Ciekawe pom... jak nie wiesz jak sie za to zabrac samodzielnie i wolisz uniknac zbednych problemow to jednak lepiej sie skontatowac od razu z agencja Mondi https://mondi.pl/.....
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Dobrą alternatywą dla tynków dekoracyjnych, betonu architektonicznego, tapet czy kamieni są płytki klinkierowe. King Klinker https://kingklink...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- Meble laboratoryjne Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Przechowywanie próbek biologicznych w temperaturach ultra-niskich wymaga specjalistycznych zamrażarek, które gwarantują stabilność warunków nawet przy -86˚C. Te...