Specyfikacja prętów gwintowanych

Specyfikacja prętów gwintowanych

Pręty gwintowane to wyroby hutnicze, które charakteryzują się długością dużo większą od przekroju. Powstają w wyniku procesu walcowania lub przeciągania surowca metalowego. Pręty metalowe wykazują się dużą sztywnością. Do ich deformacji konieczne jest użycie znacznej siły oraz specjalnych urządzeń. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej specyfikacji prętów gwintowanych. Czytaj dalej

 

Jak zbudowane są pręty metalowe?

Pręty mogą być wykonane z różnego rodzaju surowców. Do najpopularniejszych należy oczywiście stal. Pręty stalowe mogą być charakteryzowane w oparciu o następujące cechy:

  •         Średnicę lub wymiary przekroju;
  •         Gatunek stali;
  •         Klasę stali.

 

Aby móc łatwiej rozróżnić poszczególne klasy stali pręty wykonywane są jako gładkie (klasy A-0 oraz A-I) lub żebrowane (klasy A-II, A-III oraz A-IIIN). Jeśli chodzi o pręty żebrowane, to ich średnica jest uśredniana. Wynika ona z ilości użytego materiału, a nie z wymiarów pręta. Warto wiedzieć, że pręty stalowe mogą podlegać dalszej obróbce skrawaniem. Mogą być też wykorzystywane jako elementy konstrukcji takich jak kratownice, ramy zbrojeń i żelbetu.

 

Specyfikacja prętów gwintowanych

fot. materiały prasowe

Czytaj również: W jakich sytuacjach stojak do wiertarki jest niezbędny i jak go dobrze kupić

 

Przy oznaczeniach prętów często spotykamy symbol DIN. Jest to skrótowe oznaczenie norm opracowanych przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Są to normy międzynarodowe, które przekładają się również na warunki polskie.

 

Jakie rodzaje gwintów wyróżniamy?

Omawiając pręty gwintowane, warto słów kilka poświęcić także samym gwintom. Analizując wiele rodzajów gwintów, możemy dokonać podziału ze względu na:

  •         Przeznaczenie gwintu – gwint złączny oraz pociągowy;
  •         Kształt gwintu – trapezowy, okrągły, stożkowy, walcowy, toczny, rowerowy;
  •         Sposób skręcania gwintu – gwint prawy oraz lewy;
  •         Skok gwintu – normalny, drobnozwojny oraz trapezowy;
  •         Krotność gwintu – pojedynczy, dwukrotny lub wielokrotny.

 

Jakie zastosowanie mają pręty gwintowane?

Cechą charakterystyczną prętów gwintowanych jest zdolność do mocnego i trwałego zespolenia. Dlatego też bardzo często stosowane są w różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych. Pręty gwintowane są stosowane w konstrukcjach opartych o szalunek oraz przy montażu więźby dachowej. Ponadto wydatnie pomagają w stabilizacji zbrojeń używanych w konstrukcjach żelbetowych.

 

Pręty gwintowane znajdują zastosowanie w montażu instalacji wentylacyjnych, hydraulicznych oraz elektrycznych. Są także wykorzystywane podczas montażu podwieszanych sufitów oraz tworzeniu tzw. korytek dla kabli, rur i przewodów.

 

Szczegółową ofertę na pręty gwintowane wykonane ze stali nierdzewnej możecie znaleźć na stronie kristal.net.pl. Przedsiębiorstwo Kristal jest renomowanym producentem śrub nierdzewnych, prętów gwintowanych, wkrętów i nakrętek.

 

Czytaj również: Jak wybrać odkurzacz przemysłowy?

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 191

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >