Sprawdź dach przed mrozami

Sprawdź dach przed mrozami

Tegoroczna zima dotychczas rozpieszcza nas lekkimi mrozami. To dobra wiadomość dla właścicieli domów, którzy nie zdążyli sprawdzić, czy ich dach jest odpowiednio zabezpieczony przed nadejściem naprawdę niskich temperatur. Warto to zrobić zanim pojawią się obfite opady śniegu, co pozwoli uniknąć kosztownych napraw na wiosnę. Czytaj dalej

 

Dlaczego warto sprawdzić dach przed zimą

 

Stan dachu możemy skontrolować samodzielnie lub zlecić to profesjonalnej ekipie. O ile sam przegląd nie wymaga specjalistycznej wiedzy, o tyle w przypadku konieczności wykonania prac remontowych lub konserwacyjnych przed zimą pomoc specjalistów może okazać się nieodzowna. Nieprawidłowe zabezpieczenie dachu stanowi zagrożenie dla mieszkańców domu, odbije się również na stanie portfela jego właściciela, który będzie zmuszony usunąć negatywne skutki niskich temperatur i zalegającego śniegu.

 

Szczelność dachu

 

Sprawdzanie stanu dachu powinniśmy zacząć od jego górnej powierzchni. Warto się upewnić, że pokrycie nie jest naruszone, pęknięte bądź zarysowane. Okazuje się, że nawet małe zarysowanie lub pęknięcie może być przyczyną przepuszczania wilgoci. Bez względu na rodzaj pokrycia, szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia z kominami, koszami i zlewniami dachowymi oraz ścianami bocznymi lukarn, gdyż to one są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych  – informuje …….. W sytuacji gdy zauważymy jakieś pęknięcie, warto je usunąć jak najszybciej, korzystając z pomocy fachowców. Odkładanie prac remontowych na później może skutkować pogłębianiem się usterek.

 

Piec i komin

 

Istotnym elementem przeglądu jest sprawdzenie stanu pieca i komina przed rozpoczęciem intensywnego sezonu grzewczego. W tym przypadku warto zdać się na pomoc ekspertów. Kominiarz przynajmniej raz w roku powinien sprawdzić przewody kominowe, a odpowiedni fachowiec stan naszego pieca. Jest to bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa, a także wymagane przez prawo, szczególnie w  sytuacji, gdy posiadamy przewody dymowe. Sadza, która się w nich gromadzi, może się zapalić i spowodować pożar. Po oczyszczeniu przewodów kominowych kominiarz powinien wystawić nam dokument potwierdzający wykonanie określonych czynności.

 

 

Czytaj również: Odnawiamy dach kryty papą bitumiczną


Stan rynien

 

Należy sprawdzić także stan rynien - czy nie zalegają w nich liście oraz inne zanieczyszczenia. Ważne jest, aby zimą woda opadowa była odprowadzana poza obszar dachu. Jeśli nie oczyścimy rynien, woda nie będzie miała ujścia, co będzie skutkowało zawilgoceniem ścian. Gdy rynny nie są drożne, przy bardzo niskich temperaturach mogą tworzyć się w nich zatory lodowe, będące częstą przyczyną rozsadzania oraz pękania poszczególnych elementów orynnowania. To z kolei może doprowadzić do naruszenia konstrukcji dachu – dodaje …....... Zanieczyszczenia zalegające w rynnach, można usunąć samodzielnie. Wystarczy strumień wody z węża ogrodowego lub myjka ciśnieniowa. Przy czyszczeniu rynien należy pamiętać o tym, że nie można stosować żadnych metalowych narzędzi, gdyż można uszkodzić nimi ich powierzchnię. Przed pierwszymi śniegami należy także sprawdzić czy rynny są dobrze przymocowane, ponieważ na skutek silnych wiatrów bądź opadów może dojść do ich obluzowania.

 

Czyszczenie dachu przed zimą

 

Dachy pokryte włókno–cementem nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ zazwyczaj wszystkie zabrudzenia zmywa z nich deszcz. W przypadku dostępnych w naszej ofercie płyt EuroFala, gdy zabrudzenia utrzymują się dłużej, można umyć je odpowiednimi środkami czyszczącymi. Warto również pamiętać o tym, aby nie stosować agresywnych detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia dachu, ponieważ mogą one uszkodzić jego powłokę. Po zastosowaniu odpowiedniego środka należy odczekać kilka minut, a następnie zmyć go wodą zaczynając od góry - dodaje …... Należy pamiętać aby w czasie kontroli oraz prac remontowych lub konserwacyjnych nie chodzić bezpośrednio po pokryciu dachowym. Służą do tego stopnie i ławy kominiarskie oraz tymczasowe drabiny, kładki lub podesty.

 

 

Czytaj również: Ciepło nie ucieka przez dach - zmniejszasz rachunki

 

Zabezpieczenie przed osuwającym się śniegiem

 

Częste opady śniegu, deszczu, a także duże wahania temperatury sprawiają, że na dachu zalegają pokrywy śniegowe, które zsuwając się stanowią zagrożenie dla przechodzących ludzi. Przy obfitych opadach zagrożenie wzrasta. Dla poprawy bezpieczeństwa warto zamontować płotki przeciwśniegowe lub bale przy dolnej krawędzi dachu. Takie rozwiązanie chroni przed  przypadkowym zsuwaniem się śniegu.

 

 

Odpowiednia ekipa remontowa

 

Przegląd dachu możemy wykonać sami lub powierzyć go specjalistom. Jeśli stwierdzimy uszkodzenia pokrycia dachu, wówczas pomoc fachowców będzie konieczna. Niezależnie od tego, czy na ich pomoc zdecydujemy się od razu czy tylko z konieczności przeprowadzenia napraw, dobrym rozwiązaniem jest wybranie ekipy dekarzy specjalizujących się w pokryciach dachów. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych osób lub ekip remontowych polecanych przez znajomych bądź przyjaciół. Dobrym źródłem informacji na ich temat będzie także Internet. Sprawdźmy czy w sieci pojawiły się jakiekolwiek opinie dotyczące jakości świadczonych przez nich usług. W przypadku większych firm warto poprosić o referencje wystawione przez zadowolonych klientów.

 

 

Źródło: corper / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 290

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >