![Sprzedam nieużywane mieszkanie](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/1_mi.jpg)
Sprzedam nieużywane mieszkanie
Decydując się na zakup nowego mieszkania borykamy się między innymi z problemem, czy szukać wymarzonego lokum na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Wybór nie jest łatwy, gdyż każdy z rynków ma swoje wady i zalety. Możliwy jest jednak kompromis pomiędzy tym co stare, a tym co niejednokrotnie jest jeszcze dziurą w ziemi. Także na rynku wtórnym można znaleźć propozycje noszące znamiona nowej nieruchomości.
Czytaj dalej
Przeglądając portal otoDom.pl możemy natknąć się na oferty mieszkań z rynku wtórnego w stanie deweloperskim.Znaczenie terminu „stan deweloperski” wyjaśniła nam Agata Polińska z serwisu otoDom.pl: „choć stan deweloperski mieszkania sam w sobie jest trudny do zdefiniowania, gdyż nie ma żadnej definicji prawnej regulującej to pojęcie, to powszechnie przyjmuje się, iż stan ten gwarantuje całkowite wykończenie domu z zewnątrz, drzwi zewnętrzne, pomalowanie ścian wewnątrz budynku, wykonanie wylewki i instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.”Historia mieszkań do sprzedaży mających po kilka lat, a będących nadal w stanie deweloperskim jest różnorodna, wyjaśnia Agata Polińska. Część kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym, zakup traktuje jako inwestycję. Czękają, aż średnie ceny mkw. mieszkań „pójdą w górę”, by wtedy sprzedać mieszkanie z zyskiem. Czasami do odsprzedaży jeszcze niewykończonego mieszkania zmusza aktualnych właścicieli sytuacja (np. konieczność przeprowadzenia się do innego miasta, otrzymanie innego mieszkania w spadku).Przeglądając otoDom.pl pod kątem propozycji mieszkań na rynku wtórnym natkniemy się na mieszkania w stanie deweloperskim. Odsetek tych mieszkań nie jest oczywiście zbyt duży. Najwięcej ofert znajdziemy w Krakowie i Warszawie. W miastach tych średnio 6% przeglądanych ofert dotyczy lokali w stanie deweloperskim. Nieco mniej takich ofert zlokalizowanych jest w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.
Udział mieszkań w stanie deweloperskim oferowanych na rynku wtórnym
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plWśród przebadanych ofert, najstarsze mieszkanie ma 6 lat. Najwięcej ofert dotyczy mieszkań oddanych do użytkowania w 2011 i 2012 roku.Planując zakup mieszkania w stanie deweloperskim na rynku wtórnym najwięcej za mkw. lokum zapłacimy w Warszawie, gdzie średnia cena mkw. takich lokali kształtuje się na poziomie 7 400 zł/mkw. W Krakowie, Wroclawiu i Poznaniu ceny mkw. tego rodzaju mieszkań zawierają się między 6 000 – 7 000 zł/mkw. Najtańsze lokale w stanie deweloperskim na rynku wtórnym znajdziemy w Gdańsku, gdzie cena mkw. sięga 5 000 zł/mkw.
Czytaj również: Mieszkanie z widokiem
Czytaj również: Mieszkanie dla konesera…
Średnie ceny mkw. mieszkań w stanie deweloperskim dostępnych na rynku wtórnym
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plWśród analizowanych mieszkań znajdziemy zarówno kawalerki, których metraż nie przekracza 30 mkw., jak i duże mieszkania o powierzchni ponad 100 mkw. W badanych miastach najczęściej spotkamy się jednak z powszechnie poszukiwanymi 2 – 3 pokojowymi mieszkaniami o metrażu w granicach 55 – 75 mkw.Średni metraż mieszkań w stanie deweloperskim dostępnych na rynku wtórnym
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plPorównując ceny mkw. mieszkań w stanie deweloperskim z rynku wtórnego ze średnimi cenami mkw. mieszkań z rynku pierwotnego (oferty deweloperów) udostępnionymi przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., możemy zauważyć, iż cena nieużywanych mieszkań nie zawsze jest niższa niż cena mkw. lokali na rynku pierwotnym. W Warszawie, Poznaniu i Gdańsku ok. 20 – 25% badanych lokali miało wyższe ceny mkw., niż średnie ceny mkw. mieszkań na rynku pierwotnym w tych miastach. W Krakowie ceny mkw. 38% mieszkań były wyższe, niż średnie ceny mkw. mieszkań na rynku pierwotnym, a we Wrocławiu aż 57% przeanalizowanych lokali miało cenę mkw. wyższą, niż wynosi średnia cena mkw. mieszkań oferowanych przez działających na tamtejszym rynku deweloperów.
Porównanie ceny mkw. mieszkań w stanie deweloperskim z rynku wtórnego ze średnią ceną mkw. mieszkań deweloperskich
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plDla aktywnych poszukiwaczy wymarzonego mieszkania, lokum pochodzące z rynku wtórnego, ale nigdy niezamieszkane, może stać się atrakcyjną alternatywą dla oferty deweloperów, choć jak mogliśmy się przekonać, nie zawsze tańszą.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Przemyślane inwestycje kluczem do sukcesu Liczba postów: 7 Grupa: Inwestycje Każda inwestycja jest inwestycją tylko wtedy, gdy może generować dochód. Przemyśl więc swoje kroki, aby tysiąckrotnie zwiększyć swoje aktywa finansowe. Cokolwi...
- Co aktualnie deweloperzy budują w Poznaniu i na ob... Liczba postów: 3 Grupa: Inwestycje no dużo w Poznaniu się dzieje, rzadko jestem, ale ilekoc przyjezdzam to zadziwia mnie to :) bardzo Poznan sie rozbudowal! ___________ https://vag-m ania.pl/po...
- Czy deweloperzy przygotowali wakacyjne promocje na... Liczba postów: 2 Grupa: Inwestycje
- Nowe mieszkania od dewelopera - Co warto wiedzieć... Liczba postów: 2 Grupa: Inwestycje Fajny artykuł sporo przydatnej wiedzy.
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 256 Grupa: Inwestycje Ja zastanawiam się nad mieszkaniem deweloperskim. Kolega mówił, że osiedle Augustówka Residence jest blisko stacji metra Wilanowska. Dojazd do centrum to ponoć....