Sprzedam nieużywane mieszkanie
Decydując się na zakup nowego mieszkania borykamy się między innymi z problemem, czy szukać wymarzonego lokum na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Wybór nie jest łatwy, gdyż każdy z rynków ma swoje wady i zalety. Możliwy jest jednak kompromis pomiędzy tym co stare, a tym co niejednokrotnie jest jeszcze dziurą w ziemi. Także na rynku wtórnym można znaleźć propozycje noszące znamiona nowej nieruchomości.
Czytaj dalej
Przeglądając portal otoDom.pl możemy natknąć się na oferty mieszkań z rynku wtórnego w stanie deweloperskim.Znaczenie terminu „stan deweloperski” wyjaśniła nam Agata Polińska z serwisu otoDom.pl: „choć stan deweloperski mieszkania sam w sobie jest trudny do zdefiniowania, gdyż nie ma żadnej definicji prawnej regulującej to pojęcie, to powszechnie przyjmuje się, iż stan ten gwarantuje całkowite wykończenie domu z zewnątrz, drzwi zewnętrzne, pomalowanie ścian wewnątrz budynku, wykonanie wylewki i instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.”Historia mieszkań do sprzedaży mających po kilka lat, a będących nadal w stanie deweloperskim jest różnorodna, wyjaśnia Agata Polińska. Część kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym, zakup traktuje jako inwestycję. Czękają, aż średnie ceny mkw. mieszkań „pójdą w górę”, by wtedy sprzedać mieszkanie z zyskiem. Czasami do odsprzedaży jeszcze niewykończonego mieszkania zmusza aktualnych właścicieli sytuacja (np. konieczność przeprowadzenia się do innego miasta, otrzymanie innego mieszkania w spadku).Przeglądając otoDom.pl pod kątem propozycji mieszkań na rynku wtórnym natkniemy się na mieszkania w stanie deweloperskim. Odsetek tych mieszkań nie jest oczywiście zbyt duży. Najwięcej ofert znajdziemy w Krakowie i Warszawie. W miastach tych średnio 6% przeglądanych ofert dotyczy lokali w stanie deweloperskim. Nieco mniej takich ofert zlokalizowanych jest w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.
Udział mieszkań w stanie deweloperskim oferowanych na rynku wtórnym
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plWśród przebadanych ofert, najstarsze mieszkanie ma 6 lat. Najwięcej ofert dotyczy mieszkań oddanych do użytkowania w 2011 i 2012 roku.Planując zakup mieszkania w stanie deweloperskim na rynku wtórnym najwięcej za mkw. lokum zapłacimy w Warszawie, gdzie średnia cena mkw. takich lokali kształtuje się na poziomie 7 400 zł/mkw. W Krakowie, Wroclawiu i Poznaniu ceny mkw. tego rodzaju mieszkań zawierają się między 6 000 – 7 000 zł/mkw. Najtańsze lokale w stanie deweloperskim na rynku wtórnym znajdziemy w Gdańsku, gdzie cena mkw. sięga 5 000 zł/mkw.
Czytaj również: Mieszkanie z widokiem
Czytaj również: Mieszkanie dla konesera…
Średnie ceny mkw. mieszkań w stanie deweloperskim dostępnych na rynku wtórnym
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plWśród analizowanych mieszkań znajdziemy zarówno kawalerki, których metraż nie przekracza 30 mkw., jak i duże mieszkania o powierzchni ponad 100 mkw. W badanych miastach najczęściej spotkamy się jednak z powszechnie poszukiwanymi 2 – 3 pokojowymi mieszkaniami o metrażu w granicach 55 – 75 mkw.Średni metraż mieszkań w stanie deweloperskim dostępnych na rynku wtórnym
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plPorównując ceny mkw. mieszkań w stanie deweloperskim z rynku wtórnego ze średnimi cenami mkw. mieszkań z rynku pierwotnego (oferty deweloperów) udostępnionymi przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., możemy zauważyć, iż cena nieużywanych mieszkań nie zawsze jest niższa niż cena mkw. lokali na rynku pierwotnym. W Warszawie, Poznaniu i Gdańsku ok. 20 – 25% badanych lokali miało wyższe ceny mkw., niż średnie ceny mkw. mieszkań na rynku pierwotnym w tych miastach. W Krakowie ceny mkw. 38% mieszkań były wyższe, niż średnie ceny mkw. mieszkań na rynku pierwotnym, a we Wrocławiu aż 57% przeanalizowanych lokali miało cenę mkw. wyższą, niż wynosi średnia cena mkw. mieszkań oferowanych przez działających na tamtejszym rynku deweloperów.
Porównanie ceny mkw. mieszkań w stanie deweloperskim z rynku wtórnego ze średnią ceną mkw. mieszkań deweloperskich
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty SA na podstawie danych udostęnionych przez serwis otoDom.plDla aktywnych poszukiwaczy wymarzonego mieszkania, lokum pochodzące z rynku wtórnego, ale nigdy niezamieszkane, może stać się atrakcyjną alternatywą dla oferty deweloperów, choć jak mogliśmy się przekonać, nie zawsze tańszą.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 174 Grupa: Inwestycje Ja zdecydowałem się na nieruchomość za granicą i to była dobra opcja. Sporo w tym temacie pomogła mi firma https://mmt-schneider.com/ gdyby nie współpraca z nim...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 251 Grupa: Inwestycje Korzystanie z narzędzia dostępnego na https://cenametra.pl/wycena-mieszkania to oszczędność czasu i pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyceny, n...
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 7 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.
- Czy warto kupić dom od dewelopera? Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Bezkonkurencyjna pożyczka hipoteczna Liczba postów: 175 Grupa: Inwestycje Kredyty to najgorszy pomysł. Można się nieźle wpakować w tarapaty na parę ładnych lat, dlatego wybieram bezpieczne pożyczki. Ja wzięłam akurat pożyczkę na mój n...