Środek do zwalczania chwastów – jak i kiedy go stosować?

Środek do zwalczania chwastów – jak i kiedy go stosować?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele środków do zwalczania chwastów w rolnictwie i uprawach towarowych, przy czym jednym z najbardziej cenionych z uwagi na wysoką skuteczność jest tzw. Roundup, czyli herbicyd totalny, który niszczy wszystkie gatunki roślin. Jak działa i kiedy warto go stosować? Czytaj dalej

 

Czym jest Roundup?

Roundup to popularny w Polsce herbicyd totalny, wykorzystywany nie tylko w rolnictwie, ale również w ogrodach przydomowych i działkowych do odchwaszczania gleby przed założeniem trawnika.

Substancją czynną Roundupu jest glifosat, który w praktyce odpowiedzialny jest za obumieranie oraz usychanie chwastów. W herbicydzie tym znajdują się również substancje ułatwiające przenikanie glifosatu bezpośrednio do tkanek roślin.


Roundup - zastosowanie

Co ważne, Roundup to herbicyd nieselektywny, w związku z czym nie może być stosowany chociażby na trawniki, które już rosną – w przeciwnym razie zniszczy zarówno chwasty, jak i trawę. Z tego właśnie względu, w ogrodnictwie amatorskim środek ten stosuje się przede wszystkim jeszcze przed założeniem upraw, sadzeniem roślin oraz wysiewem nasion.


 

To ważne!

Jeśli chcesz zwalczyć chwasty na trawniku, sięgnij po herbicyd selektywny – nie uszkodzi trawy, lecz skutecznie wyeliminuje chwasty dwuliścienne.


Środek do zwalczania chwastów – jak i kiedy go stosować? pixabay.com

 

Czytaj również: Ekologiczna pielęgnacja trawnika, która nie narusza ekosystemu gleby

 

Roundup może być również wykorzystywany do zwalczania chwastów powszechnie występujących w miastach – na chodnikach, ścieżkach czy podjazdach (np. pomiędzy kostkami brukowymi) oraz niszczenia pojedynczych roślin.


Roundup i jego skuteczność

Roundup to środek, który jest ceniony przede wszystkim za wysoką skuteczność w zwalczaniu nawet najbardziej opornych i trudnych do zwalczenia chwastów. Co istotne, środek ten niszczy nie tylko części nadziemne roślin, ale także ich korzenie, więc jest szczególnie polecany do zwalczania chwastów, które łatwo odrastają z korzeni (jak np. perz).

Warto jednak pamiętać, że rośliną odporną na działanie Roundupu jest np. skrzyp polny.


Roundup – rodzaje i działanie

W sprzedaży dostępny jest Roundup np. w formie granul (Roundup PowerMax 720) lub koncentratu (Roundup 360 Plus, Roundup FLEX 480) do sporządzenia roztworu wodnego, którym następnie należy opryskać rośliny za pomocą opryskiwacza ręcznego bądź polowego. Roundup pobierany jest przez zielone części chwastów - liście, pędy czy niezdrewniałą korę, a następnie przemieszcza się w głąb rośliny, docierając do jej części podziemnych (korzeni itd.) w efekcie czego prowadzi do zahamowania jej wzrostu w ciągu 1 doby oraz stopniowego jej zamierania.

Pierwszymi objawami działania herbicydu jest żółknięcie i więdnięcie, które można zauważyć już po upływie około 7-10 dni od oprysku, natomiast całkowite zamieranie roślin następuje po około 3 tygodniach. Takie czynniki jak wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza czy silne nasłonecznienie przyspieszają działanie preparatu.


Kiedy stosować Roundup?

Roundup może być stosowany przez cały sezon wegetacyjny, przy czym najskuteczniej działa w temperaturze od 12 do 25 °C.

Jeśli zostanie użyty w celu zwalczenia chwastów przed założeniem trawnika lub nowej uprawy, trzeba odczekać zwykle od 2 do 4 tygodni, zanim będzie można wysiać w tym miejscu nasiona czy posadzić rośliny.

 

Czytaj również: Kompostownik w ogrodzie - jakie korzyści przynosi, i jak go wykonać samodzielnie

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19467 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >