Stać nas na większe mieszkania
Za średnie roczne wynagrodzenie mieszkaniec Poznania może kupić 5,4 mkw. mieszkania. Taki wynik oznacza, że stać go na 0,6 mkw. nieruchomości więcej, niż jeszcze pięć lat temu. Jak przez ten czas zmienił się poznański rynek mieszkaniowy?
Czytaj dalej
Mieszkańców Poznania stać na większe mieszkania niż 5 lat temu
W 2010 roku statystyczny mieszkaniec Poznania mógł sobie pozwolić na 4,8 mkw. mieszkania rocznie. W 2015 roku było to już 5,4 mkw. Pięć lat temu na zakup lokalu o powierzchni 64,7 mkw. (średni metraż w Poznaniu) musiał wydać 162 średnie pensje, które otrzymywał przez ponad 13 lat. W 2015 roku na taki metraż trzeba poświęcić 144 wypłaty (12 lat). Ale to nie jedyne zmiany.
- W ostatnim czasie obserwujemy większą liczbę klientów gotówkowych – mówi Mateusz Mikołajczak z Home Broker, manager ds. rynku pierwotnego. - Bardzo dużo osób inwestuje w nieruchomości, co ma związek z niskim oprocentowaniem produktów inwestycyjnych. Dodatkowo deweloperzy budują mniejsze mieszkania – na przykład dwupokojowe o powierzchni 35 mkw. lub trzypokojowe o powierzchni 48 mkw. To są optymalne metraże, na które stać wstępnego nabywcę w wieku 30-35 lat. Inwestorzy, którzy się do tego nie dostosowali – tracą. Dobry deweloper musi mieć cały przekrój metraży – dodaje.
Czytaj również: Rekordowe wyniki deweloperów w 2015 r.
Ciasne ale własne? Coraz rzadziej
Dobrą wiadomością dla kupujących są lepsze warunki mieszkaniowe. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, bazującego na danych Urzędu Statystycznego Poznania, mieszkańcy stolicy Wielkopolski żyją wygodniej – na jedną osobę przypada 29,4 mkw., a nie jak przed pięcioma laty 27,7 mkw.
Zdaniem eksperta rynku nieruchomości, wcześniejsze wskaźniki były liczone pod kątem „wielkiej płyty” i dużej rodziny żyjącej w jednym mieszkaniu. – Teraz od tego się odchodzi, młodzi ludzie łatwiej dostają kredyty, a przez to mogą kupić swoje własne mieszkania. W rezultacie żyją wygodniej – mówi Mateusz Mikołajczak z Home Broker.
Z taką opinią zgadza się Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku, osiedla na poznańskim Dębcu. Jej zdaniem to krok w kierunku zachodnich trendów. – W najwygodniejszych mieszkaniach żyje się w Danii i Austrii – na mieszkańca przypada tam około 52 mkw. Polacy również zaczynają odczuwać potrzebę większej przestrzeni, dlaczego chętniej zamieszkują na swoim – mówi.
W ostatnim czasie deweloperzy bardziej zabiegają o klienta i coraz częściej oferują coś dodatkowego. – Bardzo popularne stało się wykończenie ”pod klucz” – zauważa Mateusz Mikołajczak z Home Broker. – Taka opcja przemawia do klientów, działa na ich wyobraźnię. Często zaznaczają, że chcą wykończone mieszkanie – nie znają się na tym, chcieliby, żeby ktoś im pomógł. Wykończenie „pod klucz” często ułatwia decyzję o zakupie nieruchomości – dodaje.
Czytaj również: Rekordowa sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2015 r.
Nowe możliwości
Klienci mogą liczyć również na więcej udogodnień niż pięć lat temu – na przykład możliwość skorzystania z Mieszkania dla Młodych. Warto pamiętać, że nie wszystkie mieszkania spełniają wymagane limity rządowego programu – powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw., a przy trójce dzieci 85 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny za metr kwadratowy – obecny próg dla Poznania wynosi 5924,60 zł.
– To sprawia, że przeglądając oferty mieszkaniowe warto zachować szczególną czujność – mówi Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku. – Dzięki MdM można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jesteśmy jedyną inwestycją w Poznaniu, która oferuje mieszkania w limicie MdM oraz wykończenie pod klucz w cenie – dodaje.
Udział poznańskich mieszkań o powierzchni mniejszej niż 75 mkw. stanowi 93%, z kolei 32% mieści się w limicie cenowym Mieszkania dla Młodych – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
Osiedle Red Park
Kompleksowe osiedle na poznańskim Dębcu. Inwestycja jest podzielona na cztery etapy. W pierwszym powstało 130 mieszkań o różnej powierzchni, najbardziej atrakcyjne dla klientów były lokale na 13-tym piętrze. W styczniu 2015 roku rozpoczęła się budowa drugiego etapu, w którym zaplanowano 135 mieszkań, o powierzchniach od 34,54 mkw. do 97,65 mkw. Znajdą się tu zarówno funkcjonalne, dwupokojowe kawalerki, jak i większe mieszkania dwu-, trzypokojowe, dostępne również w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Każde z nich będzie posiadało własny balkon, taras lub ogródek dla lokali parterowych. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji parking podziemny, wspólne patia oraz place zabaw. Teren będzie monitorowany i chroniony całodobowo.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zakład pogrzebowy Liczba postów: 107 Grupa: Trudne tema... kwiaty sztuczne na cmentarz jest to bardzo dobrym rozwiązaniem
- Kobiece firmy budowlane coraz powszechniejsze Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności
- Rower i małe dziecko Liczba postów: 267 Grupa: Trudne tema... Wiecie, możecie też sprawdzić sobie propozycje na rowery używane warszawa w sklepie Wygodny Rower. Tam macie szeroki wybór także według mnie k...
- Akcesoria drogowe Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... Niebezpieczny zakręt wymaga nie tylko odpowiednich znaków drogowych, ale również dodatkowych zabezpieczeń, takich jak bariery ochronne. Znaki ostrzegawcze powin...
- Rozwód Liczba postów: 125 Grupa: Trudne tema... Chcesz dodać odrobinę pikanterii do swojego życia intymnego? сексшоп to miejsce, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby rozbudzić swoje zmysły. Boga...