Stan surowy czy deweloperski - co wybrać kupując dom?

Stan surowy czy deweloperski - co wybrać kupując dom?

Budowa domu od podstaw dla wielu z nas może okazać się barierą nie do przebrnięcia, dlatego czasami warto zastanowić się nad zakupem domu w stanie surowym, a nawet deweloperskim. Czytaj dalej

 

Marzenie o własnym domu dotyczy wielu Polaków. Posiadanie większej ilości pokoi, własnego ogródka oraz brak sąsiadów za ścianą – to argumenty przemawiające właśnie za domem. Gdy już podejmiemy tę ważną decyzję, musimy również zdecydować się czy chcemy sami zbudować budynek, w którym prawdopodobnie spędzimy kolejnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, czy może jednak skorzystamy z gotowych półproduktów lub produktów.

Stawianie własnego domu jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem, począwszy od wyboru odpowiedniej lokalizacji, działki, załatwieniu formalności, projektu, a skończywszy na ciągłym doglądaniu ekipy budowlanej. Dlatego też coraz więcej osób postanawia ominąć przynajmniej część z tych zadań i decyduje się na zakup domu w stanie surowym lub deweloperskim.


Stan surowy otwarty – szeroki wachlarz możliwości


stan surowy czy deweloperski co wybrać?

 

Czytaj również: Co włącza najtańszy pakiet wykończenia mieszkania „pod klucz”?

 

Dom w stanie surowym otwartym jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną wszystko urządzić po swojemu. W nasze ręce trafia jedynie bryła, którą możemy wykończyć wedle własnego uznania. Jeżeli natrafimy na ofertę domu, którego konstrukcja jest zbliżona do zakładanego przez nas projektu, warto zastanowić się nad zakupem.

Dom w stanie surowym otwartym najczęściej stanowi sama konstrukcja bez okien i drzwi. Mamy do dyspozycji jedynie ściany nośne, kominy, strop i pokrycie dachowe. Reszta leży już w gestii właściciela. Można więc m.in. zaprojektować instalacje, rozprowadzić ogrzewanie, wybrać model ocieplenia czy wykonać elewację.

Takim przykładem jest oferta domu w stanie surowym otwartym, który znajduje się w podkrakowskich Niepołomicach. Budynek o powierzchni całkowitej 176,40 mkw. usytuowany jest na 10 - arowej, płaskiej działce w sąsiedztwie niskiej zabudowy domów jednorodzinnych.

- Nowoczesna konstrukcja, która zawiera duże przeszklenia nadaje całości wyraźnie współczesny wygląd, choć niepozbawiony więzi z tradycyjnym budownictwem. Na parterze zintegrowana część dzienna łącząca hol, klatkę schodową, salon, jadalnię i kuchnię. Poddasze natomiast stanowią 3 sypialnie, jedna z nich z antresolą oraz 2 łazienki. Projekt przedstawia unikalny charakter nowoczesnego i otwartego na otoczenie wnętrza. - Przedstawia Monika Sosnowska Rainer z Emmerson Lumico w Krakowie..

Cena domu wynosi 450 tys. zł.


W stanie deweloperskim – oszczędność czasu


dom w stanie deweloperskim kupno

 

Niezaprzeczalnie zakup domu w stanie surowym otwartym cały czas wiąże się z dużym nakładem pracy, aby doprowadzić do finalnej wersji – czyli ,,pod klucz” lub jak kto woli, do zamieszkania. Ratunkiem dla osób, które nadal chcą mieć znaczący wpływ na projekt wnętrza, nie angażując się w dodatkowe prace wykończeniowe jest dom w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski oznacza podstawową wersję domu. Budynek, który został wykończony z zewnątrz, czyli ocieplony z elewacją oraz z zagospodarowaną przestrzenią wokół domu. W środku budynku została założona instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna oraz grzewcza. Do tego dochodzi m.in. wylewka podłogowa i tynki wewnętrzne.


Posiadacz budynku w stanie deweloperskim musi dokonać prac w takim zakresie, aby móc wprowadzić się do domu. Najczęściej są to czynności związane m.in. z wykończeniem ścian, podłóg, schodów, zakupem gniazdek i włączników, zakupem pieca oraz pełnym zagospodarowaniem przestrzeni wokół domu. Na końcu pozostaje oczywiście umeblowanie oraz urządzenie wnętrza.


Nierzadko domy w stanie deweloperskim kosztują tylko niewiele więcej niż te w stanie surowym. Dla porównania przykład kolejnej oferty domu w podkrakowskich Niepołomicach, gdzie dom w stanie deweloperskim można już kupić w cenie 525 tys. zł.

-Ten wyjątkowy dom wolnostojący o powierzchni 212,60 mkw. jest położony na 9 - arowej działce. Budynek w stanie deweloperskim, posiada wyprowadzoną instalacje pod solary oraz klimatyzacje. Na parterze budynku znajduje się wiatrołap, hol, otwarta kuchnia połączona z salonem, w którym można posiedzieć przy kominku, dwie sypialnie(mogą pełnić funkcję gabinetu), łazienka, kotłownia oraz garaż. Na poddaszu znajdują się cztery sypialnie, dwie garderoby oraz łazienka. Zagospodarowana również została przestrzeń wokół domu. Z salonu znajduje się wyjście bezpośrednio do zadaszonej altany z murowanym grillem. Przy altanie dodatkowe pomieszczenie mogące służyć jako dodatkowy pokój, lub pomieszczenie gospodarcze.- Opisuje Anna Wiśniewska z Emmerson Lumico w Krakowie.


Przedstawione oferty domów znajdują się na stronie emmerson.pl.

Jeżeli nie chcemy się podjąć samodzielnej budowy, wybór domu w stanie surowym otwartym lub deweloperskim powinien być dobrym rozwiązaniem. Na wstępie należy jednak zweryfikować swoje możliwości finansowe oraz dostępność czasu, który możemy poświęcić na prace związane z budynkiem, w którym będziemy mieszkać przez znaczną część naszego życia.

 

Czytaj również: Czy ceny mieszkań w tzw. wielkiej płycie są dużo niższe?



Źródło: emmerson / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 424

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >