Starzec popielny (Senecio cineraria)

Starzec popielny (Senecio cineraria)

Popularnie nazywany jest u nas ''Mrozem''. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce nie występuje dziko, jest uprawiany wyłącznie jako roślina ozdobna. Czytaj dalej

 W swoich rodzimych rejonach starzec popielony jest rośliną wieloletnią, ale u nas, ze względu na zimniejszą aurę, jest rośliną jednoroczną. Warto również wiedzieć,że gatunków ''Mroza'' jest blisko tysiąc. W Polsce najchętniej wybieranym gatunkiem jest starzec srebrzysty. Posiada wyjątkowe, pierzaste liście w odcieniu srebrzysto-szarym. Natomiast jego kwiaty nie mają już takich walorów dekoracyjnych. 

 

Czytaj również: Glicynia japońska

 

Uprawa 

 Starzec popielny nie jest rośliną wymagającą. Dobrze jednak rośnie niemal na każdej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska, ponieważ tylko wtedy liście będą jasne i srebrzyste. Musimy pamiętać, że to rodzina z południa, dlatego nie przepada za wilgotnym podłożem oraz chłodem. Rośliny, które już się przyjęły są dość odporne na tymczasowy brak wody, ale nowym sadzonkom należy dostarczyć odpowiednią ilość wody, aby mogły się zakorzenić i wyrosnąć.

 Starzec popielny nie tylko nie wymaga specjalnego traktowania przy uprawie, ale również nie jest zazwyczaj atakowany przez szkodniki. Jeżeli już cokolwiek mu zagraża, to najczęściej są to mszyce lub wciornastki. Również niebezpieczna może być dla niego rdza, jeśli już pojawi się na liściach. 

 

starzec popielony, mróz

 

Czytaj również: Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens)

 

Zastosowanie

 Starzec popielny doskonale nadaje się na obwódki, gdyż znakomicie podkreśla i uzupełnia barwne kompozycje rabat kwiatowych. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 652

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >