Staw, oczko wodne jak dbać i jakie rośliny wybrać?

Staw, oczko wodne jak dbać i jakie rośliny wybrać?

Oczko wodne może być niesamowitą ozdobą naszego ogrodu, jednak wymaga od nas dużo uwagi. Jeśli nie mamy czasu, aby zadbać o staw, lepiej z niego zrezygnujmy, bo może on być źródłem brudu i brzydkich zapachów. Natomiast, jeżeli mamy czas i ochotę zająć się tym małym zbiornikiem wodnym, to warto zapoznać się z trendami, jeśli chodzi o rośliny rosnące nieopodal oraz sposobami, jak skutecznie dbać o oczko. Czytaj dalej

 

Jak dbać o oczko?


Filtr

Dobry filtr jest niezastąpiony, jeśli chodzi o czystość wody w oczku. Mamy wiele rodzajów filtrów i musimy wybrać najodpowiedniejszy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z fachowej porady w sklepie. Musimy podać wszystkie szczegóły dotyczące naszego stawu, a sprzedawca na pewno nam podpowie, który produkt powinniśmy wybrać. Nie warto oszczędzać na tego typu rzeczach, gdyż jeśli kupimy słabszy filtr to szybko się zniszczy i będziemy mieli kłopot. Jeśli chodzi o montaż, to moglibyśmy zrobić to sami, ale lepiej, żeby zajął się tym to profesjonalista. Taka usługa wcale nie jest droga, a będziemy mieli pewność, że filtr jest prawidłowo zamontowany.



Jesień i zima

Oprócz stałego kontrolowania i dbania o wodę w stawie, musimy zabezpieczyć go jesienią, aby bezproblemowo przetrwał zimę. Dość wcześnie powinniśmy rozwiesić siatkę nad oczkiem, aby nie wpadały do niego opadające z drzew liście. W ten sposób zaoszczędzimy sobie dużo czasu i nerwów związanych z ciągłym czyszczeniem wody. W sklepach można znaleźć specjalne nylonowe siatki, które doskonale ochronią nasz staw.


staw, oczko wodne - jak dbać i jakie rośliny wybrać

Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), nazywane także nenufarem lub lilią wodną 

 


Zimą mamy dwa wyjścia:

Po pierwsze możemy wypuścić wodę ze zbiornika. W tym przypadku musimy pamiętać, aby nie tylko w oczku nie było wody, ale również w odpływie. Należy więc go dokładnie osuszyć. Drugie rozwiązanie to pozostawienie wody w oczku. Wiązać się to będzie z nieustannym dbaniem o oczko, co zimą stwarza wiele problemów. Jednak gdy w stawie są rybki rośliny nie mamy żadnego wyboru. Nie możemy wypuścić wody, więc musimy zadbać i o nią i o zwierzęta w zbiorniku. Musimy też pamiętać o tym, aby w wodzie cały czas był tlen, dlatego nie możemy dopuścić do tego aby woda zamarzła. W tym celu możemy użyć styropianu, lub specjalnych sztucznych przerębli stworzonych z tego materiału. Styropian wmarza w lód umożliwiając jednocześnie dostanie się tlenu do wody.  Należy pamiętać o tym, że aby ryby swobodnie przezimowały staw powinien być głębszy niż 1 metr.

 

Czytaj również: Jak dbać o trawnik podczas upałów?


staw, oczko wodne - jak dbać i jakie rośliny wybrać

Trzcina pospolita (Phragmites australis)


Jakie rośliny wybrać?

Rośliny są obowiązkowym elementem wystroju oczka wodnego, nadają zbiornikowi uroku i osobowości. W różnych miejscach stawu możemy posadzić inne gatunki. Musimy wiedzieć, które rośliny mają przebywać w danej strefie oczka. Tego typu zbiornik można podzielić na kilka stref, które zalezą od głębokości. Nie możemy umieścić roślin, które są przeznaczone do strefy błotnej, w strefie głębokiej, ponieważ nie wytrzymają takich warunków. Pamiętajmy aby zawsze brać pod uwagę warunki uprawy.

 

staw, oczko wodne - jak dbać i jakie rośliny wybrać

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)


Czytaj również: Jak zaprojektować duży ogród, kiedy nie mamy czasu na jego pielęgnację?


Weźmy też poprawkę na to, że np. podczas deszczu poziom wody w stawie może się podnieść, więc i rośliny znajdą się nagle w  innych warunkach. Wszystko musimy zaplanować z głową tak, aby naszym ozdobom nie stała się krzywda. Wybór w sklepach jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest, aby myśleć przyszłościowo i nie skupiać się na gatunkach, które nie dadzą rady przetrwać zimy w naszym klimacie choćbyśmy im stworzyli najlepsze warunki.. Wybierzmy więc te, które bez żadnych problemów przezimują i będą się czuły w naszym oczku wodnym komfortowo przez cały rok. 


staw, oczko wodne - jak dbać i jakie rośliny wybrać?

Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 253

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >