Stolarka odporna na mrozy
Zima to okres, w którym najtrudniej zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniach, ze względu na potrzebę ich ogrzewania. Na komfortowy mikroklimat wpływa nie tylko odpowiednia temperatura pomieszczenia, lecz również wiele innych zmiennych, które mają bezpośredni wpływ na organizm człowieka.
Czytaj dalej
Zima to najtrudniejszy czas pod względem zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach, ze względu na niskie temperatury zewnętrzne, słabą emisję światła, ucieczkę ciepła i potrzebę pokrywania strat poprzez ogrzewanie. Pod hasłem „komfortowy mikroklimat” kryje się cała gama czynników, jak temperatura powietrza, średnia temperatury powierzchni ścian, sufitów podłóg i okien, ruch powietrza, jego wilgotność czy doświetlenie. Jako optymalny poziom temperatury powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych podaje się 20°C, jednak wiele mieszkań jest przegrzewanych. Zimne okna oraz nieocieplone ściany wypromieniowują nieprzyjemny chłód, co odczuwamy jako dyskomfort. Najczęstszą reakcją w takich sytuacjach jest dogrzewanie pomieszczeń do wyższych temperatur. W efekcie wilgotność powietrza spada i pojawia się zjawisko wzbijania kurzu. Problemy te pomoże rozwiązać termomodernizacja, polegająca na wstawieniu energooszczędnych okien umożliwiających odpowiednią wentylację pomieszczeń.
Czytaj również: Ochroń poddasze przed mrozem
Jak okna wpływają na nasze samopoczucie?
Okna to potencjalnie największe źródło ucieczki ciepła z budynku, generujące nawet 20% strat. Nawet jeśli konstrukcja okien jest szczelna, zimne profile i szyby oddają temperaturę wnętrza do otoczenia, co od strony pomieszczenia odczuwamy jako promieniowanie chłodu. Na rynku są dostępne coraz cieplejsze okna, bazujące na nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych umożliwiających lepsze zapobieganie ucieczce ciepła. Dla przykładu w opatentowanych pasywnych oknach w technologii PVC Schüco Alu Inside zastosowano ciągłe, płaskie wzmocnienia aluminiowe zamiast stalowych kształtowników. Refleksyjne powierzchnie odbijają fale podczerwone z powrotem do pomieszczenia. W profilu zastosowano dodatkowe izolatory termiczne, siedem równoległych komór oraz trzypoziomowe uszczelnienia. Takie okno posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie pasywnym Uw ≤ 0,8 W/m2K. Nawet podczas surowej zimy temperatura na wewnętrznej powierzchni profilu nie spada odczuwalnie poniżej temperatury pomieszczenia. Montaż szczelnych okien często budzi obawy o właściwą wentylację pomieszczeń. Tutaj z pomocą przychodzą ukryte nawiewniki Schüco Vento i mikrowentylacja, w którą są standardowo wyposażane nowoczesne okna PVC, jednak nie tylko. O komfortowy mikroklimat mogą dbać również inteligentne aluminiowe okna sterowane automatycznie.
Czytaj również: Bezpieczna zima dzięki nowej technologii okien
- Oprócz krótkotrwałego intensywnego wietrzenia pomieszczeń zaleca się również stosowanie mikrowentylacji. Nowoczesne systemy okienne są natomiast wyposażone w specjalne nawiewniki, które samoczynnie regulują przepływ powietrza. Maksimum komfortu dają jednak okucia mechatroniczne połączone z systemami precyzyjnych czujników CO2 i temperatury, które automatycznie uchylają lub zamykają okno w zależności od warunków w pomieszczeniu. Takie rozwiązania są dostępne na przykład w energooszczędnych i pasywnych oknach aluminiowych z serii Schüco AWS – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. marketingu i produktu w firmie Schüco International Polska Sp. z o.o.
Czytaj również: Automatyczne okna dla seniora
W dobrym świetle
Drugą bardzo ważną funkcją okien jest doprowadzenie odpowiedniej ilości światła dziennego, co ma duże znaczenie szczególnie w okresie zimowym. Długotrwałe przebywanie w zacienionych pomieszczeniach czy przy zimnym, sztucznym oświetleniu może wpływać negatywnie na wzrok i psychikę ludzką. Ciepłe okna PVC mają zazwyczaj stosunkowo szerokie ramy, jednak i tutaj producenci starają się pójść o krok dalej. W oknach z serii Schüco PVC udało się zmniejszyć widoczną szerokość ram okiennych do minimum. Dodatkowo opracowano kształt profilu, na przykład w wersji Corona SI 82 Cava, który sprawia wrażenie znacznie smuklejszego, niż w rzeczywistości. Kupując okno, należy zapytać sprzedawcę dodatkowo o rodzaj zastosowanych przeszkleń. Ciepłe, podwójne a czasem nawet potrójne pakiety szybowe ograniczają przenikanie światła. Ten problem można rozwiązać stosując szyby o odpowiednio wysokim współczynniku przepuszczania światła Lt, podawanym w procentach. Im wyższy procent, tym jaśniejsze będą pomieszczenia.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...