Stolarka w wymiarze eko
Nowe okna i drzwi kupujemy przede wszystkim po to, aby zmniejszyć straty ciepła w budynku. Energooszczędność jest przecież jednym z głównych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę przy wyborze stolarki otworowej do naszego domu lub mieszkania. Zakupione przez nas wyroby nie osiągną jednak deklarowanych przez producenta parametrów, jeśli nie będą dobrze zamontowane.
Czytaj dalej
Szacuje się, że nieprawidłowo zainstalowana stolarka otworowa – okna i drzwi – jest odpowiedzialna za około 15-25% strat energii w budynkach jednorodzinnych. Mimo rosnącej świadomości inwestorów, do rzadkich nie należą jednak sytuacje, gdy po krótkim okresie eksploatacji nowego okna okazuje się, że rachunki za ogrzewanie zamiast się zmniejszyć urosły, a dodatkowo na ścianie zaczynają się rozwijać nieestetyczne wykwity w postaci grzybów i pleśni. Są to efekty niewłaściwie przeprowadzonego montażu. Omówimy je na przykładzie okna i drzwi.
Czytaj również: Drzwi przeciwpożarowe o profil aluminiowy z przekładką termiczną
Mądry Polak...przed szkodą
Jakość izolacyjności cieplnej stolarki okiennej określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on mniejszy, tym wyrób jest „cieplejszy". Na równi z parametrami samego produktu, na jego właściwości termiczne ma jednak wpływ montaż. Największe straty ciepła generuje źle zaizolowane połączenie przestrzeni pomiędzy stolarką a murem. Szczelinę tą najczęściej wypełnia się pianą montażową (lub specjalną taśmą rozprężną), której zadaniem jest uszczelnienie i, dzięki elastyczności, umożliwienie „pracowania" oknu, które na skutek zmian temperatury zmienia swoje rozmiary.
Piana powinna być wyciśnięta równomiernie, na oczyszczone podłoże, tak, aby całkowicie wypełnić szczelinę. Popełnione tutaj błędy montażowe łatwo zamaskować, gdyż przestrzeń ta jest następnie tynkowana i malowana. Przez jakiś czas możemy żyć więc w nieświadomości, że nasze okno jest źle zainstalowane, a później, w trakcie eksploatacji mogą pojawić się m.in. niekontrolowane przewiewy zimnego powietrza (widoczne czasem poprzez poruszanie się firanki) czy też skraplanie się pary wodnej na szybie i profilu okiennym.
Powyższe sygnały świadczą o złym montażu i mają przełożenie na starty ciepła w budynku, a co za tym idzie również na wydatki poniesione na jego ogrzewanie. Jednocześnie naprawa takich błędów jest kosztowna i długotrwała – oznacza bowiem, że w praktyce instalację wyrobu trzeba powtarzać od początku. Dlatego o odpowiednią jakość montażu należy właściwie zadbać. – Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług fachowych, certyfikowanych monterów. Opinie na ich temat możemy uzyskać u producenta zakupionej stolarki, cennych informacji mogą też dostarczyć użytkownicy forów budowlanych. Zanim fachowcy przystąpią do pracy, ustalmy z nimi jak będzie przeprowadzony montaż, nie wahajmy się też pytać o szczegóły. Wiedzę i porady na temat instalacji możemy znaleźć np. na stronie internetowej dobrymontaz.com – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ".
Czytaj również: Okna w trosce o bezpieczeństwo
Dobry montaż uzasadniony ekonomicznie i ekologicznie
Dobry, przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami i wytycznymi producenta stolarki montaż zapewnia długotrwałą, bezproblemową eksploatację wyrobu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrane przez nas okna i drzwi były właściwie zamontowane?
W przypadku zewnętrznych drzwi wejściowych, które mają stanowić barierę przed zimnem i działaniem czynników atmosferycznych, bardzo istotne jest wykonanie tzw. ciepłego montażu warstwowego, według zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz". Składają się na niego trzy warstwy, spełniające różne funkcje: wewnętrzna warstwa paroszczelna (taśma paroszczelna), środkowa warstwa termoizolacyjna (najczęściej piana montażowa) i zewnętrzna warstwa paroprzepuszczalna (taśma paroprzepuszczalna).
Poza wspomnianymi wyżej czynnikami, istotne jest również tempo przeprowadzania prac montażowych. W skrócie można powiedzieć, że szybki montaż nie jest zazwyczaj montażem dobrym. Z reguły monterzy spieszą się, nam jako inwestorom również zależy na czasie i na tym, aby praca została wykonana jak najszybciej. Tymczasem przy instalacji konieczne jest zachowanie wszystkich zalecanych przedziałów czasowych, jeśli chodzi np. o utwardzenie się piany poliuretanowej czy wysychanie wykorzystywanych tu klejów.
Kolejna kwestia to koszty montażu. Rozeznanie się na rynku pozwoli nam poznać panujące ceny, zarówno samych materiałów, jak i usług fachowców. Naszą uwagę powinny zwrócić sytuacje, w których cena wydaje się podejrzanie niska lub proponuje się nam rezygnację z pewnych elementów, co ma sprawić, że inwestycja będzie tańsza. Osiągnięte tu oszczędności mogą jednak szybko zamienić się w straty, jeśli okaże się, że montaż wykonany został nieprawidłowo i trzeba go poprawiać.
Dobry montaż jest uzasadniony ekonomicznie i ekologicznie, ma też istotne przełożenie na nasz komfort. Prawidłowo zainstalowane okna i drzwi pozwalają na ograniczenie wydatków na ogrzewanie budynku i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki prawidłowej instalacji, wietrzenie domu lub mieszkania następuje tylko poprzez uchylenie lub rozszczelnienie okna, a nie na skutek jego nieszczelności, kiedy to ciepło ucieka na zewnątrz bez żadnej kontroli.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...