Stosowanie przesuwnych wielkoformatowych okien

Stosowanie przesuwnych wielkoformatowych okien

Stosowanie przesuwnych wielkoformatowych okien w projektach nowoczesnych budynków to zabieg służący zarówno kształtowaniu estetyki elewacji, jaki i kreowaniu niepowtarzalnej atmosfery we wnętrzach. Czytaj dalej

 

Z tego względu coraz częściej wykorzystują je w swoich projektach architekci, których projekty opierają się na idei minimalizmu i wykorzystaniu światła jako samodzielnego środka wyrazu.


Czytaj również: Szkło antykondesacyjne

 

Największe możliwości w zakresie kształtowania elewacji budynków dają szwajcarskie okna bezramowe PanoramAH! Stworzone z myślą o ambitnych autorskich projektach budynków dają architektom nieograniczoną swobodę kształtowania elewacji budynków i wykorzystania okien przesuwnych zarówno w pionie, jak i w poziomie.

 

PanoramAH! zacierają granicę między wnętrzem domu a jego otoczeniem

 

Szeroka perspektywa

 Okna przesuwne pod wieloma względami zarówno praktycznymi, jak i estetycznymi przewyższają tradycyjne okna uchylne. Przede wszystkim mogą one osiągać znacznie większe rozmiary niż tradycyjne okna rozwierane. Poza tym po ich otwarciu nie zajmują przestrzeni wewnątrz pomieszczenia i tym samym nie determinują możliwości jej zagospodarowania.

 

Efektowne, wielkoformatowe przeszklenia nadają bryle budynku lekkości i elegancji, Habitage P, projekt pracownia architektoniczna OAB Ferrater y Associados

 

 

- Produkowane na indywidualne zamówienie okna PanoramAH! dają architektom ogromne możliwości. Jest to obecnie jeden z niewielu na świecie systemów okiennych, którego pojedynczy element może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów. Ponadto posiadają one najwęższe z możliwych (2 cm) profile aluminiowe, które po zamontowaniu stają się całkowicie niewidoczne – mówi Łukasz Kabarowski, architekt i właściciel pracowni architektonicznej KMA.

 

Czytaj również: Rolety antywłamaniowe

 

System okien bezramowych PanoramAH! sprawia, że krajobraz za oknem staje się częścią wystroju wnętrza 

 

Okna PanoramAH! charakteryzują się prostą konstrukcją. Do ich budowy wykorzystywany jest system lekkich i bardzo wąskich profili. Minimalne aluminiowe ramy zapewniają doskonałe działanie elementów o powierzchni sięgającej nawet 18 m2 i o masie większej niż 1 tona. Skrzydła przesuwają się względem siebie poruszając po niezależnych torach jezdnych. Nie ma limitu liczby skrzydeł okiennych, które dodatkowo mogą być wyposażone w napęd elektryczny. Możliwe jest zaprojektowanie systemu okiennego nawet do czterech torów, a potrójne szyby dają systemowi wyjątkową wydajność cieplną.

 

System okien bezramowych PanoramAH! sprawia, że krajobraz za oknem staje się częścią wystroju wnętrza 


Okna na poziomie przesuwne w pionie

Innym ciekawym, choć w Polsce raczej rzadko spotykanym i niedocenianym wariantem okien przesuwnych są okna gilotynowe (nożycowe). Ruchome w linii góra-dół szyby oszczędzają miejsce wewnątrz domu i stanowią oryginalną alternatywę dla tradycyjnych rozwieranych skrzydeł. Są one bardzo proste w obsłudze,  a otwarte skrzydło można pozostawić w dowolnym położeniu. Dzięki temu wentylacja pomieszczenia jest optymalna. Doskonale sprawdzają się np. w kuchni nad zlewem, ponieważ mogą zaczynać się od samego blatu i nie kolidują z nim przy otwieraniu.

 

Czytaj również: Okucia w oknach aluminiowych

 

Okno gilotynowe PanoramAH! wprowadza ciekawe estetycznie podziały i doskonale sprawdza się w kuchni nad zlewem

 

- Dzięki wykorzystaniu systemu przesuwnego uzyskujemy maksymalną funkcjonalność zabudowanego pomieszczenia z zapewnieniem należytego bezpieczeństwa, gdyż okna gilotynowe nie otworzą się same np. w wyniku gwałtownego podmuchu wiatru. Dodatkowo wprowadzają one ciekawe estetycznie podziały, umożliwiając wykonanie bardzo szerokiego okna bez pionowego podziału – mówi Łukasz Kabarowski.

 

Okna gilotynowe PanoramAH! zostały wykorzystane przez architektów z OAB Ferrater y Associados. Na zdjęciu wnętrze łazienki domu, który został wybudowany w Barcelonie

 

Poziome okna nożycowe PanoramAH! to połączenie zaawansowanej technologii i doświadczenia szwajcarskich projektantów. Prosta minimalistyczna koncepcja projektowa sprawia, że profile okienne są całkowicie ukryte, a jedyną jego widoczną częścią są bardzo cienkie poziome szprosy między taflami. Okna są wykonywane na zamówienie, dzięki czemu można je dopasować do wymagań projektu. 

 

Źródło: Panoramah! / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 334

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >