Strategiczny sektor polskiego przemysłu cementowego

Strategiczny sektor polskiego przemysłu cementowego

Jesteśmy otwarci na zmiany mające ochronić polski przemysł cementowy i wzmocnić go w takim wymiarze, aby był konkurencyjny - powiedział Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii podczas debaty „Przemysł cementowy buduje polską gospodarkę” i prezentacji raportu EY Polska „Wpływ przemysłu cementowego na gospodarkę Polski”. Czytaj dalej

 

Strategiczny sektor cementowy

Zdaniem wiceministra Michała Jarosa, sektor cementowy ma strategiczne znaczenie zarówno dla gospodarki Unii Europejskiej, jak i dla gospodarek lokalnych.

 

„Rząd Polski zdaje sobie sprawę, że głównym wyzwaniem stojącym przed przemysłem cementowym jest utrzymanie konkurencyjności przy jednoczesnej realizacji ambitnych celów klimatycznych” - mówił Michał Jaros.

 

Strategiczny sektor polskiego przemysłu cementowego

 

W ciągu 4 lat branża cementowa zwiększyła wpływy do sektora finansów publicznych o 71% i wpłynęła na zwiększenie zatrudnienia o prawie 2 tysiące osób. Takie wnioski płyną z raportu EY Polska, który prezentował Piotr Dybka. W 2021 sektor cementowy wygenerował w Polsce 5,1 mld PLN wartości dodanej - o 34% więcej niż w 2018.

 

Zagrożenie ze wschodu

„Nie ma budownictwa bez cementu” - mówił Andrzej Reclik, członek zarządu SPC i prezes zarządu Heidelberg Materials Polska, podkreślając wartość dodaną obu tych sektorów, która przekracza 300 mld zł.

 

Dodał, iż branża cementowa powinna być traktowana jako strategiczna. „Przed naszą gospodarką stoi bowiem ogromne wyzwanie, związane z transformacją energetyczną - w tym budową elektrowni atomowej. Rosną także wydatki na zbrojenia, co wiąże się z kolejnymi nakładami inwestycyjnymi” - tłumaczył Andrzej Reclik.

 

Kolejnym wyzwaniem są ceny energii, które Polska ma jedne z najwyższych w UE. Równocześnie import cementu spoza Wspólnoty powoduje zachwianie konkurencji i jest sprzeczny z ideą Zielonego Ładu.

 

Strategiczny sektor polskiego przemysłu cementowego

 

Czytaj również: 10 000 wież monitorujących BauWatch w 2024 roku. Jak ochraniać place budowy

 

„Jako sektor cementowy mierzymy się z lawinowo rosnącym importem spoza UE, w tym z Ukrainy” - komentował przewodniczący SPC, Krzysztof Kieres. Bilans 2024 to 652 tys. ton cementu z Ukrainy, a prognozy na 2025 mówią o ponad milionie ton, co odpowiada produkcji średniej wielkości cementowni w Polsce. Zagrożeniem jest także import klinkieru i cementu statkami z Turcji, Egiptu, Maroka, co wiąże się ze śladem węglowym szacowanym na 15-25% większy.

 

Krzysztof Kieres dodał, iż konkurencja musi się odbywać na porównywalnych zasadach. Na forum krajowym i UE branża postuluje o ograniczenie importu cementu z Ukrainy. Jest to możliwe na poziomie umowy handlowej z Ukrainą lub na poziomie krajowym poprzez wprowadzenie kontyngentów ilościowych.

 

Silna cementownia to silna gmina

Z raportu EY Polska wynika, że najwyższe wartości dodane branża cementowa przynosi w regionach, gdzie zlokalizowane są zakłady, czyli w województwach: świętokrzyskim (1,2 mld PLN), opolskim (748 mln PLN), śląskim (667 mln PLN), kujawsko-pomorskim (463 mln PLN) i łódzkim (461 mln PLN).

 

W województwie świętokrzyskim działają 3 cementownie, które odpowiadają za 35% krajowej produkcji, stąd też obawy - wynikające z wpływu importu na konkurencyjność sektora.

 

Łukasz Gryń, wójt Gminy Nowiny, na terenie której działa cementownia, mówił o roli zakładu dla lokalnej gospodarki. Jest ona największym płatnikiem podatku w gminie, a firmy kooperujące z nią to ok. 1200 miejsc pracy. Jednak sektor musi się mierzyć z szeregiem obciążeń, takich jak regulacje klimatyczne oraz nieuczciwa konkurencja spoza UE - to zagrożenie ze wschodu.

 

„Silna cementownia to silna gmina” - dodał Piotr Ślęzak, burmistrz Miasta i Gminy Ożarów, wskazując trzy główne obszary wpływu cementowni na funkcjonowanie samorządu: zapewnianie miejsc pracy, zasilanie budżetu gminy oraz wsparcie w działaniach kulturalnych i sportowych.

 

Strategiczny sektor polskiego przemysłu cementowego

 

Czytaj również: Co ekoustawy i CSRD zmienią w branży budowlanej w 2025 roku?

 

Pełna relacja z wydarzenia: www.polskicement.pl/aktualnosci/trzeba-chronic-polski-przemysl-cementowy-i-wzmocnic-go-by-byl-konkurencyjny

 

Raport EY Polska „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”: 

www.polskicement.pl/aktualnosci/raport-ey-polska-rosnie-znaczenie-branzy-cementowej-dla-budownictwa-gospodarki-i-budzetu-panstwa

2025-01-23
Źródło: Stowarzyszenie Producentów Cementu / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 325

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >