Struktura kamienia na ścianie

Struktura kamienia na ścianie

Trawertyn znany jest już od czasów Starożytnego Egiptu. Dawniej był to materiał budulcowy, który służył także do wyrobu rzeźb, czy elementów ozdobnych. Współcześnie trawertyn wykorzystywany jest jako materiał o charakterze dekoracyjnym. Jak samodzielnie stworzyć we wnętrzu efekt z charakterystyczną strukturą kamienia posiadającą ozdobne wżery i ubytki?

 

Trawertyn to odmiana wapienia charakteryzująca się porowatą strukturą. Ma jasną barwę, jednak często posiada wybarwienia w ciemniejszych odcieniach. Jak stworzyć klimatyczne pomieszczenie, które odda taką fakturę, bez konieczności sprowadzania oryginalnej skały? W tym przypadku pomocny okaże się JEGER Trawertyn, nowy efekt dekoracyjny z linii JEGER Deco Effect, odzwierciedlający szlachetne piękno naturalnego kamienia.

 

Czytaj również: Morski akcent na ścianie

 

Nim przystąpimy do nakładania efektu dekoracyjnego pamiętajmy, że JEGER Trawertyn wymaga podłoża mocno związanego, gładkiego oraz suchego. Ściana musi być także oczyszczona ze starych powłok malarskich oraz wolna od kurzu i tłustych plam. Przed nałożeniem efektu JEGER Trawertyn zaleca się pomalowanie powierzchni gruntem zwiększającym przyczepność, np. JEGER Grunt sczepny, który poza właściwościami zwiększającymi przyczepność, stanowi również warstwę podkładową, pozwalająca na wykonanie efektu już przy nałożeniu jednej warstwy. Skraca to znacznie czas oraz koszt wykonania efektu” – radzi ekspert marki JEGER.

 

Czytaj również: Najnowsze tynki, gładzie i ocieplenia

 

 

JEGER Trawertyn to produkt gotowy do użycia, jednak zanim rozpoczniemy pracę, należy go dokładnie wymieszać. Efekt dekoracyjny nakładamy na ścianę pacą ze stali nierdzewnej na grubość ziarna i od razu wygładzamy powierzchnię. Musimy pamiętać, że nakładana warstwa powinna mieć odpowiednio dostosowaną grubość, aby w czasie jej rozprowadzania, zawarte w produkcie kruszywo nie powodowało rys na dekorowanej powierzchni. Po nałożeniu na ścianę warstwy JEGER Trawertyn, w momencie jego przesychania, krawędzią pacy lub szpachelką wykonujemy nieregularne wżery i ubytki. Mogą one być pionowe lub poziome, zależnie od naszej inwencji twórczej. Wżery można wykonać także za pomocą wałka malarskiego o długim włosiu.  

 

Czytaj również: Letnie inspiracje aranżacji wnętrz 

 

Po ich wykonaniu, ścianę pokrytą efektem dekoracyjnym należy delikatnie wygładzić pacą, dobierając siłę nacisku w taki sposób, aby powierzchnia była jak najbardziej gładka. Po całkowitym wyschnięciu warstwy efektu dekoracyjnego, które nastąpi w przeciągu 6-12 godzin, możemy przystąpić do lakierowania powierzchni używając do tego odpowiedniego produktu np. JEGER Lakier zabezpieczający. Lakier musimy rozprowadzić bardzo starannie na całą powierzchnię Trawertynu za pomocą pędzla. Po jego całkowitym wyschnięciu (około 2-3 godziny), możemy przystąpić do ostatniego etapu prac, a mianowicie wybarwiania wżerów w wybranym kolorze. W tym celu stosujemy np. JEGER Werniks do wybarwiania wżerów w trawertynie. Werniksem pokrywamy Trawertyn na powierzchni około 1m2 i od razu, zanim zacznie przysychać, rozpoczynamy zmywanie nadmiaru Werniksu z gładkiej powierzchni, pozostawiając go tylko we wżerach. Najlepiej wykonać tę czynność mokrą gąbką, którą należy często płukać w wodzie, by nie pozostawiała nieestetycznych zacieków. W ten sposób najwięcej Werniksu pozostanie w ubytkach i wżerach, co nada dekorowanej powierzchni interesującego wykończenia”. Mokrą powierzchnię przecieramy do sucha białym papierem lub szmatką nie powodującą zabarwień i  dobrze wchłaniającą wodę” – informuje Wojciech Rybiński.

 

Czytaj również: Wakacyjny pokój dziecka

 

 

JEGER Trawertyn to oryginalny efekt dekoracyjny inspirowany naturalnym pięknem kamienia. Dzięki gotowemu do samodzielnego użycia i łatwemu w aplikacji efektowi dekoracyjnemu, będziemy w stanie własnoręcznie nadać wnętrzom nowy wymiar, stwarzając na ścianach nieregularną, intrygującą fakturę.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ściany w nasyconej palecie barw jesieni Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
  • Oświetlenie do domu Liczba postów: 73 Grupa: Ciekawe pom... Preferuję naturalne oświetlenie, dlatego oprócz konwencjonalnych źródeł światła używam naturalnych świec. Dodają romantyzmu i komfortu każdemu pomieszczeniu. Sz...
  • kamień dekoracyjny na ścianie Liczba postów: 34 Grupa: Porady i op... W ramach poszerzania świadomości ekologicznej firma wprowadziła do oferty dekoracyjne elementy do wnętrz, które są wytwarzane z recyklingowanych materiałów. Każ...
  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 449 Grupa: Porady i op... Ja uważam, że warto korzystać z usług projektantów wnętrz. Od rozplanowania umeblowania itd. zależy nasz późniejszy komfort korzystania z domu/mieszkania, więc....
  • Ciekawa aranżacja wnętrz Liczba postów: 224 Grupa: Wnętrza Gdzie umieścić takie poręcze do ćwiczeń - https://hop-sport.pl/porecze-do-cwiczen, jeśli nie mam specjalnego pomieszczenia na to? Po prostu sypialnia? Bo w poko...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 320

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >