Stylowa umywalka do łazienki
W łazience albo w toalecie. Mała lub duża. Wisząca, a może ustawiona na szafce? Możliwości jest wiele, najważniejsze jednak, by wybierając najlepszą dla siebie umywalkę, określić jej główne przeznaczenie oraz potrzeby użytkowników i jednocześnie zadbać o dopasowanie jej do wnętrza, w którym się znajdzie
Czytaj dalej
Zanim zdecydujemy się na konkretny typ umywalki, warto przemyśleć kilka kwestii związanych z późniejszym użytkowaniem, a także wkomponowaniem jej w określoną przestrzeń. Znaczące będą więc nie tylko rozmiary i kształt, ale też dopasowanie do całości i metrażu pomieszczenia.
Czytaj również: Nowoczesny stelaż podtynkowy
Mała toaleta
Jeśli umywalka docelowo znajdzie się w toalecie i służyć będzie jedynie myciu rąk, warto wybierać raczej niewielkie lub średnie modele. Zazwyczaj najmniejsze z nich mają 40-45 cm szerokości. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy pomieszczenie jest skromnych rozmiarów i każdy centymetr przestrzeni jest istotny. Jeśli toaleta jest wąska, wtedy warto też sprawdzić głębokość umywalki i jej kształt (np. czy krawędzie są szerokie, a sama misa relatywnie pojemna). Kolejną kwestią jest miejsce, w którym zamontowana zostanie bateria - determinuje to wybór umywalki, nie każdy model posiada bowiem odpowiedni otwór konieczny do jej umieszczenia. Baterie sztorcowe można instalować zarówno centralnie, jak i w jednym z rogów – trzeba to jednak przewidzieć, zanim kupimy umywalkę. Jeżeli bateria zostanie przymocowana do ściany, wtedy z powodzeniem można wybierać spośród modeli, nieposiadających otworów.
Czytaj również: Seria ceramiki o pięknych i prostych kształtach
Kolejną ważną kwestią, jest sposób mocowania. Opcji mamy kilka – możemy zdecydować się na typ wiszący, zamontowany jedynie do ściany lub podparty dodatkowo postumentem albo półpostumentem. Praktyczne są warianty meblowe, które mocuje się do specjalnie wyprofilowanych szafek.
- Jest to funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pod umywalką zyskujemy miejsce na środki czystości czy np. ręczniki do rąk – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. – Należy jednak pamiętać, że najczęściej model umywalki dostosowany jest już do konkretnego typu szafki, która przeważnie stanowi jeden z elementów kompletu lub serii.
W przestronnej łazience
Jeśli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, a umywalka spełniać będzie kilka funkcji (nie tylko mycie rąk, ale też zębów i głowy lub pranie ręczne), uwagę powinniśmy kierować raczej na modele o większych rozmiarach (55-60 cm). W takich przypadkach przeważnie będą to warianty meblowe, nablatowe lub wpuszczane – takie, które wymagają dodatkowego podparcia. Asortyment na rynku jest szeroki, zatem dobranie umywalki, która będzie harmonijnie komponować się zarówno z nowoczesnymi, jak i bardziej tradycyjnymi wnętrzami, nie jest problemem.
Czytaj również: Łazienka bez przeszkód
– Ważne jednak, by dobierać poszczególne elementy wnętrza tak, żeby wzajemnie do siebie pasowały. W tym celu producenci wprowadzają na rynek całe serie wyposażenia łazienkowego. Te zaś pomagają klientom stworzyć spójne estetycznie aranżacje – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.
Jeśli budżet i metraż łazienki na to pozwalają, warto zastanowić się nad zamontowaniem dwóch umywalek obok siebie. Ma to uzasadnienie zwłaszcza, gdy korzysta z nich kilkoro domowników. Wyjątkowo elegancko prezentują się modele mocowane na blacie. Mogą one przybierać różne, oryginalne kształty, w tym modnej w ostatnim czasie misy.
Czytaj również: Toaleta i bidet w jednym
Choć wydawać by się mogło, że to drobiazg, powinniśmy też przemyśleć kwestię późniejszego ustawienia wszelkiego rodzaju kosmetyków i przyborów higienicznych, z których na co dzień korzystamy. Sporo miejsca zyskamy właśnie dzięki zamontowaniu wspomnianych wcześniej blatów lub takich modeli umywalek, które posiadają szeroką krawędź przyścienną. Oczywiście alternatywą są też wszelkiego rodzaju półeczki albo mocowane do ściany kubki, mydelniczki lub dozowniki.
Jeżeli wiemy, że użytkownikami naszej łazienki będą też osoby starsze lub niepełnosprawne, zawczasu koniecznie musimy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Wbrew pozorom nie tylko WC i kabina prysznicowa, ale też umywalka może być dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. – Ważna w tym przypadku będzie nie tylko wysokość, na której zostanie ona zamontowana, ale też jej specyficzny kształt. Umywalki takie charakteryzują się specjalnie zaprojektowaną linią przedniego rantu, która umożliwia wygodny dojazd osobom poruszającym się na wózku lub myjącym się w pozycji siedzącej – tłumaczy Aneta Dziedzina.
Z jakiego materiału
Nieprzypadkowo największą popularnością cieszą się wciąż umywalki ceramiczne. Nie tylko dlatego, że jest to materiał uniwersalny, trwały i wygodny w utrzymaniu. Jego dodatkową zaletą jest też korzystny stosunek jakości do ceny. Na rynku dostępne są jednak również umywalki wykonane na przykład ze szkła, stali, granitu a nawet tworzyw sztucznych. Jeżeli więc budżet nie stanowi problemu, fantazja inwestora jest niemal nieograniczona.
Źródło: inplusPR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...