Sufit nie musi być biały

Sufit nie musi być biały

Pierwsze skojarzenie, gdy powiemy sufit podwieszany od razu przywołuje w wyobraźni siatkę modułów pod stropem i biały kolor. Taki klasyczny sufit wybierany jest ze względu na dobre właściwości akustyczne, rozsądną cenę i łatwość montażu. Ale czy najpoluraniejszy sufit z widoczną konstrukcją musi być taki monotonny? Wybór kolorów sprawia, że architekci nawet przy standardowym, ekonomicznym rozwiązaniu mogą stworzyć niecodzienny wystrój wnętrza.

 

Sufit jest najbardziej widoczną częścią pomieszczenia. Gładka płaszczyzna tworzy, więc nastrój we wnętrzu i nadaje mu ton. W każdym z budynków użyteczności publicznej od biurowców, przez urzędy, banki, szkoły, obiekty medyczne, gdy podniesiemy głowę do góry zobaczymy zainstalowany tam sufit podwieszany. Wprowadzenie takich modułowych sufitów do wnętrz ma wiele zadań. Głównie chodzi o poprawę akustyki w pomieszczeniu, ale także względy estetyczne – sufity zasłaniają biegnące nad nimi okablowanie, instalacje techniczne i wentylacyjne. Tam, gdzie liczy się nie tylko funkcjonalność pomieszczeń, ale także ich wygląd architekci stawiają na nietypowe rozwiązania i kolory na suficie. Pojawiają się więc wyspy akustyczne o nieregularnych kształtach, falujące sufity i moduły połączone ze sobą tak, iż konstrukcja nośna nie jest widoczna.

 

 

Czytaj również: Płyta sufitowa - estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie

 

Jednak od lat na rynku króluje najbardziej popularne rozwiązanie, czyli sufit w krawędzi A. Poznamy go po tym, że powierzchnia podzielona jest wyraźnie na moduły, a poszczególne płyty sufitowe leżą na widocznej z dołu konstrukcji z profili o szerokości 24 lub 15 mm. To najbardziej klasyczne rozwiązanie wybierane jest z kilku powodów. Montaż
i demontaż płyt jest szybki i łatwy. Płyty montowane są od góry na konstrukcji, a także mają krawędzie cięte na prosto, co  jest wygodne dla ekip budowlanych. W razie potrzeby docięcie jest niezmiernie proste i wykonać je można klasycznym nożykiem do tapet. Płyty spełniają najwyższe wymagania odnośnie poprawy warunków akustycznych, a do tego są ekonomicznym rozwiązaniem. Nic dziwnego, że montowane są w większości obiektów.

 

 

Nie musi być biało

Ale sufit w krawędzi A nie musi oznaczać monotonnej białej powierzchni, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dostępne na rynku moduły mają różne wymiary, np. 600x600 mm lub bardziej podłużne 1200x600 mm, i co najważniejsze różne kolory. – Właściciele budynków i architekci często myślą schematami. Jeśli ma być ekonomicznie, wybierają widoczną konstrukcję i najbardziej popularne białe płyty. Tymczasem w podobnym budżecie można znaleźć kolorowe rozwiązania, które nadadzą wnętrzu charakter – wyjaśnia Mirosław Jucha, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią w firmie Rockfon.Dla architektów i projektantów wnętrz to furtka do tego, by postawić na design i niebanalny wystrój, ale jednocześnie zmieścić się w ograniczonym budżecie ustalonym przez inwestora.

 

 

W ofercie Rockfon znaleźć, więc można płyty akustyczne w krawędzi A w jasnych pastelowych tonacjach, barwy naturalne, ale i silne odcienie  jak zieleń, czerwień, czy mocno nasycony kolor żółty. Zastosowanie akcentów kolorystycznych na płaszczyźnie sufitu pozwala nadać wnętrzu odpowiedni charakter. Żywe kolory to silny punkt, przyciągający uwagę, pozwalają bawić się wystrojem. Stosowane są często we wnętrzach pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci – w przedszkolach, szkołach lub szpitalach dziecięcych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by energetyczne kolory montować także w pomieszczeniach biznesowych jak m.in. biura. Szczególnie, że coraz więcej firm dostrzega potrzebę wyróżnienia się poprzez aranżację niebanalnych przestrzeni do pracy. W wybranych wnętrzach architekci pokusić się mogą nawet o bardzo ciemne granatowe lub czarne sufity. Przy takim jednak rozwiązaniu konieczna jest instalacja odpowiedniej liczby punktów oświetleniowych, gdyż ciemny sufit odbija naturalne światło jedynie w  znikomym stopniu.

 

 

Czytaj również: Nowoczesny sufit podwieszany

 

Naturalne, pastelowe kolory na suficie pozwalają jednocześnie uspokoić wnętrze, ale nie wkrada się tu monotonia kojarzona z białym sufitem. Jasne wykończenie sufitów pozwala też osiągnąć lepszy współczynnik rozproszenia światła odbitego nawet do ok. 70 proc. By całość kolorowego sufitu w widocznej krawędzi A miała spójną estetykę, w odpowiednim kolorze wykonywana jest także sama konstrukcja. Listwy mają barwę zbliżoną do odcienia modułów akustycznych, dzięki czemu siatka konstrukcji jest widoczna, ale współgra z płytami sufitowymi.

Źródło: Fairplay / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19435 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 265

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >