Sufity szpitalne – dlaczego warto o nich wspomnieć
Kiedy przychodzi nam na myśl słowo „szpital“, mamy różnorakie skojarzenia. Z jednej strony powinno to być miejsce, gdzie chcemy wyzdrowieć, nabrać sił, pozbyć się choroby i niepokojów.
Czytaj dalej
Z drugiej jednak, obiekty te w Polsce nacechowane są mocno pejoratywnie - kiepskie jedzenie, niemiła opieka, spartańskie warunki bytowe. Nikt z nas, zapytany o tę placówkę, nie zastanowi się nad jej aspektem architektonicznym, a przecież taki szpital buduje się inaczej niż domek jednorodzinny. Zatem skoro inaczej, to jak? W tym artykule postaram się opowiedzieć trochę o temacie - nomen omen – specyficznym, bowiem dotyczyć on będzie… szpitalnych sufitów. Ponad rok temu wprowadzono na polski rynek coś znacznie odmiennego od dotychczasowych standardów. Były to mianowicie akustyczne sufity podwieszane, które mają swoje zastosowanie tam, gdzie ze szczególną ostrożnością dba się o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, odpowiednie nagłośnienie i higienę – czyli we wspomnianych wyżej szpitalach.
Pomimo tego, że w Polsce istnieją specjalne ustawy, mówiące o wymogach sanitarno – - epidemiologicznych oraz zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, są one na tyle nieprecyzyjne, że warto przybliżyć w tym wypadku praktyki europejskie. We Francji obowiązuje bardzo wymagająca norma, która rozstrzyga, jak powinno być rozprowadzone powietrze w pomieszczeniach czystych. Francuzi, poprzez swój rygor, dbają, by jakość powietrza zapewniała zarówno pacjentom w salach, jak i tym oczekującym w poczekalniach najmniejsze z możliwych ryzyko zakażenia. W Anglii natomiast powstała specjalna norma dotycząca wyłącznie szpitalnych sufitów.
Chodzi w niej głównie o to, by zapewnić potencjalnym pacjentom doskonałe warunki higieniczne i bezpieczeństwo w razie pożaru. Dokonano specjalnego zabiegu, w którym podzielono sufity na sześć kategorii. Głównym kryterium w tym wypadku była obrona przed niepożądanym ogniem, czyli wilgotność i właściwości fizyczne płyt sufitowych.
Wróćmy jednak do naszych, polskich sufitów. Kiedy wspominamy o akustycznych sufitach podwieszanych, skierowanych przede wszystkim na placówki szpitalne, warto zapamiętać, iż są one zrobione ze szklanej waty mineralnej, czyli nie mają w sobie żadnych substancji odżywczych. Dzięki temu mamy pewność, że nie rozwiną się w nich niepożądane, szkodliwe mikroorganizmy.
Gdyby niespodziewanie przyszło ewakuować pacjentów ze szpitala z powodu rozprzestrzeniającego się pożaru, w większości przypadków byłoby to bardzo przykre, niemożliwe wręcz działanie. Dlatego w takich szczególnych miejscach, gdzie walczy się o ludzkie zdrowie i życie, bardzo istotne jest stosowanie niepalnych materiałów budowlanych. W takich przypadkach akustyczne sufity podwieszane sprawdzają się idealnie. Są bezpieczne, chronią przed, powstałym wskutek pożaru, dymem i nie dopuszczają do rozprzestrzenienia się ognia. Spełniają wszystkie wymogi. Wyrażając chęć zastosowania w szpitalu sufitu akustycznego, mamy do wyboru trzy rozwiązania. Sufit STANDARD, PLUS i AIR. Pierwszy typ to swoista ekonomia. Przeznaczony jest dla pokoi pielęgniarek, poczekalni czy pokoi administracyjnych. Sufity STANDARD spełniają wszystkie wymogi higieniczne, przeciwpożarowe i dotyczące czyszczenia. Ten ostatni zabieg jest niezwykle banalny – wystarczy zwykła, wilgotna ściereczka.
Sufit PLUS to majstersztyk w swojej klasie. Stosuje się go w bardzo wymagających pomieszczeniach, takich jak: sale porodowe, intensywne terapie czy gabinety zabiegowe. Są to obiekty o szczególnie rygorystycznych zasadach higieny i dezynfekcji. Płyty sufitowe wydzielają bardzo małą ilość cząsteczek, dzięki czemu zaliczane są do najbardziej higienicznych. Powierzchnie sufitu PLUS są niezwykle odporne na działanie wody i detergentów, dlatego tak ważne jest czyszczenie ich za pomocą pary.
Ostatnim typem jest sufit AIR. Jak sama nazwa wskazuje, używa się go w pomieszczeniach, gdzie odbywa się duża cyrkulacja powietrza. Sufit AIR idealnie nadaje się do sal operacyjnych i pooperacyjnych, gdzie zwraca się szczególną uwagę na zapobieganie rozprzestrzeniania się zakażeń w powietrzu. AIR wydziela mało cząsteczek, posiada szczelne krawędzie i nie przepuszcza powietrza. Podobnie jak sufit PLUS jest odporny na wodę i detergenty, więc czyści się go za pomocą pary.
Po tych krótkich, acz konkretnych spostrzeżeniach można łatwo zauważyć, jak istotną rolę w szpitalach odgrywają sufity. Na pierwszy rzut oka szpitale wydawać się mogą normalnymi, standardowymi budynkami, jednak trzeba zdać sobie sprawę, że właśnie te placówki ratują ludzkie życie i muszą działać tak, by te zdrowie poprawiać i ulepszać. A robić to powinny nie tylko odpowiednimi lekami i zabiegami, ale także za pomocą wysokich standardów architektonicznych. Nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...