Surrealistyczne schody na Festiwalu w Londynie

Surrealistyczne schody na Festiwalu w Londynie

Endless Stair, czyli surrealistyczna konstrukcja z piętnastu połączonych kondygnacji schodów wykonanych z paneli z tulipanowca amerykańskiego, została oficjalnie zaprezentowana szerokiej publiczności. Jest to największa atrakcja tegorocznego Festiwalu Designu w Londynie. Czytaj dalej

 

Instalacja jest wynikiem współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) ze studio architektonicznym dRMM oraz firmą inżynieryjną Arup. Składa się ona ze 187 schodów, które skręcają w różnych kierunkach, co nadaje konstrukcji surrealistycznego wymiaru i zapewnia zwiedzającym wiele sposobów jej odkrywania. Konstrukcja jest przykładem zrównoważonego projektowania oraz ukazuje ogromny potencjał nowej technologii klejenia drewna technologią warstwową. Usytuowana na placu przed galerią Tate Modern instalacja Endless Stair jest dostępna dla zwiedzających do 10 października 2013 roku.

 

Czytaj również: Czym się będą wyróżniały domy przyszłości - jakich innowacji możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości?

 

Gdy Alex de Rijke ze studio dRMM został poproszony o stworzenie instalacji z tulipanowca amerykańskiego, od razu pomyślał o stworzeniu schodów: „Schody to interesująca struktura o niezwykłym potencjale przestrzennym i społecznym. Znajdujący się na nich ludzie wchodzą ze sobą w interakcje mijając się lub przystając na chwilę” – powiedział. Dlatego też instalacja została zaprojektowana w taki sposób, by zachęcić zwiedzających do dzielenia się ze sobą wrażeniami podczas wchodzenia po schodach. Na samej górze Endless Stair znajduje się niezwykły punkt widokowy, który pozwala zobaczyć Londyn i jego najsłynniejsze zabytki z nowej perspektywy.

 

 

Innowacyjna technologia

Konstrukcja Endless Stair jest wyjątkowa także ze względu na zastosowanie nowej technologii CLT (cross-laminated timber), czyli paneli z drewna liściastego klejonych warstwowo. Umożliwiają one szybkie i wydajne konstruowanie budynków przyjaznych środowisku. CLT składa się zwykle z nieparzystej liczby warstw, które są ułożone naprzemiennie w taki sposób, aby włókna drewna były skierowane w przeciwnych kierunkach, co zapewnia drewnu maksymalną wytrzymałość.

 

Czytaj również: Prezentacja nowych technologii na targach IFA

 

Dotychczas surowcem do produkcji drewna klejonego w technologii warstwowej było drewno iglaste, jednak wykorzystanie do tego celu tulipanowca amerykańskiego pozwala na uzyskanie o wiele cieńszych paneli, które charakteryzują się tą samą wytrzymałością i sztywnością, co panele z drewna iglastego.  

 

 

Każdy panel w konstrukcji Endless Stair składa się z trzech jednakowych warstw, które łącznie mają 60 mm grubości. Dzięki temu rozwiązaniu można było w nich wykorzystać niższe klasy drewna, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej wytrzymałości i wydajności materiału. Pozwoliło to obniżyć koszt wykonania konstrukcji aż o 40%. Wykonaniem paneli zajęła się włoska firma Imola Legno.

 

Czytaj również: Otwarcie parku handlowego na Słowacji

 

„Tworzenie wytrzymałych paneli CLT z tulipanowca amerykańskiego otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości. Panele klejone technologią warstwową łączą w sobie wszystkie zalety CLT z wytrzymałością i pięknem tulipanowca” – powiedział Andrew Lawrence z firmy inżynieryjnej Arup.

 

 

Zrównoważone projektowanie

Dodatkową zaletą instalacji Endless Stair jest jej minimalne oddziaływanie na środowisko naturalne. Dowodem na to są dane dotyczące analizy cyklu życia dla wszystkich gatunków amerykańskiego drewna liściastego, które AHEC sukcesywnie gromadził przez lata. Są one dostępne w raporcie LCA przygotowanym we współpracy z firmą konsultingową PE International. Raport dowodzi między innymi, iż wpływ transportu surowca na środowisko jest równoważony tym, że drewno podczas całego cyklu życia magazynuje dwutlenek węgla.

 

Czytaj również: Energooszczędna inicjatywa Parlamentu Europejskiego


Wybór tulipanowca amerykańskiego do wykonania instalacji Endless Stair również pozwolił na znaczne zmniejszenie jej wpływu na środowisko. Tulipanowiec to jeden z najbardziej obficie występujących w amerykańskich lasach liściastych gatunków drewna – stanowi niemal 8% ich zasobów, a dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej Stanów Zjednoczonych każdego roku przybywa 18 milionów m3 tego surowca.

 

Podczas pracy nad konstrukcją udało się także zminimalizować ilość odpadów dzięki wykorzystaniu jak najbardziej standardowych komponentów. Ponadto instalacja Endless Stair jest zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją przenieść w inne miejsce w części lub całości i użyć jej po raz kolejny.

 

 

Wyzwanie inżynieryjne

Zanim udostępniono schody zwiedzającym, należało zbadać wytrzymałość konstrukcji. Zadanie to powierzono firmie inżynieryjnej Arup, która stworzyła kryteria pomiaru i opracowała model komputerowy Endless Stair. Następnie szwajcarska firma Nüssli wykonała jedną kondygnację schodów w celu sprawdzenia ich wytrzymałości w porównaniu danymi z modelu komputerowego. W związku z tym, że konstrukcja jest bardzo złożona, konieczne było jej przetestowanie również na miejscu, przed oficjalnym otwarciem dla publiczności.

 

Czytaj również: Ghelamco Arena na wykończeniu 

 

„Projekt ten był niezwykle złożony pod względem inżynieryjnym. Stanowił dla nas duże wyzwanie, ale był także źródłem satysfakcji. Endless Stair w piękny sposób ukazuje związek pomiędzy architekturą i inżynierią w projektowaniu” – powiedział Adrian Campbell, dyrektor ds. projektowania w firmie Arup. 

 

Wykonanie schodów, a także elementów łączących schody i kondygnacje powierzono firmie Nüssli. Do tego celu użyty został klej oraz stalowe elementy złączne. Nüssli wzniosła także konstrukcję Endless Stair na placu przed Tate Modern w ciągu 10 dni. W godzinach wieczornych Endless Stair jest podświetlona lampkami LED o chłodnych i ciepłych barwach, które reagują na obecność ludzi. Za oświetlenie konstrukcji odpowiada firma Seam Design.

 

 

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, jest dumny z kolejnego spektakularnego projektu z amerykańskiego drewna liściastego, który powstał na Festiwal Designu w Londynie:
„Ten projekt łączy w sobie wszystko, czego moglibyśmy zapragnąć – inspirujący design, wyzwania strukturalne dla inżynierów, pionierskie zastosowanie dla tulipanowca amerykańskiego, a także dane dotyczące wpływu projektu na środowisko. Dodatkowego prestiżu instalacji dodaje fakt, że jest ona główną atrakcją tegorocznego Festiwalu Designu w Londynie, usytuowaną przed galerią Tate Modern. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego połączenia”.

2013-09-18
Źródło: Questia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotografia biznesowa Liczba postów: 277 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 119 Grupa: Trudne tema... Strona https://prombank.pl/opowiesci nie stroni od humoru, prezentując historie z przymrużeniem oka. Opowieści te rozbrajają nawet najpoważniejszych księgowych,...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 474 Grupa: Trudne tema... Ludzie piją różne produkty alkoholowe i ja to jestem w stanie zrozumieć, ale nie wiem na przykład, czy jagermeister czy jest zdrowy i czy jego picie nie sprawi,...
  • Moda Liczba postów: 114 Grupa: Trudne tema... Nie wiecie, jaką sukienkę wybrać na wesele lub karnawał? Ten artykuł https://hexe.com.pl/aktualnosci/sukienki -wieczorowe-kompletny-przewodnik pomoże Wam podjąć....
  • Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 271 Grupa: Trudne tema... Wolnostojące konstrukcje reklamowe oferują dużą powierzchnię, co pozwala na umieszczenie rozbudowanych reklam, które przyciągną uwagę. Konstrukcja reklamowa wol...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19412 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >