Suszenie prania: Suszarka bębnowa czy tradycyjna metoda?

Suszenie prania: Suszarka bębnowa czy tradycyjna metoda?

Suszenie prania to codzienna czynność, która może wydawać się prosta i oczywista, jednak warto zastanowić się nad najlepszą dla nas metodą. Czy powinniśmy trzymać się tradycyjnych sposobów i suszyć ubrania na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniach, czy może lepiej zainwestować w nowoczesne rozwiązania, takie jak suszarka bębnowa? Czytaj dalej

 

 

Obie metody mają swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi zależy od wielu czynników, takich jak ilość prania, które musimy wysuszyć, dostępne miejsce, a nawet rodzaj tkanin, z których wykonana jest nasza odzież. Czy szybkość i wygoda, jaką oferuje suszarka bębnowa, przeważą nad niskimi kosztami i naturalnością tradycyjnego suszenia? Czy istnieją ubrania, które lepiej jest suszyć na powietrzu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

 

Tradycyjne suszenie prania

Tradycyjne suszenie prania polega na rozwieszeniu mokrych ubrań na sznurach, drabinkach czy innym stelażu. Czas schnięcia prania zależy od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność powietrza czy przewiew. W ciepłe, słoneczne dni pranie na balkonie może być suche już po kilku godzinach, natomiast w pomieszczeniach ten proces może trwać nawet do 24 godzin.

 

Zaletą tradycyjnego suszenia jest to, że nie wymaga ono dodatkowych kosztów ani zużycia energii elektrycznej. Wadą jest natomiast ryzyko zagnieceń, a w przypadku nieodpowiedniego wietrzenia - również pleśni. Zimą, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, suszenie prania w domu staje się wyzwaniem, szczególnie w małych mieszkaniach.

 

Tradycyjna metoda suszenia jest zalecana dla delikatnych tkanin, które mogą stracić swój kształt lub skurczyć się w suszarce, a także dla prania oznaczonego na metce jako niedającego się suszyć mechanicznie.

 

Suszenie prania: Suszarka bębnowa czy tradycyjna metoda?

 

Czytaj również: Czy w czasach, wysokich kosztów energii warto zainwestować w elektryczną suszarkę do ubrań

 

W kontekście marki Electrolux warto wspomnieć o systemach CycloneCare 900 i DelicateCare 800. System CycloneCare z technologią 3DSense zapewnia doskonałą pielęgnację odzieży, umożliwiając suszenie delikatnych jedwabnych koszul, wełnianych swetrów i ciepłych, wielowarstwowych kurtków. System DelicateCare dostosowuje temperaturę do rodzaju odzieży oraz obroty bębna do typu tkaniny, zapewniając optymalną pielęgnację ubrań – również tych, które w powszechnej opinii nie nadają się do suszenia w suszarce.

 

Suszenie prania w suszarce bębnowej

Suszarka bębnowa jest urządzeniem, które działa na zasadzie przepływu ciepłego powietrza przez bęben obrotowy, w którym znajdują się mokre ubrania. Czas suszenia w suszarce jest znacznie krótszy niż przy tradycyjnym suszeniu - w zależności od modelu i programu, pranie może być suche już po godzinie.

 

Zalety suszenia w suszarce to przede wszystkim komfort użytkowania i oszczędność czasu. Ubrania wysuszone w suszarce są zwykle mniej pogniecione niż te suszone na sznurach. Wadą jest natomiast zużycie energii elektrycznej, a także ryzyko uszkodzenia niektórych tkanin. Ponadto, suszarka bębnowa to kolejne duże urządzenie, które trzeba pomieścić w domu.

 

Suszarka bębnowa jest zalecana, gdy potrzebujemy szybko wysuszyć pranie, mamy dużo prania do wysuszenia lub gdy suszenie tradycyjne jest utrudnione, na przykład zimą czy w małych mieszkaniach.

 

Electrolux oferuje różne modele suszarek, w tym suszarki kondensacyjne i z pompą ciepła. System CycloneCare 900 z technologią 3DSense zapewnia doskonałą pielęgnację odzieży, umożliwiając suszenie delikatnych jedwabnych koszul, wełnianych swetrów i ciepłych, wielowarstwowych kurtków. System DelicateCare 800 dostosowuje temperaturę do rodzaju odzieży oraz obroty bębna do typu tkaniny, zapewniając optymalną pielęgnację ubrań – również tych, które w powszechnej opinii nie nadają się do suszenia w suszarce.

 

Porównanie obu metod

Koszty suszenia prania w tradycyjny sposób są nieporównywalnie niższe, niż w przypadku użycia suszarki bębnowej, jednak czas, jaki trzeba poświęcić na rozwieszenie i ściągnięcie prania, jest znacznie dłuższy. Co więcej, suszarka bębnowa zwykle sprawia, że ubrania są mniej pogniecione, co może oznaczać mniej czasu spędzonego na prasowaniu.

 

Wybór metody suszenia prania powinien zależeć od Twoich potrzeb i możliwości. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią na suszenie prania, nie masz problemu z wilgotnością w mieszkaniu i nie zależy Ci na szybkości, tradycyjna metoda będzie odpowiednia. Jeśli natomiast cenisz sobie wygodę i szybkość, a także masz duże ilości prania, warto zastanowić się nad zakupem suszarki.

 

Zakup suszarki bębnowej może być szczególnie korzystny, jeśli często zmagasz się z dużą ilością mokrego prania, które trudno jest wysuszyć tradycyjnymi metodami - na przykład zimą, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, lub w małych mieszkaniach, gdzie brakuje miejsca na suszenie. Dodatkowo, suszarka bębnowa to duże ułatwienie dla rodzin z małymi dziećmi, gdzie pranie jest na porządku dziennym.

 

Podsumowując, wybór między suszeniem prania w suszarce bębnowej a tradycyjnym suszeniem powinien zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb i warunków. Jeśli cenisz sobie szybkość, wygodę i mniej czasu spędzonego na prasowaniu, suszarka bębnowa może być dla Ciebie idealna. Jeśli natomiast nie masz problemu z suszeniem prania w tradycyjny sposób, a dodatkowe zużycie energii jest dla Ciebie problemem, tradycyjna metoda może być lepsza. Pamiętaj, że niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na zalecenia producenta odzieży dotyczące suszenia. To pomoże Ci utrzymać Twoje ubrania w najlepszym stanie jak najdłużej. Wybierz metodę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i ciesz się świeżym i suchym praniem!

 

Czytaj również: Dla kogo pralka z funkcją pary?

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 256

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >