Światłowód – odpowiadamy na najczęstsze pytania
Innowacyjna technologia światłowodowa jest nadal stosunkowo nowa, ale już na stałe wpisała się w naszą codzienność. Wraz z jej rosnącą popularnością pojawiają się pytania na temat jej funkcjonowania i bezpieczeństwa, rozpowszechniane się także niesprawdzone informacje. Dlatego rozprawiamy się z powielanymi mitami, odpowiadając na najczęstsze pytania użytkowników. Czy światłowód ma wpływ na zdrowie? Ile kosztuje takie rozwiązanie? Sprawdźmy!
Czy światłowód ma wpływ na zdrowie?
Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiają się zarówno ich zwolennicy, jak i przeciwnicy. Ich obawy bardzo często związane są z wpływem danego rozwiązania na zdrowie. Podobnie jest w przypadku światłowodu.
Technologia światłowodowa jest w pełni bezpieczna dla użytkownika. Kabel światłowodowy nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych substancji czy materiałów. Pojedyncze włókno światłowodowe ma średnicę ok. 0,1 mm i składa się przeważnie z dwóch warstw szkła: rdzenia i płaszcza. Dzięki nim możliwy jest błyskawiczny przepływ sygnałów z wykorzystaniem fal świetlnych. Całość zamyka specjalna, zewnętrzna warstwa z tworzywa sztucznego, która służy do ochrony przed warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Czy światłowód promieniuje?
W sieciach światłowodowych wykorzystuje się tzw. technologię GPON, czyli Gigabit Passive Optical Networks. Jest to standard pasywnej sieci optycznej, który umożliwia szybkie przesyłanie dużych ilości danych. Pomiędzy centralą a odbiorcami dochodzi do podziału sygnału na wielu użytkowników przy pomocy tzw. splitterów optycznych. Jest to istotne, ponieważ oznacza, że po drodze sygnał nie przechodzi przez żadne urządzenia wymagające zasilania. W związku z tym podczas przesyłania danych przy pomocy światłowodu nie dochodzi do emisji promieniowania elektromagnetycznego. Sieć światłowodowa, dzięki swojej budowie, jest jednocześnie odporna na zakłócenia elektromagnetyczne i sama nie emituje takiego promieniowania.
Czy kable światłowodowe są wrażliwe na uszkodzenia?
Technologia światłowodowa znana jest między innymi z wyjątkowej wytrzymałości i niezawodności. Szkło kwarcowe, z którego stworzony jest rdzeń kabla światłowodowego, nie jest podatne na uszkodzenia, a sam przewód cechuje duża elastyczność, która zapobiega złamaniom i uszkodzeniom. Sieci światłowodowe charakteryzują się również niską awaryjnością i odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przesyłanie danych odbywa się bez zakłóceń nawet przy opadach śniegu, w deszczu, silnych burzach czy wietrze.
Światłowód wyróżnia się także długą żywotnością. Eksperci przewidują, że przewody światłowodowe będą funkcjonować bez zakłóceń nawet przez 40 lat.
Czy długość przewodu ma wpływ na jakość sygnału?
Długość przewodu w żaden sposób nie wpływa na przesyłanie sygnału światłowodowego. Odpowiednie funkcjonowanie sieci jest uzależnione od wykonania poprawnego projektu.
Budowę sieci światłowodowej w danej okolicy poprzedza etap projektowania, który uwzględnia infrastrukturę w konkretnej lokalizacji. Na tym etapie dostosowuje się także przepustowość sieci do gęstości zaludnienia i liczby jej potencjalnych użytkowników. To właśnie w trakcie przygotowania projektu eliminuje się wszystkie czynniki, które mogą doprowadzić do ewentualnych zakłóceń w przyszłości.
Jak sprawdzić dostępność światłowodu w Twojej okolicy?
Niewątpliwie, światłowód doprowadzony bezpośrednio do domu lub mieszkania to obecnie jedna z najpopularniejszych form stacjonarnego internetu. Zapotrzebowanie na tę technologię, nie tylko poza miastem, jest coraz większe. Dlatego sieć światłowodowa staje się jeszcze bardziej powszechna, dostępna dla coraz większej liczby mieszkańców całej Polski, także tych z małych miejscowości.
Chcesz wiedzieć, czy w Twoim miejscu zamieszkania istnieje dostęp do światłowodu? W tym celu skorzystaj z interaktywnej mapy NEXERY. Wpisz swój adres w oknie wyszukiwania, aby sprawdzić informację o możliwości podłączenia łącza światłowodowego w Twojej okolicy. Jeżeli Twój adres objęty jest zasięgiem światłowodu NEXERY, z mapy dowiesz się, którzy operatorzy detaliczni mogą dostarczyć tę usługę prosto do Twojego domu.
Istnieje także możliwość, że w Twoim miejscu zamieszkania światłowód nie jest jeszcze dostępny. W takim wypadku na stronie NEXERY sprawdzisz planowane połączenia sieci. Zapotrzebowanie na dostęp do sieci światłowodowej możesz także samodzielnie zgłosić, wchodząc na stronę UKE w zakładkę „zgłoś popyt”, gdzie znajdziesz odpowiedni formularz.
Czy podłączenie światłowodu dużo kosztuje?
Warto zaznaczyć, że to operator hurtowy ponosi koszty związane z budową sieci światłowodowej w wybranej okolicy. Użytkownik końcowy płaci jedynie za wybrany pakiet internetowy, a także instalację przyłącza w budynku. Cena takiej usługi wynosi od 1 do 100 zł, w zależności od oferty danego operatora.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jakie jest Wasze hobby? Liczba postów: 332 Grupa: Trudne tema... Jeśli lubicie oglądać filmy, to od siebie polecam stronę https://cineman.cc/movies – korzystam z niej już dłuższy czas i jestem naprawdę zadowolony. Strona ofer...
- Jaka wyprawka dla noworodka? Liczba postów: 262 Grupa: Trudne tema... W moim przypadku zdecydowałam się skorzystać z oferty polecanej mi szkoły rodzenia SuperMama w Gdańsku - szkoła chustonoszenia , gdzie uzyskałem profesjonalną p...
- Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 275 Grupa: Trudne tema... Optymalizacja wizytówki Google to pierwszy krok do poprawy widoczności firmy w internecie. E-book dostępny na https://wizytowkinaplista.pl zawiera checklistę, k...
- Potrzebny adwokat Liczba postów: 418 Grupa: Trudne tema... Jeżeli chodzi o specjalistów z zakresu prawa patentowego to najlepszym wyborem będzie ta https://madpat.eu/wynalazki-i-wzory-uzyt kowe/ Oni zadbają o czystość pa...
- Skuteczne dbanie o cerę Liczba postów: 178 Grupa: Trudne tema... Ze swojej strony mogę Wam wszystkim polecić ofertę, z której sam niejednokrotnie korzystałem. Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu z produktami i sprzętem medycz...