.jpg)
Synchrotron w Krakowie. Co to za budowla?
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego ''SOLARIS'' buduje w tym mieście pierwszy w Polsce synchrotron. To nowoczesne multidyscyplinarne urządzenie badawcze, które otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki takich jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.
Czytaj dalej
Synchrotron to maszyna, która przyspiesza elektrony. Te, krążąc po okręgu, emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Ta próbka jest później wykorzystywana do kolejnych badań.
Czytaj również: Bauhaus a współczesny design. Jak się mają do siebie?
Skąd taka inicjatywa?
W roku 2006 do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynął wniosek o budowę źródła promieniowania synchrotronowego w Polsce i utworzenie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego, ale starania związane z jego powstaniem rozpoczęły się już dużo wcześniej, bo w 1998 roku.
Wtedy grono profesorów z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpiło do ówczesnego Komitetu Badań Naukowych z inicjatywą utworzenia Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego oraz budowę synchrotronu.
Poza tym projekt budowy synchrotronu w Krakowie to również odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez jednostki naukowe skupione w Konsorcujm Polski Synchrotron, które obecnie prowadzą badania za granicą. Krakowskie ''SOLARIS'' to jedyne tego typu laboratorium w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.
Z pomocą synchrotronu będzie można wykonać analizy, których nie da się przeprowadzić w żaden inny sposób, np. badając włos mumii egipskiej, dowiemy się, jak odżywiali się ludzie w tamtych czasach i jak żyli. Synchrotron pomoże też w wykrywaniu komórek rakowych.
Koszt jego budowy wyniósł ponad 200 mln zł. Całość została sfinansowana ze środków unijnych. Pierwsze badania z użyciem synchrotronu powinny się rozpocząć w 2016 roku.
Czytaj również: Najwyższa technologia sanitarna oraz instalacyjna
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 35 Grupa: Innowacje w... Znalazłem ich przez polecenie znajomego i nie żałuję – https://www.elkaschool.pl Jeździłem z dwoma instruktorami i obaj byli konkretni, bez zbędnego gadania, al...
- Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej... Liczba postów: 5 Grupa: Architektur...
- Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule z praco... Liczba postów: 4 Grupa: Architektur...
- elewacja z cortenu Liczba postów: 19 Grupa: Innowacje w... Nie wygląda źle, bardzo nowocześnie. Jeśli jednak o mnie chodzi wolę elewacje Gregbud z naturalnych kamieni. Sądzę też, że to trwalsze rozwiązanie.
- Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 67 Grupa: Innowacje w... Wielkie projekty budowlane wymagają sprawnej koordynacji i zarządzania. W tym tekście podkreślono, jaką rolę odgrywa generalny wykonawca, który odpowiada za nad...