Systemy kontroli dostępu z bramkami obrotowymi
Systemy kontroli dostępu stosowane są w miejscach do których przedostać się mogą jedynie osoby odpowiednio upoważnione do przebywania tam. Kontrola dostępu przebiega w prosty sposób. Najczęściej spotykamy bramki obrotowe, które blokują nam możliwość przejścia lub pozwalają jedynie przechodzić w jednym kierunku.
Czytaj dalej
Pozwala to na uporządkowanie przepływu osób. Nie raz jednak spotykamy się z zamontowanymi w okolicy drzwi czytnikami z czujnikami zbliżeniowymi (czasem też z klawiaturami umożliwiającymi dostęp przez wpisanie kodu). Czujniki takie powiązane są z zamkami drzwi (czy mechanizmami bramek obrotowych) i umożliwiają przejście w momencie, gdy otrzymają odpowiednią informacje np. od karty zbliżeniowej zawierającej szyfr mówiący o tym, że posiadacz takiej karty może uzyskać dostęp do zabezpieczonego miejsca.
Czytaj również: Program ułatwiający proces certyfikacji dla obiektów budowanych w amerykańskim standardzie LEED®
Systemy kontroli dostępu
Spotykamy niemalże na okrągło, nie raz nie sprawiając sobie z tego faktu wrażenia. Kontrola dostępu odbywa się w przeróżny sposób np. poprzez montowanie bramek obrotowych, bramek uchylnych, bądź bramek rozsuwanych. Rozwój techniki sprawia, że powszechne tają się czytniki zbliżeniowe pozwalające na ściślejszą kontrolę dostępu do miejsc zabezpieczonych wspomnianymi bramkami. Czytniki zbliżeniowe spotkać można też przy drzwiach zamykanych zamkiem magnetycznym. Najczęściej w celu odbezpieczenia zamka bądź bramki, osoba upoważniona potrzebuje odpowiedniej karty, która zostaje weryfikowana właśnie przez czytnik zbliżeniowy. Czytniki można konfigurować na wiele sposobów co czyni je bardzo uniwersalnym zabezpieczeniem.
Poniżej opisane są podstawowe zasady dla:
-
wykonania i utrzymania właściwej infrastruktury strefy przejścia wyposażonej w urządzenia,
-
prawidłowej obsługi i nadzoru nad urządzeniami,
-
właściwego sposobu komunikacji systemu kontroli dostępu z urządzeniem.
Zawarte w tym dziale rysunki zawierają także produkty inne niż produkt opisywany w niniejszej dokumentacji.
POJĘCIA OGÓLNE
Urządzenie – maszyna lub grupa maszyn opisana w niniejszej dokumentacji.
Użytkownik urządzenia – osoba, która została przeszkolona w zakresie szkolenia podstawowego do użytkowania korzystająca z urządzenia.
Użytkownik urządzenia bez przeszkolenia – osoba, która korzysta z urządzenia bez przeszkolenia.
Osoba nadzorująca – osoba, która została przeszkolona w zakresie szkolenia podstawowego do nadzorowania, która wykonuje czynności z zakresu nadzorowania i kontroli ruchu osobowego w przejściu.
Instalator urządzenia – osoba, która przeszła szkolenie podstawowe w zakresie instalacji, konserwacji i utrzymania urządzenia nadzorowania.
Autoryzowany serwisant/instalator – osoba legitymująca się aktualnym świadectwem autoryzacyjnym wystawionym przez producenta.
Osoba uprawniona – osoba, która uzyskała autoryzację do przejścia wydaną przez elektroniczny system kontroli dostępu współpracujący z urządzeniem.
System kontroli dostępu – system informatyczno-elektroniczny weryfikujący posiadanie uprawnień oraz, w przypadku posiadania uprawnień, autoryzujący osobę do wejścia do strefy kontrolowanej (bilet, karta, zapłata) i współpracujący z urządzeniem.
Infrastruktura obiektu – infrastruktura mająca na celu stworzenie bezpiecznych warunków oraz wspomaganie właściwej pracy systemu kontroli dostępu i urządzeń (np. bariery ukierunkowujące ruch osobowy, odpowiednie oznaczenia, tablice wyświetlające informacje).
Strefa kontrolowana/wewnętrzna – strefa, do której dostęp jest kontrolowany przy pomocy systemu kontroli dostępu wspomaganego przez urządzenie.
Obszar zewnętrzny – obszar poza strefą wewnętrzną.
KONTROLA RUCHU OSOBOWEGO
Ogólna kontrola ruchu osobowego – oznacza kontrolę ruchu osobowego przybliżoną co do ilości i uprawnień przechodzących osób. Stosowana głównie przy użyciu bramek uchylnych, niewyposażonych w systemy detekcji ruchu osobowego, gdzie możliwe jest przejście kilku osób podczas jednokrotnego uchylenia ramienia bramki.
Standardowa kontrola ruchu osobowego – oznacza kontrolę ruchu osobowego co do ilości i uprawnień przechodzących osób, gdzie kontrola i nadzór odbywa się poprzez identyfikację przypadków prób przejść lub przejść nieuprawnionych (np. próby przejścia 2 osób na podstawie pojedynczej autoryzacji). Występuje głównie przy wykorzystaniu urządzeń z rotorem wyposażonym w 3-4 sekcje przejścia lub bramek z rozchylnymi lub uchylnymi skrzydłami, wyposażonymi w system detekcji ruchu osobowego.
Czytaj również: Polska wersja programu do projektowania w oparciu o model BIM
NATĘŻENIE RUCHU OSOBOWEGO
Małe natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 1 osoba. Brak występowania kolejek i zatorów. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 2 osób równocześnie.
Średnie natężenie ruchu osobowego - występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 2-3 osoby. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 5-7 osób równocześnie.
Wysokie natężenie ruchu osobowego - występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 4-5 osób. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 8 osób równocześnie.
Nadmierne natężenie ruchu osobowego - występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzająca do przejścia jest w liczbie uniemożliwiającej sprawne przechodzenie do strefy kontrolowanej i powoduje zatory przed urządzeniami.
W każdym miejscu gdzie spotykamy się z dużą ilością osób chcących dostać się do jakiegoś miejsca zobaczyć możemy bramki obrotowe. Bramki takie pomagają w kontrolowaniu przepływu osób. Urządzenia te posiadają wiele konfiguracji dzięki czemu można dobrać je do swoich własnych osób. Zazwyczaj bramki wyposażone są w układy procesorowe co pozwala nimi sterować. Najczęściej spotykamy się z bramkami niskimi, jednak w obiektach wymagających większej ochrony stosuje się bramki wysokie. Za sprawą nowoczesnych technik przy produkcji obecnie używanych bramek zobaczyć możemy się z diodowymi piktogramami wskazującymi kierunek ruchu.
Artykuł został przygotowany przez firmę www.unikontrol.pl specjalizującej się w systemach kontroli dostępu.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...