Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum)

Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum)

Pochodzi z gatunku roślin należących do astrowatych. Występuje w górach całej Europy, a w Polsce w naturalnych warunkach można spotkać ją w Tatrach. Czytaj dalej

 To jedna z tych ciekawszych roślin, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach. Jest wprawdzie niewielkich gabarytów, bo dorasta do 20-30 centymetrów, ale za to jej wygląd potrafi wzbudzić zainteresowanie.

 

Uprawa

 Jako roślina ozdobna ma przede wszystkim zastosowanie w ogródkach skalnych i to w miejscach położonych najwyżej, które nie są narażone na zaleganie wody. 

 Poradzi sobie nawet w zagłębieniach i szczelinach bądź na półkach skalnych. Preferuje bowiem gleby lekkie, przewiewne i niezbyt wilgotne, choć nie mogą one też być całkiem suche. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie uprawy jest odczyn przeznaczonego dla niej podłoża. Gleba musi być bowiem bezwzględnie zasadowa i zawierać sporo wapienia, gdyż takie właśnie warunki panują na naturalnych stanowiskach występowania szarotki. 

 

Czytaj również: Fuksja piękna roślina, idealna do uprawy na balkonie i tarasie.

 

 

 Drugim ważnym czynnikiem jest światło. Roślina potrzebuje go dużo i preferuje miejsca dobrze nasłonecznione. I choć nam wydają się te warunki dość ekstremalne, szarotka takich właśnie potrzebuje do prawidłowego rozwoju i jeśli ich roślinie nie zapewnimy, może nie kwitnąć, słabo się wybarwiać, a nawet całkiem wyginąć. Na terenach nizinnych, dokucza jej również nadmiar wody i nie zawsze wystarczająco duża okrywa śnieżna podczas zimy. Dlatego jej żywot bywa dość krótki, mimo iż w naturze rośnie na jednym stanowisku przez wiele lat. Można temu nieco zaradzić, okrywając roślinę na okres zimy, jednocześnie dbając o dobry drenaż pod korzeniami i właściwy odpływ nadmiaru wody, głównie tej, pochodzącej z zimowych roztopów. 

 

 

 Szarotka jest dość odporna na choroby i szkodniki, które rzadko ją atakują, ale bardzo wrażliwa na błędy uprawowe.

 Jest wielbiona zwłaszcza przez wielbicieli sztuki układania bukietów. Po ścięciu jej przez wiele miesięcy, a nawet i lat, niemal zupełnie nie zmienia swojego wyglądu, i stąd stanowi ważny element dekoracyjny we wszelkiego rodzaju kompozycjach zimowych z suszonych roślin. 

 

Czytaj również: Pokrzelica – komarzyca (Plectranthus coleoides) - roślina odstraszająca komary


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >